Kategórie
Blog

Mobilné domy vs. montované drevodomy: Kedy sa oplatí ktorý?

Posledné roky sa postupne čoraz viac u nás začínajú objavovať mobilné domy. Za svoju popularitu vďačia najmä relatívne nízkej obstarávacej cene a rýchlej možnosti bývania. No sú mobilné domy vhodné na trvalé bývanie?

Čo je to mobilný dom

Zjednodušene môžeme mobilný dom opísať ako dom vybavený ťažnou ojou a kolesami alebo modulový dom, ktorý na pozemok umiestni žeriav.

Mobilné domy predstavujú rýchle a pomerne lacné riešenie, ako využiť pozemok na bývanie. Najčastejšie sa používajú ako rekreačné objekty, chaty, prechodné bývanie, hosťovské domy, záhradné domčeky či malé kaviarne. No so stúpajúcimi cenami nehnuteľností sa postupne čoraz viac začínajú mobilné domy využívať aj na trvalé bývanie.

malý mobilný dom

Výhody mobilného domu

Prvou výhodou mobilných domov je ich rýchla stavba. V praxi sa vám podarí mať hotový mobilný dom od objednávky až po kompletné zariadenie za približne 6 týždňov.

Ďalšou výhodou mobilných domov je ich spratnosť – ľahko takýto dom umiestnite aj na úzky pozemok. Na obľúbenosti im taktiež pridáva nízka cena a ekologickosť, čo je dnes pre mnohých jedným z rozhodovacích kritérií.

Ak sa navyše vo vašom živote udejú nečakané zmeny, mobilný dom sa môže sťahovať s vami. 

V minulosti sa za výhodu mobilného domu považovala aj možnosť postaviť si ho bez stavebného povolenia. Ak si však chcete takýto dom napojiť na inžinierske siete, návšteve stavebného úradu sa nevyhnete. 

Nevýhody mobilných domov

Jednou z dôležitých nevýhod mobilného domu je fakt, že na takýto typ domu si neviete vybaviť financovanie cez hypotekárny úver. V prípade že nemáte dostatočné množstvo hotovosti, čo v tomto prípade prestavuje niekoľko desiatok tisíc eur, budete sa musieť pravdepodobne poobzerať po inej možnosti.

Ďalšou nevýhodou je fakt, že mobilné domy neboli primárne vyvinuté za účelom trvalého bývania. Z toho dôvodu ide skôr o menšie stavby. Klasický mobilný dom preto komfortne poslúži najviac trojčlennej rodine.

Problémom pri mobilnom dome môže byť aj prehrievanie, nakoľko takýto dom nemá dostatočnú izoláciu. V lete sa preto bez klimatizácie zaobídete len ťažko. Naopak v zime vám v mobilnom dome môže byť príliš chladno a bude zložité ho vykúriť.

Ďalšou nevýhodou môže byť obmedzený prístup k verejnému zásobovaniu – mobilné domy sú väčšinou pripojené na mobilné zásobovanie vody, plynu a elektrickej energie, čo môže byť v niektorých oblastiach obmedzené alebo nemožné.

Mobilné domy tiež vyžadujú pravidelnú údržbu, ako každý dom, a preto môžu byť nákladnejšie ako sa na prvý pohľad zdá.

Mobilný dom a montovaný drevodom – porovnanie

Cena mobilného domu sa v niektorých prípadoch môže priblížiť cene montovaného domu. Nemusí ísť preto o najlacnejšie možné riešenie pre vaše nové bývanie. Najmä ak ste viac ako trojčlenná rodina, budete potrebovať zakúpiť si viac ako len malý základný mobilný dom. A napriek tomu sa v ňom môžete stále cítiť stiesnene.

Výhodou montovaného domu oproti mobilnému, je aj viac možností pre jeho prispôsobenie a zariadenie. Obávať sa tiež nemusíte ani prehrievania domu, nakoľko moderné montované domy myslia aj na tento problém.

Vďaka solárnym panelom, tepelnému čerpadlu či ďalším možnostiam, predstavujú dnešné montované domy typ nehnuteľností, ktoré idú ruka v ruke v súlade s ekológiou. Navyše všetky novopostavené montované domy už povinne musia spadať pod energetickú triedu A0, čo vám zaručí nízke náklady na energie.

Dostupné sú tiež aj rôzne projekty montovaných domov na úzky pozemok, a tak sa montovaný dom vyrovná aj tejto výhode mobilných domov. Jediné, čo montovaný dom s vami určite nezvládne je sťahovanie sa. V tomto bude mať mobilný dom vždy navrch.

cena drevodomu

Netreba zabúdať ani na často dôležitú súčasť riešenia bývania a to financovanie. V tomto má montovaný dom jednoznačne navrch, nakoľko financovanie montovaného domu cez hypoúver v banke je dnes bežná vec a banky s tým majú bohaté skúsenosti. Naopak financovanie mobilného domu cez úver na bývanie v banke nebude možné

Tip na záver

V špecifických prípadoch, ako je napríklad nemožnosť usadiť sa na jednom mieste, či v prípade mladých bezdetných párov, môže byť mobilný dom zaujímavým riešením aj na celoročné bývanie. Pre rodiny s deťmi či náročnejšie osoby bude však montovaný dom určite zaujímavejším riešením. A to ako finančne, tak aj dispozične a úrovňou komfortu.Montované domy navyše predstavujú rokmi overenú klasiku, ktorú si za svoje nové bývanie zvolili už milióny ľudí po celom svete. V našom katalógu sme pre vás pripravili široký výber projektov montovaných domov. Všetky sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné individuálne prispôsobiť pre rôzne potreby. V ponuke nájdete aj malé montované domy, či montované domy na úzke pozemky.

Kategórie
Blog

Prehrievanie domu v lete? Takto si s ním poradíte

Extrémne letné teploty sa čoraz viac vyskytujú aj v severnejších častiach Slovenska. A tak postupne musíme riešiť aj problémy, na aké sme pred pár rokmi ešte neboli zvyknutí. Jedným z nich je aj prehrievanie domu. Viete čo robiť, aby ste počas letných horúčav našli doma vždy príjemné útočisko, kde sa môžete schladiť?

Ideálna teplota v dome

Vo všeobecnosti sa ideálna bytová teplota pohybuje okolo úrovne 20 stupňov. No to, ako vnímame teplotu v dome, závisí aj od našej aktivity a oblečenia. Vo všeobecnosti však platí, že ak je teplota v dome vyššia, než 24 stupňov, alebo naopak nižšia než 16 stupňov, uberá to na našom komforte.

Podobne ako teplota, náš komfort ovplyvňuje aj vlhkosť vzduchu. Ak klesne pod 40 %, vzduch je príliš suchý a môže dráždiť dýchacie cesty. A ak sa to navyše ešte spojí s vysokou teplotou, môže byť v dome doslova na nevydržanie. A práve s týmto problémom sa v lete stretávajú majitelia domov, ktoré sa prehrievajú.

Prečo sa dom môže prehrievať

Ak vás dom nie je dostatočne chránený pred slnkom, do vnútra môže prenikať až 80 % slnečného žiarenia. Teplo zo slnečného žiarenia sa začne v dome postupne akumulovať a dôjde k tzv. skleníkovému efektu.

Steny

Pôvodcom týchto problémov je zvyčajne nevhodná skladba stien, pri ktorej má tepelná izolácia malý fázový posun tepelného kmitu.

Táto veličina udáva, za aký čas sa vonkajšie teplotné zmeny prejavia do vnútri domu. Čím je jej hodnota vyššia, tým dlhšie trvá, kým sa v dome začne akumulovať teplo z vonku. Viac sme sa problematike fázového posunu a jeho vplyvu na prehrievanie domu venovali v samostatnom článku.

Okná

Fázový posun však nie je jediný dôvod, ktorý môže viesť k prehrievaniu domu. Nemenej dôležité je správne rozmiestnenie tzv. otvorov – okien, dverí a podobne. Kým cez steny totiž do domu prechádza približne 20 % tepla, cez okná to môže byť aj okolo 50 %. Veľké presklené plochy sú síce moderné, no pri nesprávnom rozmiestnení a nevhodných materiáloch môžu byť aj ony pôvodcom neznesiteľného tepla v doma.

Už pri výbere vhodného projektu domu by ste preto mali brať do úvahy aj veľkosť okien, ich rozmiestnenie a orientáciu na pozemku. Najideálnejšie je vždy umiestnenie okien na juh. To vám v zime pomôže s ochranou pre tepelnými únikmi a v lete zabráni prehrievaniu.

Okná umiestnené na východnú a západnú stranu budú zodpovedné za prehrievanie. Na tieto steny preto neodporúčame umiestňovať veľké sklenené plochy. Podceňovať by ste nemali ani výber vhodných materiálov a doplnkov ako sú rolety, žalúzie či tónované sklá.

Strecha

Povala a strop sú zodpovedné za približne 5 % tepla, ktoré preniká do domácnosti. No pri domoch so šikmou strechou v podkroví to môže byť aj omnoho viac. Dôležitým bodom pri predchádzaní prehrievaniu domu je preto správna izolácia strechy.

Podobne, ako kvalitná izolácia stien, aj izolácia strechy je investícia, pri ktorej sa šetrenie nevypláca. V zime vás totiž chráni pred únikmi tepla a v lete sa naopak postará o to, aby ste toho tepla v dome nemali príliš.

Vhodným riešením proti prehrievaniu sú aj presahy strechy nad fasádu.

Čo robiť, ak sa váš dom v lete prehrieva

Ako pri všetkom, aj tu platí, že najlepšia je prevencia, než následná „liečba“. Myslieť na zabránenie prehrievania domu je preto najlepšie už pri projektovaní a následnej stavbe.

Pomôcť eliminovať problémy s prehrievaním neskôr vám pomôže dostatočná výsadba zelene v okolí domu a rôzne tienidlá na okná. Trochu pomôcť môžu aj svetlejšie steny v dome, ktoré viac odrážajú slnečné lúče. A možno vás to prekvapí, ale v prípade horúčav treba vedieť aj správne vetrať – vetrajte skôr ráno a večer, keď sú teploty vonku nižšie a urobte si v dome prievan, aby sa vzduch čo najviac vymenil.

Tip na záver

Pri všetkých našich stavbách myslíme aj na predchádzanie problémom s prehrievaním domu. Samozrejmosťou u nás preto je kvalitná izolácia domu a správny výber projektu a jeho orientácia na pozemku. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte na nás obrátiť, a pomôžeme vám zrealizovať váš vysnívaný dom tak, aby ste sa v ňom vždy cítili príjemne počas akéhokoľvek ročného obdobia.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov