Kategórie
Blog

Malé domy – výhody a nevýhody. Pre koho sú určené?

Malé domy. Majú kompaktnejšie rozmery a to patrí medzi ich hlavné výhody. Sú lacnejšie a preto dostupnejšie pre širšie skupiny obyvateľov. Zároveň ich napasujete na prakticky akýkoľvek pozemok. Tu však zoznam benefitov zďaleka nekončí. Poďme sa teda pozrieť, prečo ešte sa oplatí vybrať si menší dom a ktoré projekty nájdete v našej ponuke.

Na úvod treba povedať jedno. Malé domy sú podceňované. Pri výbere novej domácnosti hľadá väčšina ľudí veľké, priestranné bungalovy. Nemusí však ísť vždy o to najlepšie riešenie. Menšie rodinné domy totiž v sebe ukrývajú viaceré nezameniteľné výhody. Nižšie si ich zhrnieme.

Malé domy a ich výhody

Súčasná ponuka stavebných pozemkov na Slovensku je rozmanitá. Vznikajú na ornej pôde v blízkosti miest, vo svahoch, po zbúraní starých domov atď. Vďaka tomu nie je každý pozemok dokonalý štvorec. Mnohé, najmä v intraviláne dedín, sú skôr dlhé a úzke. Alebo v obciach, kde nie je dostatok voľného miesta na výstavbu, vyrastajú domy na skutočne skromnej ploche.

Práve v tom spočíva čaro malých domov. Vďaka svojim kompaktným rozmerom zvyčajne nie je problém ich napasovať kamkoľvek. Uprostred starej banskej dediny ako celoročnú chatu, na dlhý a úzky pozemok, kde stál starý dom … Fantázii a hlavne realizácii sa medze nekladú.

Druhou nespornou výhodou je cena. Menší dom znamená menšie množstvo použitého materiálu a menšie množstvo vykonanej odbornej práce. To sa zákonite musí odraziť na obstarávacej cene.

K tomu ešte treba pripočítať aj menšie prevádzkové náklady. V menšom dome netreba vykurovať a chladiť tak veľký priestor ani toľko svietiť. Výsledkom teda budú menšie faktúry za elektrinu (a plyn). 

Nevýhody malých domov

Hlavnou nevýhodou malých domov je fakt, že vám časom môže byť v ňom tesno. Napríklad, ak v ňom plánujete bývať iba krátky čas. No potom sa vaša rodina rozrastie. Ako budú deti rásť, budú aj oni potrebovať čoraz viacej osobného priestoru. 

Pre koho sú malé domy ideálne?

Existuje viacero vhodných adeptov na bývanie v malom dome. V prvom rade sú to mladí ľudia, ktorí si hľadajú vlastné bývanie. Na prvé roky spoločného života je tento typ bývania ideálny. Pokiaľ neplánujú rodinu, môžu v tomto type domu zostať po celý svoj život.

Druhú skupinu tvoria staršie ročníky. Keď totiž odídu deti z domu, zostane veľká časť domácnosti nevyužitá. Navyše odchodom do dôchodku klesá príjem do rodinného rozpočtu. Platiť prevádzkové náklady za veľký bungalov teda nemusí byť vôbec jednoduché. Práve v takom prípade je výhodné presťahovať sa do niečoho menšieho.

malé domy sú populárne viac ako kedykoľvek predtým

Malé montované domy v našej ponuke

V našom katalógu projektov môžete nájsť viacero malých domov. 

Najmenší z nich je Bungalov 41. Zastavaná plocha predstavuje 63 m2 a úžitková 48 m2. Preto ho hravo napasujete na akýkoľvek typ pozemku. Hoc aj extrémne malý, nakoľko rozmery domu sú 10,5 x 6 metra. 

Tento domček obsahuje všetko, čo na každodenné bývanie potrebujete. Do domu sa vstupuje cez zádverie. Z neho sa potom pokračuje do chodby, ktorá je srdcom domu. Prepája totiž pravú časť domu, kde sídli kuchyňa s obývačkou a ľavú časť, kde sa nachádza izba, šatník kúpeľňa a WC. 

Do kategórie malé montované domy patrí aj Bungalov 44. Zastavaná plocha je len 61,75 m2 + 16,9 m2 prestrešenie terasy. Úžitková plocha je prakticky rovnako veľká ako pri predchádzajúcom projekte. Do domácnosti sa vstupuje cez zádverie a chodbu. Tá spája priestrannú izbu, kúpeľňu s WC a hlavne rozľahlú kuchyňu s obývačkou. Z tejto časti domu sa zároveň vstupuje na prestrešenú terasu.

Veľmi praktický projekt, ktorý patrí do kategórie malé drevodomy, je aj náš Bungalov 45. Ide o riešenie s dvoma veľkými izbami, ktoré môžu slúžiť ako spálňa, detská alebo hosťovská izba či pracovňa. Ďalej tu nájdeme technickú miestnosť, samostatné WC, kúpeľňu a veľkú kuchyňu (so samostatnou špajzou) a obývaciu izbu. Zastavaná plocha je v tomto prípade 80 m2 a úžitková 65 m2. 

Tip na záver

Malé drevodomy dokážu pokryť základné potreby na vlastné bývanie. Preto pokiaľ zvažujete tento typ domu, nenechajte sa odradiť. Nakoľko sme špecialisti na výstavbu montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách, budeme radi ak sa na nás obrátite. Poradíme vám pri výbere projektu a do troch mesiacov vám postavíme váš vysnívaný dom. 

Kategórie
Blog

Chcete si dať postaviť drevodom na kľúč? Cena závisí od viacerých faktorov

Drevodom na kľúč. Toto riešenie je veľmi výhodné pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť starostiam pri stavbe domu. Nebude to však len tak. Za takýto luxus si však priplatia. Práve cena drevodomu na kľúč bude ústrednou témou tohto článku. Poďme na to.

Montované drevodomy si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Niet sa čomu diviť. Oproti napríklad murovaným stavbám majú viacero výhod. Medzi ne patrí napríklad rýchlosť výstavby, ktorá je v našom prípade už tri mesiace od začatia prác. A to drevodom odovzdávame v plnom štandarde, teda na kľúč. 

Nemáte celkom jasno, čo tento pojem znamená? Nevadí, hneď to napravíme.

Čo dostanem, ak si objednám drevodom na kľúč?

Jednoduchá odpoveď by bola dom, do ktorého sa môžete hneď nasťahovať. Samozrejme si ho ešte budete musieť zariadiť nábytkom, spotrebičmi a podobne. Odpadajú však rôzne ďalšie zdĺhavé a prácne činnosti, ktoré by ste museli riešiť v prípade holodomu. Hovoríme napríklad o podlahách, sanite, osádzaní interiérových dverí a pod.

Ako sme spomínali v úvode, nič nie je zadarmo. Zato, že niekto dovedie váš vysnívaný dom do finálnej podoby si priplatíte. Nemusí to však byť nič strašné. Stačí sa spýtať vo svojom okolí koľko sa v súčasnosti čaká a platí za remeselníkov. 

Pokiaľ by ste si dali postaviť drevodom do štandardu holodomu, zrejme niečo ušetríte. Nebude to však nič závratné. Na takmer sto percent sa však poriadne načakáte. Nie je nič nezvyčajné, ak sa na elektrikárov, kúrenárov či obkladačov čaká aj pol roka. 

Pozrime sa však, čo všetko vplýva na drevodom na kľúč a jeho cenu.

Drevodom na kľúč a cena

Pre naše potreby sa nebudeme púšťať do prílišných technických detailov. Nižšie sa teda pokúsime stručne opísať základné prvky, ktoré podstatnou mierou ovplyvňujú cenu drevodomu na kľúč.

Bez základov to nepôjde

Prvou podstatnou položkou v cene drevodomu sú základy. Pokiaľ si klient objedná realizáciu drevodomu u nás, môže ich realizáciu zveriť inej firme (ale aj nemusí). 

V čase písania tohto článku sa cena betónu pohybuje od 85€ za kubík. Do základov ide v závislosti od plochy budúceho domu hneď niekoľko desiatok kubíkov betónu. K tomu ešte treba započítať debniace tvárnice, armovacie železo a odbornú prácu. Základy domu tak hravo odkroja z rozpočtu niekoľko tisíc eur. 

Čo vplýva na cenu hrubej stavby drevodomu

Keď sú betónové základy hotové, dostávajú sa k slovu tesári. Tí zo špeciálneho stavebného dreva vytvárajú skelet domu. Priestor medzi konštrukčnými hranolmi sa vypĺňa tepelnoizolačným materiálom. Následne sa celá konštrukcia zaklopí OSB doskami. 

Vďaka tejto kombinácii je drevodom veľmi pevný, no zároveň aj pri relatívne úzkych stenách má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. 

V momente, kedy je základná konštrukcia hotová, prichádza na rad strecha a komín (pokiaľ je). Tu treba započítať drevo na krov, strešnú fóliu a samotnú strešnú krytinu. 

Hlavné položky, ktoré vplývajú na cenu hrubej stavby drevodomu sú:

  • konštrukčné drevo – ide o špeciálne drevo tzv. KVH hranoly
  • OSB dosky
  • tepelná izolácia – najčastejšie minerálna vlna 
  • drevo na krov – nosné trámy a strešné laty
  • strešná krytina
hrubá stavba drevodomu

Ďalšie prvky v dome rovná sa nové výdavky

Základná konštrukcia je hotová. Tu však stavebné práce nekončia. Väčšina činností sa teraz presťahuje do interiéru domu. Je potrebné spraviť rozvody elektriny, vody a odpadov. Osadiť okná, vytvoriť vnútorné priečky a obložiť ich sadrokartónom, zatepliť a zaklopiť strop, zatepliť podlahu… 

Táto fáza je časovo veľmi náročná. Vyžaduje si totiž veľa odbornej práce a viacero činností na seba nadväzuje. Preto musí byť všetko dobre zladené. 

Vplyv na cenu holodomu majú najmä tieto položky:

  • vonkajšie zateplenie 
  • odkvapový systém
  • bleskozvod s revíziou
  • sadrokartón na obvodové aj priečkové steny
  • plastové okná a dvere
  • parapety
  • zateplenie podlahy a stropu
  • podlahové vykurovanie
  • vodoinštalácie
  • elektroinštalácie
  • betónový poter

Finálna fáza – drevodom na kľúč

V poslednom kroku už toho veľa nechýba. Je potrebné ešte vymaľovať steny a strop, položiť plávajúce podlahy, namontovať interiérové dvere, osadiť sanitu, keramické obklady, dlažby, batérie… 

Veľmi podstatnú časť ceny drevodomu na kľúč tvoria aj náklady na prepravu, ubytovanie a mzdy pracovníkov. Bez stavebníkov by to jednoducho nešlo. 

Slová na záver

Po prečítaní tohto článku by ste mali mať jasno v tom, prečo je cena drevodomu na kľúč taká, aká je. Pokiaľ chcete v prvej fáze ušetriť, môžete si nechať postaviť dom iba ako hrubú stavbu poprípade holodom. Vedzte však, že zháňanie stavebného materiálu a hľadanie poctivých majstrov vás bude stáť veľa času a energie.

Ak sa chcete tejto únavnej peripetii vyhnúť, oslovte nás. V našom katalógu projektov máme vyše 60 rôznych návrhov domov a každý z nich vám na kľúč postavíme už za tri mesiace od začatia prác. 

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov