Kategórie
Blog

Plochá strecha na montovanom drevodome? Pre toto je to výborný nápad

Plochá strecha. V porovnaní s inými konštrukciami striech je opradená množstvom mýtov. Jeden z nich napríklad tvrdí, že skôr či neskôr začne do domu s rovnou strechou zatekať. V súčasnosti je však takéto tvrdenie čistý nezmysel. Aj preto má plochá strecha svoje pevné miesto v modernom stavebníctve.

V našich končinách sa plochá strecha stala populárnou v druhej polovici 20. storočia. V stavebníctve ju používali najmä pri výstavbe panelových domov. Typickou sa stala aj pre vtedajšie hranaté rodinné domy. Práve v tomto období leží zárodok mýtu o zatekaní rovných striech. 

Ako hydroizolácia sa využívali asfaltové pásy. Ich životnosť však bola pomerne krátka a preto sa musela strecha často opravovať. Niekedy ani to nestačilo. Voda si tak či tak našla svoju cestu. 

Po roku 1989 nastal vo výstavbe rodinných domov s plochou strechou útlm. Preferovali sa najmä stavby so sedlovou strechou. Za posledných desať až pätnásť rokov však rodinné domy s rovnou strechou zažívajú zaslúženú renesanciu. 

Konštrukcia plochej strechy

Plochá strecha je takmer rovná, pretože má sklon do 10°. Nakoľko má sneh tendenciu na tomto type striech zostávať, neodporúča sa používať ju v horských oblastiach. 

Najčastejšie sa používajú tzv. jednoplášťové ploché strechy. Skladá sa z nosnej konštrukcie, spádovej, vyrovnávacej a dilatačnej vrstvy. Nasleduje parozábrana, tepelná izolácia, expanzná vrstva a povlaková krytina. 

Najpoužívanejším typom krytiny pre rovné strechy je PVC fólia. Ide o bezúdržbový materiál, ktorý výborne odoláva slnečnému žiareniu a ostatným poveternostným vplyvom. Hrúbka materiálu sa pohybuje od 1,2 mm (odporúča sa minimálne 1,5mm). Životnosť takéhoto riešenia je minimálne 25 rokov.

Existujú aj dvojplášťové rovné strechy. V tomto prípade je strecha tvorená dvoma nosnými konštrukciami, ktoré sú od seba oddelené vzduchovou medzerou. Vďaka tomu má rodinný dom výborné tepelné aj hydroizolačné vlastnosti. Ich cena však býva drahšia. 

rovná strecha

Plochá strecha a jej výhody

Medzi jej hlavné výhody patrí schopnosť vytvárať variabilný priestor pre viacúrovňové bývanie. Inak povedané, na rozdiel od napríklad sedlovej strechy, podkrovný priestor nie je zmenšený strechou. 

Je ideálna pre domy s atypickým pôdorysom. Kým pri ostatných typoch striech by bola potrebná zložitá konštrukcia krovu, v tomto prípade je prakticky jedno, aký pôdorys rodinný dom má.

Veľa ľudí ocení aj fakt, že je možné využiť aj samotný priestor na streche. Chcete mať zelenú strechu? Žiaden problém. Alebo túžite po tom, aby ste na streche mali terasu s výhľadom do okolia? V prípade rovnej strechy to nie je vôbec zložité riešenie.

Dôležitým aspektom je určite aj cena. Plochá strecha vychádza lacnejšie, nakoľko nie je nutné budovať krov. Ušetríte aj na izolácii. Plocha rovnej strechy je menšia ako pri iných konštrukčných riešeniach. 

Mnohých tiež osloví fakt, že napríklad taký bungalov s rovnou strechou má moderný a netradičný vzhľad. 

Nevýhody plochej strechy

K negatívam plochej strechy patrí obmedzené množstvo výberu strešných krytín. Ako sme spomínali vyššie, na výber sú rôzne druhy PVC fólií, no v jednom z mála prípadov môže nastať situácia, že nebudete s ponukou spokojní. 

Rovné strechy zároveň treba pravidelne udržiavať. Často sa dáva na povrch plochých striech štrk či iný kameň, ktorý má chrániť povlakovú vrstvu pred UV žiarením. Do tejto finálnej vrstvy sa však dostáva prach a semená rastlín. Po pár rokoch teda môže dôjsť k situácii, že na streche začnú vyrastať rôzne buriny. Preto sa odporúča štrk pravidelne vymývať silným prúdom vody. 

rovná strecha

Údržba je o to náročnejšia v oblastiach, kde sa dlhodobo drží sneh (niekoľko týždňov). Pokiaľ je snehová nádielka bohatá, odporúča sa zhadzovať sneh zo strechy. 15 cm snehu dokáže zaťažiť 1 m2 strechy váhou až 100 kg. 

Kedy siahnuť po dome s rovnou strechou?

Vyberať dom s plochou strechou je výhodné najmä pokiaľ chcete využívať podkrovie na 100%. Chcete, aby váš dom mal netradičný vzhľad. Prípadne máte zložitý pôdorys domu či je stavba príliš široká a sedlová strecha by bola príliš vysoká alebo sa vám rovná strecha jednoducho páči. 

Tip na záver

Či už zvažujete výstavbu domu s rovnou strechou alebo akoukoľvek inou, radi vám predstavíme náš katalóg projektov a ponúkneme naše služby. Špecializujeme sa na výstavbu nízkoenergetických montovaných drevodomov po celom Slovensku a Českej republike. Za roky skúseností, sme postavili vyše 400 domov a tešíme sa stovkám spokojných zákazníkov.

Kategórie
Blog

Zateplenie fasády drevodomu je kľúčom k šetreniu nákladov na kúrenie

Zateplenie fasády dnes patrí k štandardom moderných stavieb. Výnimkou nie sú ani drevodomy. Práve vhodnou kombináciou zloženia priečok drevodomu a jeho fasády vzniká jedinečný nízkoenergetický dom. Aký materiál sa pre zateplenie drevených domov používa a ktorý z nich je najlepší? Odpoveď zistíte v nasledujúcom článku.

Nie je to tak dávno, čo by ste materiál na zateplenie domu hľadali v stavebninách márne. Kúrilo sa drevom, uhlím a neskôr aj plynom. Išlo o lacné komodity, takže nikoho netrápilo či v krbe spáli o nejaký ten kubík dreva naviac. 

Dnes je samozrejme situácia iná. Čím pasívnejší je dom, tým viac šetrí našu peňaženku. Sú to samozrejme náklady na kúrenie. Čoraz väčší problém však predstavujú tropické letá a nezateplené domy sa rýchlo prehrejú a treba ich chladiť. To si opäť žiada nemalú investíciu do klimatizácie a následných nákladov na prevádzku. Aj preto sa zateplenie fasády domu stalo súčasťou nielen rekonštrukcií domov, ale aj novostavieb.

Aké sú teda možnosti, ak zvažujete napríklad zateplenie drevodomu?

Difúzne otvorená vs. difúzne zatvorená stavba

Pri výbere materiálu na zateplenie drevodomu resp. akejkoľvek stavby je dôležité zodpovedať kľúčovú otázku. Je dom naprojektovaný ako difúzne otvorený alebo zatvorený? V praxi to znamená nasledovné:

  • Difúzne uzavretá konštrukcia – je navrhnutá tak, aby sa vnútorná vlhkosť nedostala do konštrukcie stien. Tento efekt sa dosahuje použitím parotesnej fólie na vnútorných stenách. 
  • Difúzne otvorená konštrukcia – ide o riešenie, kedy vzdušná vlhkosť prechádza skrze stenu a dostáva sa do exteriéru. V minulosti boli takto konštruované všetky stavby, nakoľko hlina či drevo umožňovali voľný pohyb vzdušnej vlhkosti.

Obidve možnosti majú svojich zástancov aj odporcov. Preto odporúčame poradiť sa s odborníkmi a vytvoriť si vlastný názor na túto problematiku. 

Nech už sa rozhodnete pre jedno alebo druhé riešenie, vaša voľba ovplyvní aj možnosti použitia materiálov na zateplenie drevodomu. Napríklad taký polystyrén je difúzne uzatvorený. Preto ho nemožno použiť na stavbu domu, ktorý je navrhnutý ako difúzne otvorená konštrukcia. 

Najlepšie materiály na zateplenie fasády

Začnime tradičným a zrejme najrozšírenejším izolačným materiálom.

zateplenie-fasády-drevodomu

Polystyrén

Donedávna patril medzi najlacnejšie a najpoužívanejšie materiály na zateplenie. Aj napriek tomu, že jeho cena stúpla, si stále drží svoje prvenstvo. Extrudovaný polystyrén v sebe kombinuje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, odolnosť voči vlhkosti a nízku hmotnosť. Na trhu je možné dostať “klasický” biely polystyrén alebo šedý s prídavkom grafitu, ktorý ešte vylepšuje jeho vlastnosti. 

Extrudovaný polystyrén patrí do kategórie difúzne uzatvorených izolačných materiálov a používa sa napríklad na zateplenie drevodomu.

Minerálna vlna

Vyrába sa z rôznych hornín (najmä sopečných ako je čadič). Aj vďaka tomu je nehorľavá, pričom má výborné tepelnoizolačné a hluk pohlcujúce vlastnosti. Patrí do kategórie difúzne otvorených izolačných materiálov. Preto sa používa napríklad pri rekonštrukciách starších domov z hliny alebo kameňa. 

Svoje miesto však má aj v modernom stavebníctve. Používa sa napríklad tam, kde zateplenie drevodomu polystyrénom nie je žiadúce, teda pri difúzne otvorených stavbách. 

Striekaná PUR pena

Tento izolačný materiál vzniká chemickou reakciou živice a Izokyanátu. Pri ich zmiešaní pod určitým tlakom a určitou teplotou príde k reakcii, kedy sa vytvorí vysoké množstvo malých vzduchových bubliniek. Vďaka prídavku nadúvadiel následne PUR pena zväčší svoj objem 50 až 150 násobne. 

Pomocou tejto technológie možno izolovať všetky prvky v dome od podlahy, cez podkrovie až po fasádu. Ide o difúzne uzatvorený tepelnoizolačný materiál, ktorý sa na povrch nanáša pomocou striekania. 

Fúkaná izolácia

Ako izolačný materiál sa štandardne používa celulóza, ale aj minerálna vlna, drevovláknitá či polystyrénová izolácia. Má nízku tepelnú vodivosť a výborné akustické vlastnosti. Jej výhodou je, že sa dostane do každej škáry, takže dokonale vyplní potrebný priestor. Nanešťastie sa nedá tak ľahko použiť na zateplenie fasády. Sama o sebe totiž nemá stály tvar a potrebuje mať vymedzený priestor. 

Zateplenie drevodomu

Izolácia na báze ekologických materiálov

V posledných rokoch sa čoraz viac dostávajú do popredia izolácie na báze ekologických materiálov. Používa sa povedzme slama, technické konope, ovčia vlna, drevovláknité dosky a podobne. Majú obdobné tepelnoizolačné vlastnosti ako vyššie spomínané materiály. Zároveň majú oveľa nižší negatívny dopad na planétu ako napríklad polystyrén. Nakoľko však nejde o všeobecne rozšírené izolačné materiály, je ich obstarávacia cena vyššia. Rovnako nie každá stavebná firma je ochotná a schopná so slamou či ovčou vlnou pracovať.

U nás v Mirano dávame našim klientom na výber. Samy môžu rozhodnúť, akú chcú skladbu stien svojich domov. Štandardne pracujeme so striekanou izoláciou a tvrdenou lisovanou vlnou. Obe poskytujú jedinečný tepelnoizolačný a akustický komfort. Ide o ekologicky a hygiencky nezávadnú izoláciu. 

Tip na záver

Pokiaľ zvažujete výstavbu rodinného domu, radi vám predstavíme našu ponuku. Naša spoločnosť sa špecializuje na stavbu difúzne uzatvorených nízkoenergetických montovaných drevodomov. Po celom území Slovenska a Českej republiky máme stovky spokojných zákazníkov. Pre inšpiráciu odporúčame pozrieť sa na náš katalóg projektov.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov