Kategórie
Blog

Drevodom a jeho cena. Od čoho sa odvíja cena montovaných drevodomov?

Drevodom a jeho cena. Téma, ktorá je predmetom mnohých diskusií na internete aj mimo neho. Prečo stoja montované drevodomy toľko, koľko stoja? Čo všetko vplýva na konečnú sumu a dá sa s tým niečo robiť? Aj to sú otázky, na ktoré si odpovieme v nasledujúcom článku.

Pokiaľ sa chceme baviť o cene za drevodom, musíme si celú stavbu rozobrať na drobné. Začnime teda od základov. 

Základy pod drevodom

Základová doska zvyčajne nebýva súčasťou finálnej ceny za drevodom, ktorú ponúkajú stavebné firmy. Základy teda predstavujú niečo navyše. Hneď v tomto bode preto vzniká priestor na šetrenie. Základová doska je totiž jedna z mála vecí, ktorú si dokážete urobiť sami. 

Samozrejme je potrebné mať skúsenosti so stavbárčinou alebo si prizvať na pomoc skúseného majstra. Upozorňujeme však na dôležitý fakt. Základy pod drevodom musia byť presné. V tomto prípade neplatí stavbárske príslovie “prvý rad tehál dorovná”. Preto pokiaľ si neveríte, oslovte radšej firmu. 

Cena za základovú dosku sa pohybuje v sume od 100 a viac eur za meter štvorcový. V tejto cene je zvyčajne zakomponovaný materiál ako je betón, debniace tvárnice, kari siete, kanalizačné rúry a podobne. 

základy pod drevodom

Hrubá stavba

Ak základová doska stojí, môže stavba pokročiť k druhej etape – hrubej stavbe. K slovu sa dostávajú tesári, ktorí vytvoria nosnú konštrukciu celej stavby. Základným materiálom sú tzv. KVH hranoly. Ide o špeciálne vysušené konštrukčné drevo. Na rozdiel od čerstvého reziva z píly je drahšie. Tento fakt potom významne prispieva k celkovej cene drevodomu. 

Na KVH hranoly sa dáva OSB doska, ktorá celú stavbu spevní a zároveň tvorí počiatočný vnútorný aj vonkajší plášť drevodomu. Medzi hranoly sa vkladá vybraná forma tepelnej izolácie – polystyrén, minerálna vlna, fúkaná izolácia. Možnosti sú skutočne bohaté. Aj tu existuje priestor na isté šetrenie. Každá izolácia má o niečo odlišné vlastnosti a líši sa aj cenou. Pokiaľ sa dohodnete s realizátorom stavby, je možné si vybrať “lacnejší variant”.

Z vonkajšej strany drevodomu sa dáva ešte jedna vrstva tepelnej izolácie. Aj tu je možné vybrať si medzi viacerými možnosťami a teda znížiť cenu drevodomu za m2.

Pri krove veľa možností ako šetriť nie je. Tu treba dobre zvážiť pri výbere projektu domu, aký typ strechy si vyberiete. Dom so sedlovou strechou bude pri rovnakej ploche o niečo lacnejší ako dom s valbovou strechou. Je to spôsobené tým, že v prvom prípade je konštrukcia strechy jednoduchšia. Preto sa spotrebuje menej materiálu a šetrí sa čas odborných pracovníkov.

K cene za drevodom treba započítať aj okná. Vzhľadom na súčasné štandardy sa používa s trojsklom. Aj tu však existuje priestor na zdanlivé šetrenie. Okná vyrábajú resp. dodáva celá paleta firiem a líšia sa svojou kvalitou a prevedením. Odlišná je teda aj obstarávacia cena. Treba však hľadať optimálny pomer cena/výkon a neísť iba po najnižšej ponuke. Ľahko sa môže stať, že za pár rokov stratia okná svoju funkčnosť a vy ich tak zaplatíte dvakrát.

Na cenu drevodomu vplýva aj vnútorné vybavenie

Veľa firiem podobne ako my ponúka možnosť postaviť dom do fázy hrubej stavby alebo holodomu. Pre niekoho je takýto stav ideálny, nakoľko si chce interiér zariadiť podľa seba. Aj v tomto prípade totiž vzniká priestor na isté šetrenie. Teda najmä ak si chcete vnútorné stavebné práce realizovať sami. 

Stále je totiž potrebné dokončiť podlahy, vymaľovať, finalizovať elektroinštalácie a podobne. 

K cene za drevodom treba samozrejme započítať aj náklady na pracovníkov. V Mirano sme schopní postaviť dom na kľúč za krátku dobu. Preto na našich stavbách nepracuje jeden majster a jeho pomocník, ale celá partia odborníkov. 

Nemalou nákladovou položkou pri drevodomoch je aj spojovací materiál, rozvody vody a elektriny domácnosti.

Tip na záver

Pokiaľ hľadáte drevodom za dostupnú cenu, obráťte sa na nás. V našom katalógu projektov nájdete rodinné domy od tých najmenších, cez klasické bungalovy až po domy s plochou vyše 140 m2

Kategórie
Blog

Aké zvoliť zabezpečenie domu? Alarm do domu nie je jediný spôsob ako sa chrániť pred zlodejmi…

Zabezpečenie domu. Téma, ktorú väčšina majiteľov rieši prakticky až pri dokončovaní domácnosti. Niekedy ani vtedy nie. Hoci dlhodobo počet vlámaní a krádeží klesá, netreba celú situáciu podceňovať. Alarm do domu je len jedna z ciest, ako si ochrániť svoj majetok pred zlodejmi.

V súčasnosti má majiteľ rodinného domu celé spektrum možností pre zabezpečenie domu. Začnime pekne postupne od ulice.

Brána a plot ako prvá bariéra pre zlodejov

Zabezpečenie domu začína na ulici. Je to práve brána, ktorá predstavuje prvú bariéru pre potenciálnych zlodejov. Preto by brána v dnešnej dobe už mala byť samozrejmosťou. Ako uviedla firma TOPGATES vo svojej štúdii, kvalitná brána dokáže znížiť hrozbu vlámania do rodinného domu až o 73%.

Ďalšou bariérou medzi zlodejom a domom je plot. Samozrejme môže ísť o dvojsečnú zbraň. Na jednej strane si osobu preskakujúcu plot skôr všimne niekto zo susedov. Naopak v noci môže plot slúžiť ako dokonalé krytie pre nerušenú činnosť zlodeja.

Preto by mal byť plot z pletiva. Dnes je na trhu široké množstvo rôznych druhov pletív, ktoré uspokoja potreby aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Avšak v súčasnosti je však trend iný. V rámci nadmernej ochrany svojho súkromia ľudia obohnávajú svoje domy betónovými plotmi. Tie môžu predstavovať ideálny priestor pre zlodeja. 

Osvedčeným ochrancom majetku je tradične pes. Či už stavíte na nejakú väčšiu rasu alebo menšieho štvornohého miláčika, svoj účel by mal spoľahlivo naplniť. Keď by aj zlodeja neodplašil, minimálne spraví hluk. 

Niet nad dobré bezpečnostné dvere

Medzi zabezpečovacie systémy do domu môžeme zaradiť aj vchodové dvere. Tie by mali byť čo s najväčším stupňom zabezpečenia. Dôležitým prvkom je samozrejme zámok. Na trhu sa nachádza široké spektrum zámkov od klasických až po bezpečnostné. Vrcholom je potom tzv. inteligentný zámok, ktorý sa otvára napríklad mobilom alebo odtlačkom prsta. 

Podstatné je tiež myslieť na zabezpečenie garážovej brány alebo iného vstupu do domácnosti napríklad cez pivnicu. Práve tieto zraniteľné miesta používajú zlodeji najčastejšie. Garážové brány majú zvyčajne buď mechanický zámok alebo samotný pohon, ktorý zabraňuje otvoreniu garáže. 

Pokiaľ sa dá vojsť do pivnice z vonku, je dôležité tento priestor zabezpečiť rovnako dobre ako vstupné dvere. 

Pre ešte väčšiu bezpečnosť je možné nechať si namontovať zámky aj na kľučky okien a dverí na terasu. Ďalšiu mechanickú prekážku môžu predstavovať aj vonkajšie žalúzie. Po ich zatvorení totiž musí zlodej najskôr prekonať túto bariéru a až potom sa dostane k oknu alebo k dverám.

zabezpecenie domu
Základom zabezpečenia domu nie je len alarm, ale aj kvalitné vchodové dvere.

Alarm do domu je stávkou na istotu

Zabezpečenie domu možno vyšperkovať alarmom. Jeho úloha je v podstate jednoduchá. Upozorniť na neoprávnené vniknutie do domácnosti. Medzi najrozšírenejšie riešenia patrí GSM alarm. Tvorí ho centrálna jednotka, ktorá prijíma signál zo senzorov. Tie, pokiaľ zaznamenajú pohyb, ktorý riadiaca jednotka vyhodnocuje. V prípade narušenia tak pošle okamžite informáciu o neželanom pohybe napríklad na vybraný mobilný telefón.

Alarm však nemusí slúžiť len proti zlodejom. Pre dokonalé zabezpečenie domácnosti sa odporúča nainštalovať do domu aj detektory dymu a tepla, plynu (pokiaľ kúrite plynom) či vody. Tieto bezpečnostné prvky vás včas upozornia na blížiacu sa katastrofu vo vašom domu. 

Nadstavbou zabezpečenia domu k alarmom sú kamery. Medzi ich hlavný benefit patrí fakt, že môžete prostredníctvom obrazu v reálnom čase sledovať, čo sa deje u vás doma. Ide o ideálny tandem v kombinácii s alarmom. Občas sa totiž stane, že alarm sa z ničoho nič spustí. Pokiaľ máte doma kamery, nemusíte hneď utekať z práce, ale prostredníctvom mobilu si skontrolujete, čo sa u vás doma deje.

Kamery je vhodné umiestňovať najmä do exteriéru, aby svojim pokrytím zachytili vstupy do domu. 

Tip na záver

Pokiaľ sa len chystáte do výstavby vášho nového domova, neváhajte sa obrátiť na nás. Sme špecialistom na výstavbu pasívnych montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách. Náš katalóg projektov obsahuje až 59 domov, takže si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov