Kategórie
Blog

Zameranie pozemku zvládnete aj svojpomocne. Má to však jeden háčik

Zameranie pozemku. Pre väčšinu ľudí ide o celkom neznámy proces. A predsa môže byť pre výstavbu rodinného domu naprosto kľúčový. Nesprávne zameranie totiž môže spôsobiť nemalé problémy so susedmi alebo katastrom. Poďme si preto povedať viac o tejto téme.

Začnime vysvetlením samotného pojmu.

Čo je zameranie pozemku? 

Ide o proces, kedy dôjde k vytýčeniu hraníc pozemku. Túto činnosť vykoná geodet, ktorý pomocou údajov poskytovanými Katastrálnym úradom dokáže s presnosťou na centimetre zamerať pozemok. Vo veľkej väčšine prípadov to nie je nutné. Pokiaľ totiž kúpite stavebnú parcelu od developera alebo už rozostavaný dom(či úplne hotový), budú hranice pozemku už vytýčené. 

Iná situácia je v momente, kedy kúpite starý dom. Tu sú hranice pozemku vytýčené skôr historicky. Preto je dobré zavolať geodeta a nechať si pozemok presne zamerať. Aj existujúce ploty totiž nemusia korešpondovať s tým, čo eviduje kataster. Táto nezrovnalosť býva neskôr predmetom susedských nezhôd a problémov.

Kedy je nutné zameranie pozemku?

Zameranie pozemku je potrebné v niekoľkých prípadoch. Jedným z nich je už spomínaná výstavba rodinného domu. Každá stavba totiž musí spĺňať predpísané minimálne vzdialenosti od hranice pozemku resp. susedných stavieb. Pokiaľ teda nepoznáte hranice svojho pozemku, nebudete schopný správne umiestniť dom na stavebnú parcelu.

Niekedy si situácia vyžaduje aj rozdelenie pozemku. Deje sa to najmä v momentoch, kedy je pozemok veľký a dá sa realizovať predaj istej časti. Alebo chcete previesť jeden typ pozemku na druhý (napr. záhradu na stavebný pozemok).

Pomerne častým dôvodom na zameranie pozemku bývajú susedské spory. Najmä pri generačnej obmene susedov dochádza k situácii, kedy sa nový susedia rozhodnú nechať si zmerať pozemok a zistia, že niečo nie je v poriadku.

vymeranie pozemku

Ako prebieha zameranie pozemku?

Zameranie pozemku je klasická služba. Je preto potrebné najskôr nájsť a objednať geodeta. Ten sa následne dostaví v daný čas a na dané miesto. Vytiahne si potrebné prístroje a podľa stanovených požiadaviek zameria jednotlivé body na pozemku. Môžu to byť iba štyri rohy, ale daných bodov môže byť pokojne viac. Na označenie sa najčastejšie používajú drevené koly označené oranžovou farbou.

Pre potreby zamerania pozemku nie je nutné si zháňať nejaké podklady na katastri alebo kdekoľvek inde. O všetko by sa totiž mal postarať práve 

Tip od nás

Chcete vedieť, ako zistiť hranice pozemku? Na tento účel vám výborne poslúži stránka zbgis.sk. Stačí si vybrať konkrétny pozemok a cez podkladovú mapu – satelitná alebo ortofoto si orientačne pozriete kde sú hranice pozemku. Na tejto stránke sa zároveň dozviete aj také detaily, ako je list vlastníctva, typ alebo výmera pozemku.

Aká je cena za zameranie pozemku?

Cena za zameranie pozemku sa štandardne odvíja od počtu bodov, ktoré treba zamerať. Každý geodet má svoj cenník a na orientačnú resp. finálnu cenu je dobré sa pýtať vopred. Štandardne suma za vytýčenie pozemku začína na úrovni 200 a viac eur.

Ako zamerať pozemok svojpomocne?

Zrejme aj to je dôvod. Prečo veľa ľudí zvažuje zamerať pozemok svojpomocne. Tu však treba uviesť veci na pravú mieru. Nech už by sme skúsili čokoľvek (napríklad aplikáciu na zameranie pozemku), nebude to také presné, ako keď to spraví geodet. A hlavne. Svojpomocne “vymeraný” pozemok nemá žiadne právne využitie. 

Keď teda napríklad postavíte plot podľa takto zameraného pozemku, môže sa vám iba stať jedno. Váš sused si dá skôr či neskôr zamerať pozemok geodetom a ten zistí, že plot stojí na susedovej parcele. A už je oheň na streche. Preto vymeranie pozemku treba nechať na geodetov. 

Tip na záver

Pokiaľ sa chystáte stavať rodinný dom, určite by ste nemali obísť náš katalóg projektov. Nájdete v ňom vyše 60 rodinných domov, pričom každý z nich sme schopní postaviť na kľúč už a tri mesiace. Tieto montované nízkoenergetické drevodomy staviame na Slovensku aj v Čechách. Staňte sa aj vy jedným z našich spokojných zákazníkov.

Kategórie
Blog

Ako vybrať okná do domu? Dôležité sú najmä tieto vlastnosti

Okná do domu. Plnia hneď niekoľko dôležitých funkcii v domácnosti. Púšťajú dnu prirodzené svetlo, plnia estetickú úlohu a samozrejme môžu slúžiť aj na výmenu vzduchu v interiéri. Ich výber teda netreba podceňovať. Preto sme si dnes pripravili článok o tom, podľa čoho zvoliť okná na dom.

Poďme ale od začiatku.

Okná nemusia byť len z plastu

Jedna z prvých vecí, na ktorú narazíte pri vyberaní okien je materiál. Samozrejme sa nebavíme o sklenených výplniach, ale o rámoch a krídlach. Voľba tohto prvku je nesmierne dôležitá. V prvom rade totiž určuje životnosť okien, náročnosť na údržbu, požiarnu odolnosť, teplotnú rozťažnosť či ekologický dopad. 

V súčasnosti sa na výrobu okien používa tento typ materiálov:

  • plast – sú najviac rozšírené. Pre ich masové uplatnenie hovorí jednoznačne cena, nízka náročnosť na údržbu a relatívne široká paleta povrchových úprav (môžu mať rôznu farbu alebo imitáciu dreva). Životnosť plastových okien je v závislosti od kvality výrobcu 25 až 30 rokov. 
  • drevo – v minulosti najpoužívanejší materiál. Svoje miesto na trhu si udržuje aj dnes. Je drahší než plastové okná, no zato majú dlhšiu životnosť (pokojne aj 100 rokov). Ruka v ruke s tým však idú aj vyššie nároky na povrchovú údržbu. Aj ten najlepší náter nevydrží dlhšie než 10 – 15 rokov. 
  • hliník – postupne si získava čoraz väčšiu popularitu. Sú takmer bez údržbové a ich životnosť je 100 a viac rokov. Nevýhodou je pomerne vysoká cena takýchto okien.

Na čo si dať pozor pri výbere okien do domu?

Okrem materiálu do výberu okien zasahujú aj ďalšie aspekty.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Malo by ísť o jedno z najdôležitejších kritérií. Okná na dome predstavujú relatívne veľké plochy kadiaľ môže unikať (alebo vnikať) teplo. Preto by ste pri výbere okien mali hľadieť aj na ich tepelnoizolačné vlastnosti. Pri technických parametroch okien narazíte na dva dôležité údaje:

  • Uf – Index prechodu tepla cez rám okna. Udáva sa W/(m2K) a mal by byť čo najnižší. Inak povedané, čím nižšie číslo udáva výrobca, tým lepšie okenný rám izoluje a menej tepla unikne von
  • Ug – Index prechodu tepla cez izolačné sklo. Rovnako ako v prípade vyššie sa udáva W/(m2K) a opäť platí, menšie číslo je lepšie

Pokiaľ teda budete vyberať okná do vášho domu, pýtajte sa na spomínané dva indexy. Samozrejme aj tu platí jedno. Čím nižšie Uf a Ug, tým bude cena za okno vyššia. Dosiahnuť dané tepelnoizolačné vlastnosti totiž nie je len tak. Zvyčajne sa to dosahuje väčším počtom komôr, lepšou izoláciu atď. A to všetko vo výsledku niečo stojí.

Zasklenie

Počet skiel v okne má podstatný vplyv na tepelnoizolačné, zvukové, ale aj funkčné vlastnosti okna. Ešte pár rokov dozadu sa štandardne montovali okná s dvojsklom. Dnes, vzhľadom na energetické požiadavky na rodinné domy, sa zvyčajne používa trojsklo. Podstatným benefitom je tiež absencia orosených okien. Tri sklá totiž dokážu takmer dokonale eliminovať sálanie chladu od okna. Tento fakt zároveň zvyšuje tepelný komfort v interiéri.

Estetickosť

Estetické hľadisko je taktiež veľmi dôležité. Ako sme spomínali v úvode, okná sú dôležitým funkčným, ale aj dizajnovým prvkom v domácnosti. Na pohľad najpríjemnejšie je človeku drevo. Drevené okná však majú viaceré nevýhody a čo je podstatné, nehodia sa na každý typ domu. Najmä v moderných bungalovoch by mohli byť tak trochu od veci.

Najširší výber farieb a dekorov ponúkajú plastové okná. Tam sa fantázii medze nekladú. Naproti tomu hliníkové okná sa zvyčajne obmedzujú “iba” na rôzne farebné prevedenia (podľa vzorkovníka farieb RAL). 

okná do domu sú dôležité

Ako teda vybrať okná do domu?

Pri výbere okien treba zvážiť viacero premenných. Samozrejme začať treba cenou. Okná nie sú lacnou záležitosťou. Treba však dodať, že nejde o vec, na ktorej sa oplatí šetriť. Darmo totiž budete mať výborne zateplený dom, keď cez lacné okná vám bude v zime utekať teplo. To, čo ušetríte pri kúpe okien zaplatíte neskôr na zvýšených prevádzkových nákladoch.

Je preto dôležité na oknách nešetriť a zvoliť si čo najkvalitnejšie, hoci vyjdú drahšie. Základným kritériom by mali byť spomínané dva parametre Uf a Ug. Zároveň si určite treba vybrať trojsklo. Či si potom vyberiete plastové, drevené alebo hliníkové okná nie je až tak podstatné. Rovnako tak aj farebné prevedenie rámov okna je vec vkusu. 

Tip na záver

Pokiaľ sa nechcete trápiť výberom okien, nechajte si postaviť dom na kľúč. Hociktorý dom z nášho katalógu projektov sme schopní postaviť už za tri mesiace od podpisu zmluvy. Staňte sa aj vy jedným zo stoviek našich spokojných zákazníkov. 

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov