Tieniacu techniku by sme mohli vo všeobecnosti rozdeliť na exteriérovú a interiérovú . Každá má svoje klady a zápory a samotný výber je vhodný spraviť ešte pred začiatkom stavby domu, pretože montáž si v niektorých prípadoch vyžaduje stavebný zásah, čo budete chcieť radšej spraviť pri hrubej stavbe.
Interiérové tienenie
Začnime jednoduchšou voľbou, ktorou je interiérové tienenie. Rozdeliť si ho môžeme do základných kategórii na: horizontálne, vertikálne, japonské steny, plisse a látkové rolety. Najpoužívanejšie sú prvé tri menované, ku ktorým si povieme niečo viac. Medzi výhody by sa určite dala považovať jednoduchá montáž bez nutnosti stavebných úprav.
Horizontálne žalúzie
Ide o jeden z najbežnejšie používaných typov tienenia. Na výrobu sa používa ľahký a pritom odolný hliník. Jednotlivé typy sa od seba odlišujú predovšetkým šírkou ◾◼⬛ a hrúbkou lamiel, ako aj systémom ovládania. Na výber je veľké množstvo farieb, ktorými si môžete svoj interiér dokonale doladiť.
Vertikálne žalúzie a japonské steny
Alternatívou v interiérovom tienení môžu byť vertikálne žalúzie, ktoré sa zväčša používali v kancelárskych priestoroch . Dnes už tomu tak úplne nie je a svoje miesto si nájdu aj pri zatienení veľkých okien vo vašom montovanom dome. Zaujímavým, moderným a v neposlednom rade elegantným riešením sú japonské steny, ktoré sú vhodné na tienenie veľkých plôch. Široká ponuka látok dovoľuje vybrať si z rôznych vzorov, farieb a svetelnej priepustnosti podľa toho, kde budú tieniace steny použité.
Exteriérové tienenie
Ak sa výber roliet alebo žaluzií nerobí vo fáze stavby domu, môže byť exteriérové tienenie na prvý pohľad zložitejšou voľbou. Pre niekoho predstavuje vonkajšie riešenie zároveň aj elegantnejšie riešenie, ktoré obohatí vzhľad vášho moderného domu. Do základných kategórii sa dajú rozdeliť takto: vonkajšie žalúzie, rolety, markízy a clonové/screenové rolety.
Vonkajšie žalúzie
Efektívny a moderný spôsob, ako počas horúcich letných dní udržať pôsobiace slnko na vaše obytné miestnosti v prijateľných medziach. Prijemnú klímu a svetelné podmienky si môžete regulovať pomocou naklápania lamiel. Z ponuky rôznych veľkostí, tvarov a farieb si vyberie každý.
Vonkajšie rolety
Najväčšiu mieru zatemnenia jednoznačne poskytujú práve vonkajšie rolety. Okrem toho poskytujú v zime veľmi dobrú izoláciu pred únikom tepla a zanedbateľná rozhodne nie je ani ich bezpečnostná funkcia, pretože po úplnom zatiahnutí pôsobia nezdolateľne. Vonkajšie rolety do veľkej miery znižujú hlučnosť z vonkajšieho prostredia, čo tak isto možno radiť medzi plusy.
Clonové/screenové rolety
Tento typ tienenia sa v minulosti používal najmä na komerčné budovy s veľkými presklenými plochami. Postupne sa ale dostávajú aj do radov rodinných domov a to pre svoje jedinečné vlastnosti. Naproti vonkajším roletám a žalúziam sa vyznačujú vlastnosťou, ktorá čiastočne dovoľuje prenikať do priestoru slnečným lúčom. To znamená, že v kontakte s okolitým svetom ostávate, aj keď rolety úplne zastriete. Plusom je, že vy síce von vidíte, ale dnu vidieť nie je. Sú vyrábané z vysoko odolného materiálu a schopné odolávať poveternostným podmienkam.
Konečný výber je samozrejme iba na vás. Pri výbere toho pravého tienenia pre váš montovaný dom môže byť rozhodujúcim faktorom, v akej fáze sa momentálne pri rozhodovaní nachádzate. Ak ste vo fáze hľadania projektu alebo stavby domu, určite zvážte exteriérové tienenie. Naopak, ak iba premýšľate nad výmenou staršieho tienenia za nové a nechcete pritom žiadne stavebné zásahy, potom bude ideálnejšou voľbou interiérové tienenie.