Kategórie
Blog

Zruby vs. drevodomy. Rozdiely zbadáte na prvý pohľad, jedno však majú spoločné

Zruby a drevodomy. Na prvý pohľad ide o jednu a tú istú stavbu. V skutočnosti sú však rozdiely väčšie, ako by sa mohlo zdať. Dnes si preto povieme, aké sú základné odlišnosti medzi oboma typmi stavieb. Zhrnieme si ich výhody, nevýhody a pre koho je povedzme taký zrub vhodný.

Drevo je na Slovensku základný stavebný materiál. Je tomu tak už stovky rokov. Najmä vo vyššie položených oblastiach boli drevenice takmer jediným typom rodinného domu. S príchodom pálených tehál tento trend postupne upadol. O zrub sa bolo treba pravidelne starať, zatiaľ čo murované domy boli takmer bezúdržbové. 

Dnes však zruby pomaly, ale isto zažívajú renesanciu. Niet sa čomu diviť. Na rozdiel od iných typov rodinných domov, majú drevenice svoje nezameniteľné benefity.

Zruby a ich výhody

To, čo jasne oddeľuje zrubové domy od konkurencie, je ich vzhľad. Niekto by ho nazval prírodný, iný rozprávkový alebo rustikálny. Fakt je ten, že drevenice vďaka svojej konštrukcii resp. priznanej vonkajšej fasáde majú skutočne špecifický dizajn. Ten v porovnaní s ostatnými modernými domami pôsobí jedinečne. 

Treba však dodať, že môže pôsobiť aj ako päsť na oko. Ako sme spomínali vyššie, zruby resp. drevenice boli špecifické pre severnejšie oblasti Slovenska. Preto drevenica v okolí Senca alebo Nových Zámkov je skôr krok vedľa. 

Druhým benefitom je rýchlosť výstavby. Moderné zrubové domy sa väčšinou predpripravia v krytej hale a na stavenisku sa už “iba” spájajú. Vďaka tomu je možné postaviť zrub na kľúč za niekoľko mesiacov. 

Čoraz častejšie sa v stavebníctve a bývaní kladie dôraz na ekologickosť. V tomto má drevenica skutočne navrch. Drvivá väčšina prvkov je z dreva, prípadne drevovláknitej dosky či celulózy. Ide teda o plne recyklovateľné stavebné materiály s minimálnym zaťažením životného prostredia. 

Nevýhody zrubových domov

Aj v prípade dreveníc nájdeme niekoľko nevýhod. Začnime dizajnom. Vzhľadom na podstatu zrubu, prestupuje drevo prakticky všade. Je preto takmer nemožné zariadiť intriér ľubovoľne podľa predstáv majiteľov. Tak či onak bude potrebné prispôsobiť sa rustikálnemu dizajnu. Tento fakt sa niekomu môže zdať ako obmedzujúci.

Druhým negatívom je cena. Pokiaľ má zrub predstavovať plnohodnotný rodinný dom, jeho obstarávacia cena sa môže vyšplhať podstatne vyššie, ako v prípade iných stavebných materiálov.

V neposlednom rade je nutné myslieť na údržbu. Hoci je drevo impregnované rôznymi olejmi, lakmi a podobne, stále si bude vyžadovať z času na čas starostlivosť. To platí pre interiér aj exteriér.

Drevodomy ako moderné drevenice?

Montované drevodomy predstavujú akýsi modernejšiu verziu zrubov. Ich spoločným znakom je totiž drevo. Podobne ako pri dreveniciach, aj pri drevodomoch je nosný rám obvodových múrov, priečky a krov z dreva. Čo sa týka ekologického dopadu je na tom veľmi podobne.

Potom však začínajú výraznejšie rozdiely. Drevodomy sú totiž stavané tak, aby svojim majiteľom poskytovali štandardné vymoženosti moderných domácností. Interiér aj exteriér je vzhľadovo neutrálny. To dáva domácim široké portfólio možností v akom štýle si svoj dom zariadia. Nie sú teda ničím limitovaní.

Zároveň je možné takýto dom umiestniť prakticky do ktorejkoľvek lokality na Slovensku. Nikde tak nebude pôsobiť ako veľmi výrazný a nehodiaci sa prvok.

Rovnako ako pri zruboch, aj v prípade drevodomov je možná rýchla výstavba. V našom prípade sme schopní postaviť montovaný drevodom na kľúč už za tri mesiace. 

malý dom

Pre koho je vhodný zrub či drevodom?

Aj zrub aj drevodom majú svoje špecifiká a výhody. Zrub sa však stále hodí skôr na rekreáciu ako chata v horách, než ako plnohodnotný rodinný dom. Naplno si tak môžete užívať rustikálny nádych, ktorý vás tak skoro neomrzí.

Naopak drevodom je skôr praktickejší. Je možné ho využívať aj ako chatu, no primárne sa stavia najmä ako plnohodnotný rodinný dom. Vďačí za to svojej všestrannosti, rýchlosti výstavby a dostupnej cene. 

Tip na záver

Pokiaľ sa teda rozhodnete pre stavbu drevodomu, určite si pozrite náš katalóg projektov domov. Sme stavebná firma špecializujúca sa na výstavbu nízkoenergetických montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách. V oboch krajinách máme stovky realizovaných stavieb a spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim aj vy.

Kategórie
Blog

Ako blízko môže stáť stavba od hranice pozemku? Tieto výnimky vás potešia

Umiestnenie stavby na pozemku nie je len tak. Existuje totiž vyhláška Ministerstva životného prostredia SR, ktorá presne definuje, kde môže nemôže stavba stáť. Pálčivým problémom býva najmä vzdialenosť stavby od hranice pozemku. Dnes si preto povieme všetko podstatné o tejto problematike.

Stavebné parcely na Slovensku sú rôznorodé. Niektoré majú optimálny obdĺžnikový tvar na rovine, iné sú dlhé a úzke. Práve veľkosť, tvar a svahovitosť stavebnej parcely vedia výrazne zamávať s tým, ako bude stavba vo finále vyzerať. Rodinný dom, garáž či akúkoľvek inú stavbu totiž nemôžete umiestniť na pozemok len tak. 

Stavba od hranice pozemku a zákon

O tom, kde môže byť umiestnená stavba v rámci pozemku, hovorí Vyhláška č. 532/2002 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Podľa jej základných ustanovení je nutné, aby boli dodržané tieto rozostupy:

  • Vzdialenosť minimálne 7 metrov – pokiaľ rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor
  • Minimálne 2 metre – odstup stavby od hranice pozemku

Tieto kritériá by bolo možné dodržať iba za predpokladu, že všetky stavebné parcely majú obdĺžnikový tvar v pomere 3:2 alebo štvorcový pôdorys. Neraz sa však stavia na parcelách, ktoré vznikli po zbúraní starých domov. Tie však majú podlhovastý tvar. Aj na takéto situácie daná vyhláška pamätá.

Ide totiž o stiesnené územné podmienky. Tie môžu vyplývať napríklad z nevhodnej polohy pozemku, tvaru, veľkosti, sklonu terénu, negatívneho vplyvu už existujúcej zástavby a pod. V takom prípade je možné znížiť vzdialenosť medzi stavbami na 4 m. 

Podmienkou však je, aby na žiadnej protiľahlej časti stien neboli okná do obytných miestností. Za obytnú miestnosť sa považuje taká miestnosť, ktorá má minimálne 8 m2, disponuje priamym osvetlením, možnosťou vykurovania a vetrania.

V stiesnených podmienkach zároveň odpadá povinnosť dodržať minimálny odstup od hranice pozemku suseda. Opäť však len za spomínanej situácie s obytnými miestnosťami.

Podobná výnimka na stavbu na hranici pozemku platí aj v prípade, ak ide o rekonštrukciu stavby, ktorá je už postavená na hranici pozemku. Výnimku môže dať stavebný úrad aj za predpokladu, že novostavba nebude trvalo obmedzovať susedný pozemok na určený účel. 

Pevne stanovené pravidlá platia aj na umiestnenie stavby od okraja pozemnej komunikácie. Tu je potrebné dodržať vzdialenosť priečelia budovy od okraja cesty minimálne 3 metre. Jedinú výnimku tvoria budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

stavba na hranici pozemku

Ako merať odstup medzi stavbami?

Aj proces merania odstupu medzi stavbami definuje predmetná vyhláška. Podľa nej je nutné merať najkratšiu vzdialenosť medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien. Strecha sa v tomto prípade nepočíta, pokiaľ nevystupuje viac než 1,5 metra od obvodovej steny.

Ako je to s drobnými stavbami?

Drobné stavby, ktoré majú stanovenú výmeru do 25 m2, je možné umiestniť na hranici pozemku. Opäť však platí niekoľko pravidiel. Drobná stavba nemôže obmedzovať alebo poškodzovať susedný pozemok. Inak povedané, nesmie napríklad z vašej strechy stekať dažďová voda alebo sneh na susedov dvor. 

Tip na záver

Ak vás trápi umiestnenie domu na pozemku, nezúfajte. V našom katalógu projektov nájdete riešenia vhodné na rôzne druhy stavebných parciel od dlhých a úzkych pozemkov, cez malé alebo v tvare L. 

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov