Jednopodlažný alebo dvojpodlažný dom?
Sotjíte pred otázkou aký dom stavať? Poschodový dom aj bungalov majú svoje vlastné špecifické plusy a mínusy. Všeobcene však platí, že výhoda pre jedného človeka môže byť nevýhodou pre druhého. Z toho vyplýva, že neexistuje ideálna odpoveď na otázku „Jednopodlažný alebo dvojpodlažný dom?“, avšak existujú ideálne individuálne riešenie.
Najprv sa pozrieme na pozitíva aj negatíva poschodia či schodov a na zásadné rozdielnosti v ich voľbe. Neskôr sa zmienime o tom, čo všetko je treba si ujasniť, aby vzišiel jednoznačný konečný verdikt o tom, či je pre vašu rodinku vyhovujúci skôr poschodový dom alebo dom prízemný.
Bungalov
Bungalov je prízemnou modernou stavbou, ktorá sa snaží spĺňať potreby súčasnej populácie, akými sú bezbariérový prístup a tesne prepojenie obydlia s prírodou. V porovnaní so svojimi predchodcami – murovaný poschodový dom, ktorý je založený na priestore a pohodlnosti. Naopak bungalov sa vyznačuje praktickosťou a efektívnym pohybom vo vnútri domu. To je umožnené vďaka plynulej nadväznosti funkčných zón a vďaka úplnému vyradeniu málo využívaných priestorov ako sú veľké chodby, predsiene alebo pivnice, už vo fáze projektu.
Výhody bungalov v porovnaní s poschodovou budovou
- Úspory spojené s použitím ľahšieho muriva a obvodových stropných konštrukcií s nižšou nosnosťou. Stavebná konštrukcia totiž nemusí udržiavať záťaž v podobe ďalšieho poschodia.
- Bezbariérový prístup.
- Priamy vstup aj výhľad na záhradu.
- “Nekonečný príbeh” = možnosť ľahšej prístavby.
Nevýhody prízemnéj stavby oproti poschodovej stavbe
- Vyžaduje si väčší pozemok.
- Vyššie tepelné straty vďaka väčšej ploche vonkajšieho obalu stavby.
- Pri zlom dispozičnom riešení narušovanie intimity.
Poschodový dom
V prípade poschodového domu sa dá skvele architektonický vyhrať vrátane balkónov aj okien. Najväčšou prednosťou je potom jeho generačná funkcia, kedy vďaka poschodovému systému umožňuje spolužitie viacerých rodín pod spoločnou strechou bez narušovania súkromia.
Výhody poschodového domu oproti bungalovu
- Úspory v podobe menšie potrebne strešné plochý.
- Poskytuje väčšia mieru súkromia.
- Vďaka kubickému tvaru si udržuje väčšie množstvo tepla.
Nevýhody dvojpodlažného domu oproti prízemnej stavbe
- Schodisko, ktoré môže predstavovať nebezpečenstvo, sťažovať alebo znemožňovať pohyb invalidným osobám.
- Množstvo neefektívne využitých priestorov.
Individuálne ideálne riešenie
Ak si ujasníte niekoľko dôležitých aspektov uvedených nížšie, môžete dôjsť k ideálnemu individuálnemu riešeniu v otázke koľko podlažný dom je pre vás ten vyhovujúci:
Aká je potrebná miera súkromia jednotlivých členov rodiny?
Aký je plánovaný počet členov rodiny?
Aké sú vaše preferencie v pohodlí a praktickosti?
Do aké miery plánujete využívať záhradu pre voľný čas?
Aký veľký dôraz kladiete na estetiku?
Aký je váš finanční strop?
Čo sa týka financií, bungalovy kúpite za rozhodne nižšiu cenu než poschodový dom. Ponuku lacných, kvalitných, dispozične premyslene usporiadaných bungalovov nájdete v našom katalógu projektov.