Prístavba domu je pre niektoré domácnosti jediná možnosť, ako rozšíriť svoje bývanie. Hoci my sami prístavby k domom nerealizujeme, je to zaujímavá téma pre veľa ľudí a preto sme sa rozhodli o nej napísať. Aj keď sa tohto riešenia veľa ľudí bojí, nemusí to byť až tak náročný proces. Poďme si preto povedať, čo všetko prístavba k domu obnáša a na čo si dať pozor.
V živote môže nastať situácia, že veľkosť domu už nebude dostatočná. Vtedy sa ponúkajú dve možnosti. Buď sa presťahovať do väčšieho alebo k existujúcemu domu pristavať.
Problém s priestorom môže nastať najmä v prípade starých domov. Tie sa stavali v minulosti menšie a zvyčajne svojim pôdorysom resp. veľkosťou moderným rodinám jednoducho nepostačujú. Pokiaľ sa majitelia rozhodnú takýto dom zachovať, je prístavba k starému domu prakticky jediná možnosť.
Začinme odpoveďou na asi najčastejšiu otázku.
Prístavba k domu a stavebné povolenie
Ľudia si v tomto prípade mýlia dva pojmy. Drobná stavba a prístavba. Žijú totiž v presvedčení, že do 25 m2 si môžu postaviť čokoľvek. Garáž, altánok alebo prístavbu k domu. Žiaľ, nie je to celkom pravda.
Drobná stavba totiž musí byť okrem iného samostatne stojaca. Akonáhle ju teda spojíte s existujúcim domom, už to nespĺňa podstatu drobnej stavby. Navyše meníte pôdorys rodinného domu. Preto je dôležité požiadať o stavebné povolenie. V tomto prípade je proces rovnaký, ako keby ste žiadali o stavbu nového domu.
Dobrou správou je, že vám stačí jednoduchý projekt prístavby rodinného domu. V ňom sa zakreslí pôvodný a nový stav po prístavbe.
Z akého materiálu realizovať prístavbu domu?
Voľba stavebného materiálu je v podstate iba o vašej preferencii a možnostiach. Stretnete sa s názorom, že by prístavba mala byť z rovnakého materiálu, ako zvyšok domu. Nie je to však pravidlom. Samozrejme, každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody.
Pokiaľ chcete začať používať prístavbu čo najskôr, je dobré zvoliť radšej tzv. suchý spôsob výstavby. Do tejto kategórie patria napríklad aj drevodomy. Murované stavby (predovšetkým z pórobetónu) obsahujú vysoký podiel vody v stenách. Trvá relatívne dlho (neraz až vyše roka), kým sa voda zo stien odparí. Zvýšená vlhkosť je nepríjemná počas bývania a môže viesť až k zdravotným ťažkostiam.
Pri suchom spôsobe výstavby sa okrem základovej dosky resp. poteru nepoužíva žiaden “mokrý” materiál. Na nosné časti sa používa vysušené drevo a na záklop slúžia OSB dosky resp. sadrokartón. Po dokončení je teda prístavba vhodná na okamžité užívanie.
Ako vyzerá priebeh prístavby domu?
Proces prístavby domu je veľmi podobný klasickej výstavbe. Najskôr sa nová časť vytýči. Následne začne s realizáciou základov. V prvom kroku sa vykopú základové ryhy a následne sa zalejú betónom. Potom sa uložia debniace tvárnice a znovu sa vyplnia betónom. Následne sa všetko pripraví na konečné betónovanie základovej platne.
Po zaliati betónovej platni je potrebné počkať niekoľko dní na vytvrdnutie betónu. Následne sa pokračuje s hydroizoláciou a môže sa začať so stavbou stien. Po nich sa dostanú k slovu tesári a pokrývači. Je potrebné totiž celú prístavbu zastrešiť.
Keď je strecha hotová, plynule sa pokračuje v dokončovaní interiéru. Natiahnu sa rozvody elektriny a kúrenia (prípadne vody a odpadu), spraví sa poter, finálny povrch stien, osadia sa okná. Na záver sa uloží ešte podlahová krytina a vymaľuje sa.
Celý proces sa dá stihnúť za niekoľko týždňov (mesiacov), ale pokojne sa môže natiahnuť až na roky. Všetko záleží od toho, aká veľká a komplikovaná prístavba bude. Zároveň čo všetko treba v rámci interiéru realizovať. To má samozrejme vplyv aj na celkovú cenu prístavby.
Kedy sa oplatí robiť prístavbu k domu?
Situácii, kedy sa oplatí robiť prístavbu k domu je viacero, no v zásade sú dve. V prvom rade, ak sa vám nechce odchádzať z miesta, kde bývate. Prečo, to už necháme na vás. Druhou možnosťou je pri kúpe starého domu a jeho rekonštrukcii. Nie vždy sa totiž oplatí starý dom zbúrať. Často je rekonštrukcia rýchlejší a ľahší proces.
Ak je však vašou jedinou motiváciou na prístavbu šetrenie, môžete sa ľahko prepočítať. V rámci prístavby totiž budete musieť celý dom dostať do štandardu A0. To znamená minimálne zatepliť a zrejme aj zmeniť zdroj kúrenia. Zároveň si prejdete celým procesom vybavovania stavebného povolenia (so všetkými poplatkami). Vo finále tak nemusíte ušetriť vôbec nič.
Tip na záver
Dúfame, že ste sa z článku dozvedeli potrebné informácie. V prípade že sa rozhodnete pre stavbu nového montovaného drevodomu, sme tu pre vás. Sme špecialisti na výstavbu nízkoenergetických montovaných domov na Slovensku a v Čechách. Dom na kľúč vám postavíme už za tri mesiace. Určite neprehliadnite ani náš katalóg projektov. Nájdete v ňom vyše 60 najrôznejších projektov rodinných domov od kompaktných až po luxusné bungalovy.