OSB dosky ako ekonomická a ekologická alternatíva pri výstavbe
Montovaný dom má viacero výhod – okrem rýchlosti výstavby je jednou z výhod aj nižšia cena (oproti murovaným domom). Nižšia cena však musí byť dosiahnutá na základe výberu vhodných materiálov, ktoré v súčasnosti nahrádzajú pôvodné stavebné materiály. Ak si vyberiete kvalitný montovaný dom od serióznej realizačnej spoločnosti, máte istotu, že cena nie je znížená z dôvodu nekvalitne odvedenej práce alebo šetrenia na materiále. Cenu je možné skresať vďaka správnemu kombinovaniu materiálov, ktoré sú dnes dostupné na trhu v širokej škále a spĺňajú všetky potrebné normy a kvalitatívne štandardy. Medzi takéto materiály patrí aj OSB doska, ktorá je bežnou stavebnou súčasťou nielen montovaných domov, ale aj mnohých iných projektov, pri ktorých zohráva dôležitú úlohu pomer ceny a kvality.
Čo je to vlastne OSB doska?
Názov je odvodený z anglického originálu Oriented Strand Board – čiže v preklade doska zložená z orientovaných drevených triesok. Na základe technológie, pomocou ktorej je tento materiál vyrábaný, doska dosahuje pevnosť a nosnosť porovnateľnú s preglejkou pri výrazne nižšej cene. V zásade sú OSB dosky tvorené niektorými vrstvami lisovaných alebo lepených triesok, ktoré sú na seba kolmo orientované, vďaka čomu dosahujú vyššie spomenuté vlastnosti, potrebné v stavebníctve – pevnosť a nosnosť. Medzi hlavné pozitíva OSB dosiek (napríklad v porovnaní s preglejkou) patrí aj ekologickosť ich výroby, keďže často sa na ich výrobu spotrebúvajú aj zvyšky guľatiny, ktoré ostanú z primárnej produkcie (napríklad pri výrobe KVH hranolov).
Ekologickosť výroby sa teda spája aj s jej ekonomickosťou, na základe využívania zvyškov môže byť cena OSB dosiek na pomerne nízkej úrovni. Okrem toho sa tento materiál vyznačuje uniformným vzhľadom (na rozdiel od iných drevných materiálov – napríklad od masívu alebo preglejky) vyzerajú všetky OSB dosky viacmenej rovnako – miesi sa v nich štruktúra malých kúskov dreva, ktorá pri veľkoplošnom využití vytvára zaujímavý vzor. Štandardná hustota OSB dosiek sa pohybuje na úrovni 600-680kg na m³. V praxi to znamená, že 12 mm hrubá OSB doska s rozmermi 2400 x 1200 mm bude vážiť okolo 20 kg. Čo sa týka rozmeru, ten je možné vyrobiť podľa želania akýkoľvek. Z hľadiska ukončenia hrán môžme dostať dosky s klasickou rovnou hranou alebo s tzv. perom a drážkou – ukončenie pripravené na spájanie jednotlivých OSB dosiek do väčších celkov.
Dôležitým faktorom, ktorý sa musí zohľadniť pri výbere OSB dosky na jednotlivé účely, je jej určenie pre použitie v suchom alebo vlhkom prostredí. OSB dosky sa podľa odolnosti voči vzdušnej vlhkosti delia do štyroch kategórií:
- OSB 1 – Dosky určené na všeobecné použitie v suchých podmienkach a v interiéri (napríklad na výrobu nábytku)
- OSB 2 – Zaťažiteľné (nosné) dosky / priečky určené pre použitie v suchých podmienkach
- OSB 3 – Zaťažiteľné (nosné) dosky / priečky určené pre použitie v mierne vlhkých podmienkach (štandardná domácnosť, interiér aj exteriér, resp. stavebné účely)
- OSB 4 – Extrémne zaťažiteľné (odolné nosné) dosky / priečky určené pre použitie vo vlhkých podmienkach (priemyselné stavebné účely)
Pri stavbe je dôležitá aj ohňuvzdornosť materiálu, z ktorého skladajú steny. Pri stavbe kvalitných montovaných domov sa zvyčajne používa OSB 3 doska s hrúbkou 12 mm, ktorá je pri štandardnom výrobnom postupe podľa európskych noriem klasifikovaná ako trieda D, čiže bezpečný ohňuvzorný materiál.
V porovnaní s kompozitnými materiálmi, ktoré sú často využívané nielen v exteriéri (kryté napríklad izoláciou alebo obkladom), ale aj v exteriéri (nekryté vo forme nábytku, priečok, panelov), je OSB doska bezpečnejšia z hľadiska vylučovania chemických substancií, ktoré sú považované za zdraviu škodlivé. Kvalitné OSB 3 dosky sú lepené bez škodlivého formaldehydu s dodržaním najprísnejšej normy EO, zatiaľ čo mnohé iné kompozitné materiály obsahujú urea-formaldehyd (UF).
Napriek mnohým obavám, ktoré ešte stále prevládajú v našej spoločnosti, sú OSB dosky pri správnom skladovaní, manipulácii a stavebnom využití veľmi vhodnou, finančne dostupnejšou alternatívou k pôvodným stavebným materiálom. Vďaka výstavbe montovaných domov z OSB dosiek sa šetrí nielen príroda, ale aj rozpočet na stavbu.