Kategórie
Blog

Aký typ strešnej krytiny je najlepší pre montované drevodomy?

Strešná krytina. Mala by byť trváca, teda v ideálnom prípade vydržať po celý život. Zároveň by mala byť pekná, aby zapadla alebo naopak vynikla v širokom okolí. A potom je tu cena. Strecha by mala mať primeranú cenu, aby nespravila dieru do stavebného rozpočtu. Aký typ strešnej krytiny je teda najlepší pre montované drevodomy? 

Získať odpoveď na položenú otázku nebude vôbec jednoduchý. Každý typ strešnej krytiny má svoje pre aj proti. Začnime teda rokmi overenou klasikou. 

Pálená škridla

Pálená škridla patrí medzi najpoužívanejšie typy strešnej krytiny. Veľa ľudí o inej ani neuvažuje. Patrí medzi ťažšie formy prestrešenia a preto sa používa najmä pri domoch so sedlovou strechou. Medzi výhody patrí najmä široká ponuka najrôznejších tvarov, korýtok a doplnkov. 

Životnosť tohto typu strešnej krytiny je zvyčajne 60 a viac rokov. Vyznačuje sa najmä vysokou odolnosťou voči klimatickým podmienkam a nízkou nasiakavosťou. Pri výbere pálenej škridle sa odporúča vyberať radšej lesklé prevedenie, ktoré výrazne menej zachytáva nečistoty a mach. 

Betónová strešná krytina

Betónové škridle sú taktiež veľmi populárne. Radíme ich medzi ťažké typy strešných krytín. Táto vlastnosť je ich požehnanie a prekliatie v jednom. Vďaka ich hmotnosti nehrozí, že by ich víchor len tak ľahko odfúkol. Betón je zároveň odolný voči poveternostným podmienkam. K benefitom patrí aj cena, ktorá je o niečo nižšia ako v predchádzajúcom prípade.

Na druhej strane musí byť krov adekvátne mohutný, aby takúto záťaž (v spojení so snehom) zniesol. Preto sa neodporúča používať ich pri rekonštrukcii starých domov, kde dovtedy bola napríklad pálená škridla. Taktiež treba spomenúť, že betónové škridle časom strácajú svoju farbu. Pri výrobe sa totiž striekajú a ošetrujú ochrannými nátermi. Tie však po čase rozložia kyslé dažde a UV žiarenie. 

Strešná krytina

Plechová strešná krytina

Plechové krytiny si prešli za posledné polstoročie výrazným vývojom. Kedysi patrila medzi tie najlacnejšie formy prestrešenia strechy domu. Dnes to však už neplatí. Je to spôsobené najmä použitým materiálom, ktorý môže byť napríklad hliník, meď alebo titánzinok. Výsledná cena je podstatne vyššia ako v prípade “klasického plechu”, ale životnosť je podstatne vyššia. 

Medzi benefity ľahkej strešnej krytiny patrí najmä hmotnosť. Tá je oproti pálenej škridle až desaťnásobne nižšia. Používa sa preto pri rekonštrukciách starších domov, ktoré spravidla nemajú také pevné základy ako moderné domy. Náklady na strechu šetrí aj menšie množstvo použitého dreva pri konštrukcii krovu. Vzhľadom na váhu nemusí byť krov tak robustný.

Nízka hmotnosť však môže byť aj negatívnom. Prudké poryvy vetra pri víchriciach môžu pri neodbornej alebo nekvalitnej montáži spôsobiť značné škody na streche. K tomu treba pripočítať aj značnú hlučnosť strechy počas dažďa. Pokiaľ strecha nie je zateplená, môže sa hluk zo strechy dostať až do interiéru, čo pôsobí značne nekomfortne. 

Strešná fólia

Strešné fólie sa používajú predovšetkým pri rodinných domoch s rovnou strechou. Zvyčajne sú vyrobené z mäkčeného polyvinylchloridu, aj keď v súčasnosti sa používajú už aj iné materiály. Fólia o hrúbke zhruba 1,5 mm sa ukladá v jednej vrstve. Za benefit sa považuje najmä rýchla montáž, nízka hmotnosť a teplotná odolnosť.

K výhodám PVC fólie možno priradiť aj jednoduchú a lacnú opravu v prípade mechanického poškodenia. Za hlavnú nevýhodu sa udáva nižšia UV stabilita a s ňou súvisiaca potreba navŕšiť na strechu vrstvu kameňa alebo iného materiálu, ktorý zabráni priamemu pôsobeniu slnka na fóliu. Zároveň býva problematická aj životnosť. Tá síce býva udávaná v desiatkach rokov, no plechu či klasickej škridle sa len ťažko vyrovná.

typ strešnej krytiny

Drevený šindel

Drevený šindel patrí k historicky najstarším typom strešnej krytiny. Aj preto sa hodí najmä na historické budovy, no nestratí sa ani na modernom bungalove. Jeho hlavnou výhodou je najmä vzhľad, ktorý je netradičný a jedinečný. 

Šindle sa vyrábajú zo smrekového alebo jedľového dreva. V modernom prevedení sa impregnujú, aby dokázali niekoľko desiatok rokov vydržať na streche bez ďalšej údržby. Nakoľko sa pribíjajú ku strešným latám nehrozí, že by ich odniesol vietor. Aj toto riešenie svojou životnosťou nedosahuje trvácnosť pálenej škridly. Na druhej strane pri správnej starostlivosti a pri pravidelnej obnove ochranného náteru je možné dosiahnuť životnosť aj päťdesiat rokov. 

Tip na záver

Pokiaľ už máte vybratú strešnú krytinu, ale chýba vám  rodinný dom, obráťte sa na nás. V našej ponuke nájdete široké spektrum projektov rodinných domov vhodných na najrôznejšie typy pozemkov. 

Kategórie
Blog

Dom vo svahu s garážou? Máme pre vás riešenie

Moderný dom vo svahu je dnes v celku rarita. Kto môže, stavia radšej na rovine. Keď však iná možnosť nie je, dobre padne aj svahovitý stavebný pozemok. Tí šikovnejší využijú jeho charakter vo svoj prospech a vo svahu postavia dom aj s garážou. 

Dom vo svahu má svoje nezameniteľné čaro. Podľa požiadaviek investora a konkrétneho projektu sa dá zapasovať do okolitého terénu a využiť ráz krajiny vo svoj prospech. Medzi základné benefity domu vo svahu patrí: 

  • Nižšia obstarávacia cena – svahovité stavebné pozemky bývajú spravidla o 10 – 20% lacnejšie ako rovinaté parcely. Majú tak kompenzovať zvýšenú pracnosť pri úprave terénu a samotnej stavbe
  • Ideálne podmienky na pivnicu – svahovitá parcela priam až nabáda na vytvorenie pivnice pod domom. Napríklad taký bungalov s pivnicou môže slúžiť na uskladnenie bicyklov, kosačky, poprípade ako technická miestnosť či posilňovňa. 
  • Garáž – pod domom vo svahu sa dá schovať aj garáž. Táto možnosť šetrí najmä miesto na pozemku a čas. Nemusíte dodatočne riešiť ohlasovaciu povinnosť na drobnú stavbu, volať stavebnú firmu a podobne. 

Bez úpravy terénu to nepôjde

Pri dome vo svahu s garážou, ale aj bez, treba počítať s úpravou okolitého terénu. Jednou z možností je vychádzať z daností pozemku a prispôsobiť sa mu. Pri stavbe sa základy “dvíhajú” pomocou strateného debnenia aspoň jeden meter nad úroveň najvyššieho bodu pozemku. Tak vznikne ideálny priestor na spomínanú garáž alebo pivnicu (prípadne oba varianty). 

Druhou možnosťou je nechať pozemok zavoziť zeminou a aspoň čiastočne ho vyrovnať. Vo výsledku sa dajú vytvoriť terasy na parcele. V tomto prípade však treba rátať s tým, že by mala navozená zemina sadať niekoľko mesiacov. Pokiaľ je navozenej zeminy príliš veľa, môže padnúť rozhodnutie vyhĺbiť základy až na pôvodnú neporušenú vrstvu. 

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek možnosť, prinášame vám na inšpiráciu niekoľko našich projektov domov s garážou, ktoré napasujete aj do svahu. 

dom vo svahu s garazou

Bungalov 12

Vznikol na popud nášho zákazníka. Odvíjal sa od rozmerov jeho pozemku a špecifických požiadaviek. Bungalov má tri veľké izby, obývaciu izbu spojenú s jedálňou a kuchyňou, špajzou, kúpeľňou s WC a samostatným WC. Súčasťou je aj sklad záhradného náradia čím vznikol aj prestrešený priestor na dve autá. Obytná plocha domu je 75,2 m2 a zastavaná plocha 142 m2

Bungalov 38

Patrí medzi ideálnych adeptov na dom s garážou vo svahu. Ide o štvorizbový bungalov s troma spálňami, kuchyňou spojenou s obývačkou, špajzou, kúpeľňou a samostatným WC. Z obývačky sa dá prejsť na prestrešenú terasu. Súčasťou domu je aj priestranná garáž. Obytná plocha domu je 72,05m2.

Bungalov 15

Bungalov 15 sa radí v našej ponuke medzi väčšie domy. Jeho pôdorys je do písmena L a obytná plocha je až 92 m2. Ideálny je pre štvorčlennú rodinu a dispozične je navrhnutý tak, aby poskytoval dostatočné súkromie všetkým obyvateľom. Nájdeme tu dve detské izby so spoločnou kúpeľňou (vrátane WC), spálňu so šatníkom, druhú kúpeľňu, kuchyňu s obývačkou a garáž s technickou miestnosťou. 

Projekt 18

Predstavuje moderné a luxusné bývanie pre náročných. Má oddelenú dennú a nočnú časť a tiež dva hlavné vstupy. Každá prízemná izba má vlastný vstup na terasu. Dennú časť tvorí obývacia izba s jedálňou a kuchyňou. V nočnej časti sú dve detské izby a spálňa s vlastnou kúpeľňou a šatníkom. 

Súčasťou domu je aj práčovňa, kúpeľňa s WC a priestor na saunu. V nadzemnej časti sa nachádzajú ďalšie dve miestnosti vhodné napríklad ako pracovne. Samozrejmosťou je aj priestranná dvojgaráž. Obytná plocha je 130m2.

Tip na záver

V našom katalógu projektov nájdete širokú ponuku rodinných domov. Každý z nich vieme postaviť vo svahu a aj podpivničiť. Stačí si len vybrať a osloviť nás.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov