Sokel na dome. Vo väčšine prípadov si ho na zrejme nevšímate. Skôr vás upútajú iné detaily na dome. Aj napriek tomu však zohráva dôležitú úlohu pre bezproblémovú funkčnosť celej stavby. Dnes sa preto pozrieme, prečo je taký podstatný a či existuje spôsob, ako zvýšiť jeho estetickú funkciu.
Stavba domu si vyžaduje myslieť na množstvo prvkov a detailov. Jedným z nich je aj spomínaný sokel. Viete však o čom je reč?
Čo je sokel?
Ide o spodnú časť rodinného domu, ktorá prichádza do priameho kontaktu s podložím (zemou). Zvyčajne to je tá časť betónovej dosky domu, ktorá je tvorená z debniacich tvárnic. Inak povedané je sokel viditeľná časť základovej dosky.
Z pohľadu celkovej stavby ide o jednu z častí, ktorá je najviac ovplyvňovaná poveternostnými vplyvmi. Pôsobí na ňu teplo aj zima, vzdušná vlhkosť, dážď a v niektorých oblastiach aj sneh. Na druhú stranu však musí sokel zostať vizuálne nemenný.
Navyše, betón, z ktorého je sokel vo veľkej miere zložený, má veľmi zlé tepelno izolačné vlastnosti. Tento prvok by tak predstavoval veľký tepelný most. Inak povedané, najmä v zime by ste mali podchladzovaný priestor pod podlahou. Z tohto dôvodu sa sokel na dome zvyčajne izoluje. Viac o tejto téme si povieme nižšie.
Čo musí spĺňať dobrý sokel?
Jedným z predpokladov na dobrý sokel sú jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Ako sme spomínali vyššie, betón má minimálny tepelný odpor. Preto sa zvykne izolovať tzv. styrodurom. Ide o tvrdený polystyrén, ktorá je nenasiakavý. Takže dokáže odolávať kontaktu s vodou či snehom. Vďaka takejto úprave sa zároveň zamedzí premŕzaniu základovej dosky, čo má pozitívny vplyv na jej životnosť.
Druhým dôležitým prvkom je hydroizolácia. Tá má zamedziť zbytočnému nasávaniu vody do betónu vplyvom tlakovej vody zo strany pôdy. Hydroizolácia sokla sa rieši buď natavením asfaltových pásov resp. nanesením vybraného druhu hydroizolácie. Ďalšou možnosťou je mechanické oddelenie sokla od okolitej pôdy. Na tento účel sa používa tzv. nopová fólia. Tá sa ukladá zhruba 50 a viac centimetrov pod úroveň terénu.
Sokel domu môže mať aj estetickú funkciu. Vo väčšine prípadov sa pri celkovom vzhľade domu kladie dôraz na fasádu a okná. Sokel zostáva tak trochu šedou myšou. A pritom môže vytvoriť veľmi pekný detail, ktorý vkusne doplní celkový vzhľad domácnosti. Hovoríme o obklade na sokel.

Obklad na sokel - áno či nie?
Sokel na dome dokáže byť prakticky nevidteľný. To je v prípade, kedy má rovnakú farbu ako fasáda domu. Používajú sa rôzne dekoratívne a silikónové omietky, ktoré sú odolné voči vode. Druhou možnosťou sú obklady. Na tento účel sa používajú rôzne druhy materiálov:
- prírodný kameň - ide o rokmi osvedčenú klasiku. Používajú sa najmä tvrdšie druhy kameňov ako je žula, andezit, čadič alebo bridlica. Tento typ obkladu by ste si mali vybrať, ak je dom a jeho okolie tvorené prírodnými prvkami
- pálená tehla - používajú sa buď napílené staré tehly alebo originál vyrobené ako obklad. Patria medzi drahšie riešenia, no domu dodajú jedinečný vzhľad
- keramický obklad - veľmi podobné riešenie ako v prípade kúpelní s tým, že musí ísť o obklad vhodný do exteriéru. V porovnaní vyššie zmienenými materiálmi môže ale aj nemusí ísť o lacnejšie riešenie
- drevený obklad - ide o veľmi štýlové riešenie, ktoré si však vyžaduje väčšiu údržbu. Raz za niekoľko rokov (v závislosti od povrchovej úpravy), budete musieť drevený obklad prebrúsiť a natrieť
Tip na záver
Pokiaľ sa nechcete trápiť nad tým, ako urobiť sokel na dome, nechajte to na nás. Sme špecialisti na stavbu nízkoenergetických montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách. V našom katalógu projektov nájdete vyše 60 rodinných domov, pričom každý z nich sme schopní postaviť na kľúč už za tri mesiace. Pridajte sa aj vy medzi našich spokojných zákazníkov.