Kategórie
Blog

Bungalov alebo poschodový montovaný dom?

Niet najmenších pochýb, že ide o otázku, ktorú si položí takmer každý kto sa chystá stavať dom. A že nejde o jednoduché rozhodovanie svedčia tisícky príspevkov a diskusií na rôznych internetových fórach. Nuž koľko ľudí toľko chutí povedal by klasik a mávol nad tým rukou. V podstate by mal pravdu, pretože každému vyhovuje niečo iné a každý má svoje vlastné túžby i predstavy o bývaní. Lenže každá položená otázka si zaslúži odpoveď a preto sa vám pokúsime priniesť pohľad na obe strany mince. Je totiž iba logické, že montovaný bungalov i montovaný poschodový dom, napokon tak ako všetko na tomto svete má svoje výhody i nevýhody. Pre ktorý z nich sa teda rozhodnúť?

Pri akomkoľvek dôležitom rozhodovaní sa je vhodné zobrať do úvahy všetky relevantné hľadiská, ktoré vás s najväčšou pravdepodobnosťou dovedú k voľbe ktorú neskôr nebudete nikdy ľutovať. O to viac to platí pri takej investícii akou je stavba rodinného domu.

Ak sú teda vašou prioritou najnovšie stavebné trendy je to úplne v poriadku. Pri výbere toho správneho domu však urobíte najlepšie, ak zvážite veľkosť i orientáciu stavebného pozemku a budete prihliadať na požiadavky alebo reálne potreby vašej rodiny. Bez povšimnutia však netreba nechať ani vek a svoj zdravotný stav. O všetkom si však v krátkosti povieme pri jednotlivých domoch.

Montovaný bungalov je trendom

Montovaný bungalov alebo ak chcete jednopodlažný dom, je v súčasnosti v kurze. Sami ste si možno aj vo svojom okolí všimli, že ich za posledné roky vyrástlo neúrekom. Ak sa tedarozhodujete pre montovaný bungalov, v prvom rade sa riaďte veľkosťou pozemku. Samozrejme ponuka je široká a vybrať si môžete projekt jednopodlažného domu s rozmermi prispôsobenými malým a úzkym pozemkomAk však očakávate veľkorysejšie rozmery domu, ktoré neraz montované bungalovy ponúkajú, musíte počítať s veľkým pozemkom.

Jednou z najväčších výhod jednopodlažného domu je absencia schodov. Aj z tohto dôvodu je  montovaný bungalov perfektnou voľbou pre rodiny s malými deťmi, seniorov alebo osoby so zníženými pohybovými schopnosťami.

Myslieť však treba aj na budúcnosť. Roky pribúdajú každému z nás a raz určite oceníme, keď nám nebudú schody komplikovať život. No a na tomto mieste sa žiada spomenúť skutočnosť, že po odchode detí nebudete musieť riešiť čo robiť s prázdnym domom. Je však pravdou, že môže nastať opačná situácia, ale to si povieme pri poschodovom montovanom dome.

Spomedzi nevýhod môžeme pri jednopodlažných domoch vo všeobecnosti spomenúť menej efektívne rozdelenie domu na dennú a nočnú časť a možno o niečo menšie súkromie. Všetko sa však dá elegantne vyriešiť umiestnením rodičovskej spálne na jednu stranu a detskej izby na opačnú stranu domu. Pre niekoho môže byť nevýhodou tiež chýbajúci balkón.

Výhody a nevýhody v kocke

+absencia schodov a prípadná bezbariérovosť

+viacero miestností má nielen vizuálny ale aj priamy kontakt s exteriérom

+výborná voľba pre rodiny s malými deťmi, ale aj pre bezdetné páry

+ideálny pre dôchodcov, invalidov alebo osoby s problémami pohybového ústrojenstva

-vyžaduje väčší pozemok

-menšie súkromie

Montovaný poschodový dom

Takýto rodinný dom môže byť vo všeobecnosti výbornou voľbou pre menšie pozemky. Samozrejme aj v tomto prípade to nemusí platiť vždy a aj montovaný poschodový dom môže byť poňatý veľkoryso. Na čo sa však pri takomto dome budete môcť 100 % spoľahnúť, bude súkromie ktoré poschodový dom ponúka rodičom a dospelejším deťom. Dispozičné riešenie poschodového domu umožňuje tiež jednoduchšie usporiadanie miestností pre nočnú (súkromnú)  a dennú (spoločenskú) časť.

No a ak je pri pohľade do budúcnosti vašou prioritou viacgeneračné bývanie, nemáte o čom premýšľať, pretože poschodový dom je na to ako stvorený. Montovaný poschodový dom vám však v prípade potreby umožní vytvoriť dve samostatné a na sebe nezávislé bytové jednotky. Pri montovanom bungalove to určite nie je možné.

K hlavnej nevýhode poschodového domu, ktorá sa však týka predovšetkým seniorov, invalidov alebo osôb s chorobami pohybového aparátu je schodisko.

Výhody a nevýhody v kocke

+spravidla je potrebný menší pozemok

+vyššie súkromie pre rodičov a deti

+jednoduchšie rozdelenie interiéru na dennú a nočnú časť

+možnosť viacgeneračného bývania

-problém môže byť schodisko

-sedlová strecha zvyčajne neumožní naplno využiť podkrovné miestnosti

Postavíme vám dom vašich snov

V našej ponuke samozrejme nájdete obidve alternatívy, teda montovaný bungalov i montovaný poschodový dom. Prezrite si projekty domov z nášho katalógu. Nájdete v ňom  rodinné domy s rôznym dispozičným riešením a veľkosťou. Ak však máte svoju vlastnú predstavu, nevadí. Náš projektant si poradí aj s tým a o niekoľko mesiacov už môžete bývať vo vlastnom dome bez toho, aby ste museli robiť ústupky zo svojich požiadaviek.

Kategórie
Blog

3 najdôležitejšie otázky pri výbere dverí

Vchodové dvere vo všeobecnosti plnia tri dôležité funkcie. Musia zabrániť vniknutiu zlodejov do montovaného domu počas vašej neprítomnosti, musia poskytnúť súkromie a napokon plnia aj estetickú funkciu. Posledné dve úlohy, teda vytvorenie súkromia a atraktívny dizajn sa však očakáva aj od interiérových dverí.  Ako si teda vyberať dvere a aké máte možnosti? Odpovede na tieto otázky sa dozviete po prečítaní nasledujúcich riadkov.

Aké typy dverí sú na trhu?

V súčasnosti sa viac ako kedykoľvek predtým kladie dôraz na spomínanú bezpečnosť a estetický dizajn dverí. Výrobcovia si to samozrejme veľmi dobre uvedomujú a preto si v súčasnosti môžete vyberať nielen zo širokej ponuky klasických vchodových a interiérových dverí, ale aj z rôznych špeciálnych (bezpečnostných alebo protipožiarnych) dverí.

Vchodové dvere

Pri vchodových dverách do nízkoenergetického montovaného domu naberajú na osobitnom význame tiež ich tepelno-izolačné vlastnosti. Takéto dvere sa vyznačujú potom nielen potrebnou bezpečnosťou, či elegantným dizajnom a čistými líniami, ale efektívne bránia únikom tepla z priestorov montovaného domu.
Výborným príkladom dverí určených pre nízkoenergetické montované domy sú plastové vchodové dvere v profile Salamander, ktoré mimochodom štandardne inštalujeme už aj pri realizácii stavby v štádiu holodomu. Na výber máte samozrejme viacero farieb i typov skla alebo samotného profilu.

Interiérové dvere

Výber interiérových dverí bude iba otázkou individuálneho vkusu. K dispozícii máte totiž mnoho prevedení i povrchov. V interiéri tak môžete vyberať z viacero alternatív, ktoré si o niečo podrobnejšie rozoberieme už za okamih. Predtým si však niečo v krátkosti povieme o poslednom type dverí.

Špeciálne dvere

Prioritou špeciálnych dverí je bezpečnosť alebo protipožiarna odolnosť. Upravená konštrukcia dverí tak zvyšuje odolnosť voči plameňom požiaru alebo vďaka zabudovaným bezpečnostným prvkom zabraňuje vypáčeniu, vylomeniu, či inému násilnému poškodeniu dverí. Podmienkou spoľahlivého fungovania špeciálnych dverí je odborná montáž a v prípade protipožiarnych dverí aj špeciálna protipožiarna zárubňa.

Aký materiál alebo povrchovú úpravu si vybrať?

Pri vchodových dverách sa prakticky môžete rozhodovať medzi tromi alternatívami. Na trhu sú dostupné plastové, oceľové alebo drevené dvere. Každý materiál pritom disponuje svojimi špecifickými výhodami.
Plastové vchodové dvere vynikajú výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami, ktoré ich predurčujú pre nízkoenergetické domy. Okrem toho ponúkajú jednoduchú údržbu, vynikajúcu životnosť i mnoho farebných prevedení. Plastové dvere tak môžete jednoducho doladiť s plastovými oknami.  
Prednosťou oceľových dverí je robustná konštrukcia, ktorá už na prvý pohľad vzbudzuje rešpekt. Vo väčšine prípadov ide o bezpečnostné dvere. Ak je teda pre vás dôležitá bezpečnosť, môžete si vybrať tento materiál.
Pri výbere vchodových dverí netreba zabudnúť na drevené dvere, ktoré už patria k rokmi overenej klasike. Tieto dvere samozrejme ponúkajú výbornú životnosť i veľký výber prevedení a rovnako dobre sa uplatnia v byte alebo dome.

Materiál interiérových dverí

Pri dolaďovaní interiéru, ako sme to už vyššie naznačili, môžete siahnuť po viacerých materiáloch a povrchoch. V princípe si môžete vyberať z drevených rámových, hladkých alebo masívnych dverí. Ponuku dopĺňajú sklenené dvere z bezpečnostného skla alebo plechové dvere, ktoré sa však používajú skôr v pivniciach alebo technických miestnostiach domu. Tieto dvere si však nemýľte s protipožiarnymi dverami. Nemajú s nimi nič spoločné a nedisponujú protipožiarnou odolnosťou.
Ak ste limitovaný priestorom, môžete na vytvorenie súkromia použiť zasúvacie alebo plastové, drevené, či koženkové zhrňovacie dvere. Vráťme sa však ešte späť ku dreveným dverám. Pri výbere drevených rámových (so sklenenou výplňou) alebo hladkých (bez výplne) dverí vás totiž môže zaujímať ich povrch. Ten môže byť tvorený laminátovým alebo robustným fóliovým poťahom, no stretnúť sa môžete tiež s lakovaným povrchom. Samostatnú kapitolu tvoria interiérové dvere dyhované prírodnou dyhou, ktoré predstavujú prémiovú kvalitu. No a práve z týchto dverí si u nás môžete vyberať do montovaného domu na kľúč.   

Ako vyberať dvere podľa otvárania?

Pri výbere nových vchodových alebo interiérových dverí počas svojpomocnej rekonštrukcie interiéru montovaného domu môže byť na mieste otázka, ako si vyberať dvere podľa otvárania. Pre niekoho možno jednoduchá otázka, môže inému spôsobovať problémy. Pre tých z vás, ktorým nie je úplne jasné, ktoré sú pravé alebo ľavé dvere prinášame stručné vysvetlenie.
Pri určovaní o aké dvere ide, sa musíte postaviť pred dvere zo strany, z ktorej vidíte závesy. Ľavé dvere majú závesy na ľavej strane a zámok spolu s kľučkou na pravej strane. Dvere otvárate smerom k sebe ľavou rukou.   
Pri pravých dverách je to presne naopak. Pravé dvere majú závesy na pravej strane a zámok s kľučkou na ľavej starne. Dvere otvárate smerom k sebe pravou rukou. Pri výmene dverí bez výmeny zárubní si tiež nezabudnite poriadne zmerať ich presné rozmery (tzv. svetlosť). Ak si však nie ste úplne istí, obráťte sa radšej pri výmene dverí na  odborníkov.

Kategórie
Blog

Výber podlahovej krytiny podľa miestností v dome

Popri farebnom prevedení stien alebo nábytku, je to práve podlahová krytina ktorá výrazným spôsobom dokáže udávať celkový tón miestnosti montovaného domu. Nejde však iba o celkové vyžarovanie alebo atmosféru miestnosti. Podlahová krytina preto nemôže byť iba reprezentatívna, ale mala by spĺňať niekoľko základných požiadaviek.Navyše do detskej izby sa nemusí hodiť podlahová krytina, ktorú plánujete položiť v kuchyni. Ideálne by teda bolo, keby bola podlahová krytina prispôsobená individuálnym požiadavkám každej miestnosti.

Spoľahlivá klasika

V súčasnosti sa v miestnostiach montovaných domov bežne využívajú laminátové podlahy, ktoré ponúkajú široký výber rôznych vzorov s dokonalou imitáciou dreva. V ich prospech vypovedá tiež vynikajúca odolnosť voči škrabancomstálofarebnosť jednoduchá údržba. Laminátová podlaha tak aj po rokoch vyzerá ako nová a nevyžaduje žiadne leštenielakovanie alebo nanášanie vosku. No ani to nie je ešte všetko. Podlahu si môžete vyberať podľa matného, lesklého alebo vysoko lesklého prevedenia.

Nebojte sa použiť aj iné podlahy

Výber podlahovej krytiny môže do veľkej miery ovplyvniť tiež podlahové vykurovanie. Aj v tomto prípade sa laminátová podlahová krytina dokáže uplatniť a je vhodná pre elektrické aj teplovodné podlahové vykurovanie. Pri kúpe montovaného domu v štádiu holodomu alebo hrubej stavby sa však možno oplatí porozmýšľať aj nad inými podlahovými krytinami.

Ak preferujte svojpomocné riešenie dokončenia montovaného domu, možno vám príde vhod niekoľko tipov na podlahy. Aké podlahové krytiny sa hodia do jednotlivých miestností montovaného domu, tak to si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Vo vstupnej chodbe neexperimentujte

Chodba a vstupné priestory si zaslúžia osobitnú pozornosť. Dôvod je jednoduchý. Práve tieto priestory musia často nepriamo odolávať dôsledkom počasia. Po príchode domov si totiž na obuvi donesieme nielen rôzne nečistoty, ale aj sneh a zvyšky vody.

Podlahová krytina preto musí výborne odolávať mechanickému poškodeniu a tiež pôsobeniu vody. Zároveň sa na nej nesmiete pošmyknúť a bude fajn, ak vaša obuv na nej nebude zanechávať rôzne šmuhy. Ľahká údržba v podobe jednoduchého umytia je samozrejme podmienkou.

V týchto priestoroch teda môžete pouvažovať nad keramickou dlažbou, kameňom, vinylovou podlahou alebo aj nad menej využívanou liatou podlahou.

Vyhnite sa však dreveným podlahámkorku, či kobercom a do vstupnej chodby nie je najideálnejšia ani laminátová podlaha.

V obývačke záleží na dizajne i pohodlí

Táto miestnosť nie je nadarmo nazývaná srdcom domu. Je centrom diania všetkých rodinných aktivít. Trávime tu voľný čas s našimi najbližšími, no je tiež miestom kde usádzame priateľov alebo nečakané návštevy. Je preto iba logické, že okrem pohodlia musí podlahová krytina v tejto miestnosti montovaného domu pôsobiť atraktívne a reprezentatívne.

Celý vizuálny efekt by však bol úplne nanič, ak by vám šlo pri nevhodne zvolenej podlahovej krytine, napríklad pri sledovaní televízie, od chladu povykrúcať nohy. Nie všetci totiž zvyknú doma používať prezuvky.

Do obývačky sa preto hodia laminátové, vinylové alebo drevené podlahy.Dobré služby vám preukáže tiežkorok, celoplošný koberec v prípade podlahového vykurovania aj liate podlahy.Nevhodné sú keramické dlažby a kamenné podlahy.

Kuchyňa je na tom podobne ako vstupná chodba

Aj priestor kuchyne patrí k exponovaným miestam montovaného domu. Podlahová krytina musí zvládnuť nielen každodennú záťaž, ale aj nástrahy v podobe vyliatych tekutín alebo pády hrncov, či iných kuchynských pomôcok.

Okrem toho by podlahová krytina inštalovaná v priestoroch kuchyne mala byť ľahko udržiavateľná a zároveň musí byť protišmyková. V kuchyni sa osvedčila keramická dlažba, vinylová podlaha i linoleum. Menej vhodné sú laminátové alebo drevené podlahy a absolútne nevhodný je celoplošný koberec.

Detská izba je prioritou

Voľba podlahovej krytiny do detskej izby sa môže odvíjať od veku vašich detí alebo vašich individuálnych preferencií. Pri menších deťoch, ktoré sa rady hrajú na zemi je ideálna taká podlaha, ktorá je na dotyk príjemne teplá, nevíri prach, ľahko sa udržiava a zároveň je odolná voči rozliatym nápojom alebo kolieskam autíčok.

Vhodné sú teda celoplošné koberce i vinylové podlahy. Pri starších ratolestiach však môžete pokojne siahnuť po laminátových alebo drevených podlahách a dobrou voľbou môže byť tiež korok. Do detskej izby sa v princípe nehodia iba keramické alebo kamenné podlahy.

Spálňa nebude problém

Prioritou podlahovej krytiny v tejto miestnosti montovaného domu nemusí byť odolnosť a životnosť podlahy. V spálni iba odpočívame a spíme takže, pri výbere podlahy treba prihliadať skôr na to, aby bola príjemná na dotyk, teplá pre bosé nohy a nealergénna.

Do spálne si teda môžete vybrať celoplošné koberce, laminátové, vinylové alebo drevené podlahy a rozhodne nič nepokazíte ani korkom alebo linoleom. Do spálne nie sú vhodné iba keramické, kamenné alebo liate podlahy.

Kúpeľňa si žiada svoje

Napokon sme sa dostali k poslednej miestnosti montovaného domu. Rozhodne však nie k menej dôležitej. Aj v tomto prípade sú však požiadavky na výber podlahovej krytiny jasné. Podlaha musí v tomto prípade eliminovať pôsobenie vody, vlhkosti, nesmie byť šmykľavá a mala by ponúknuť ľahkú údržbu.

Všetkým spomínaným požiadavkám vyhovuje niekoľko podlahových krytín. Jednotkou stále ostáva keramická dlažba, no čoraz väčšej obľube sa v kúpeľni tešia aj vinylové, či liate podlahy, ktoré sú výbornou voľbou pri podlahovom vykurovaní. Do kúpeľne nepatria iba drevené alebo laminátové podlahy a samozrejme celoplošné koberce.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov