Kategórie
Blog

Ako zariadiť detskú izbu čo najlepšie

Detská izba by mala byť miestom, kde si vaše dieťa oddýchne, kam sa uchýli na odpočinok, alebo kde sa bude nerušene hrať a neskôr aj učiť. Detskú izbu treba zariadiť tak, aby bola praktická i útulná a aby sa páčila nielen rodičom, ale predovšetkým dieťaťu, ktoré v nej bude bývať.

Zariaďovanie detskej izby v novom dome je hlavne veľká radosť nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Najviac láka ku kreativite a rodičia sú ochotní splniť ratolestiam aj to posledné. V dnešnom článku vám poradíme, ako zariadiť deťom izbičku čo najlepšie, aby ste boli spokojní a vytvorili deťom kútik, ktorý bude spĺňať všetky ich potreby. Pri zariaďovaní detskej izby je podstatné, či váš montovaný dom má dve detské izby alebo jednu. To znamená, či zariaďujete detskú izbu pre jedno dieťa alebo pre dve. Ďalej je veľký rozdiel, či dieťa pre ktoré bude detská izba určená je malé alebo je už školákom, či tínedžerom.

Akú farbu maľovky zvoliť do detskej izby

Pri výbere farby stien berte do úvahy vek a priania dieťaťa. Menšiemu dieťaťu môžete vybrať farbu stien podľa toho, akú farbu pastelky najčastejšie používa. Tie staršie vám s výberom farby určite pomôžu samé. Vymaľovaná izba jednou farbou môže dieťa rýchlo omrzieť. Izbu tak môžete vymaľovať kombináciou viacerých farieb, ktoré ju oživia. Izbu rozdelíte podľa farby na odpočinkovú, hraciu a pracovnú.

Každá z farieb vyvoláva určité špecifické nálady a pocity. Svetlé oranžové i žlté farby navodzujú pokoj a teplo, tmavooranžové až červené pôsobia zase energicky. Pokiaľ hľadáte harmonickú farbu, zvoľte svetlejší odtieň zelenkavej. Na upokojenie dieťaťa zvoľte tlmené farby a menej aktívnym deťom vymaľujte izbu žiarivejšími.

Pri malých deťom často hrozí ušpinenie stien, či už rúčkami alebo jednoducho neodolajú a popíšu steny pastelkami, preto odporúčame voliť umývateľné farby. Lepšie odolávajú nečistotám a je možné ich jednoducho utrieť vlhkou handričkou. Ich cena je vyššia ako u bežných farieb, zato vám ušetria množstvo peňazí a času pri častom maľovaní. Viac o maľovaní interiéru sa dozviete v článku: „Ako moderne vymaľovať montovaný dom“.

Detská izba čo rastie s dieťaťom

Pri zariaďovaní izby pre najmenších sa kladie dôraz na hravosť a vybavenie izby by malo byť primerané jeho veku. Veľmi dôležitá je bezpečnosť a myslieť by ste na to mali už pri výbere vhodných dverí, podlahy, kobercov, osvetlenia a samozrejme pri nábytku i doplnkoch. Všetok nábytok by mal byť bezpečný a v prípade, že v izbe bude malé dieťa, nemal by mať ostré hrany.

Pri výbere nábytku by ste mali myslieť aj na to, že o pár rokov vaše malé dieťa vyrastie. Čo potom, chcete kupovať opäť nový nábytok? Preto pri jeho kúpe myslite na to, či je vhodné kúpiť napríklad posteľ v tvare autíčka a o pár rokov ju budete musieť vymeniť za novú aj väčšiu. Odporúča sa vybrať nábytok, z ktorého nekričí, že je vyrobený pre malé deti. Radšej kúpte hneď na začiatku veľkú posteľ, do ktorej dieťa časom dorastie. Praktickým riešením sa potom javí kúpiť obliečky, prehozy, vankúšiky, koberec alebo deku s autíčkami či obľúbeným hrdinom z rozprávky a keď dieťa vyrastie, všetky rozprávkové obliečky i doplnky jednoducho vymeníte za iné. Zariadenie detskej izby tak bude rásť s vaším dieťaťom.

Čím je dieťa staršie, tým viac budú z detskej izby postupne ubúdať detské prvky a budete ich nahrádzať vecami pre tínedžera. V poličkách postupne hračky nahradia knihy a detské doplnky nahradia doplnky nevyhnutné pre študenta. Pri zariaďovaní detskej izby pre tínedžera potom môžete prihliadať aj na jeho záľuby a pripomienky.

Dostatok úložného priestoru

Najdôležitejšie zo všetkého je výber nábytku. Ten by mal byť bezpečný a pevný, aby sa na deti neprevrhol. Deti totiž radi lezú aj na nábytok. Aj pri ňom platí, že by ste mali myslieť dopredu a radšej vyberať taký, ktorý využijú aj deti vo vyššom veku. Rôzne skrine, skrinky, komody alebo kombinované police sú vhodným i praktickým riešením.

Hračky môžete skladovať v rôznych úložných boxoch, čím ušetríte veľa miesta a deti si ich samé dokážu rýchlo upratať. V neskoršom veku poslúžia boxy na uloženie nepotrebných alebo menej používaných vecí, či drobností.

Jedna izba pre dve deti

V prípade, že ste si zaobstarali montovaný dom s jednou detskou izbou a máte dve deti, nevešajte hlavu nad jej zariadením. Aj menší priestor sa dá efektívne využiť a vôbec nemusí izba pôsobiť stiesnene. Najdôležitejšie je poriadne izbu pomerať a zamyslieť sa nad tým, ako by ste nábytok rozložili, aby nepôsobila preplnene. Pritom musíte brať do úvahy, kde je vchod do izby a kde sa nachádza okno.Najrozumnejšie bude izbu jednoducho nakresliť a tak zistíte, koľko miesta máte na postele, skrine a koľko miesta ostane na hranie.

Dve postele sú samozrejmosťou, preto častým riešením býva poschodová posteľ. Dizajn dnešných detských postelí je stále dômyselnejší a tak ponúkajú množstvo iných možností. Okrem samotného spánku, môžete vytvoriť pod vyvýšenou posteľou detský kútik na hranie a neskôr na písanie domácich úloh. Veľmi dômyselné sú mierne vyvýšené postele, v ktorých sú zabudované zásuvky na odkladanie vecí, napríklad hračiek, pretože úložných priestorov nikdy nie je dosť.

Ak zariaďujete izbu pre dve deti, tak každé by malo mať svoj priestor a aspoň malý kútik. Aj písací stôl by ste mali prispôsobiť tak, aby sa k nemu vošli obidve deti naraz. Predídete tým neskorším sporom a hádkam o stôl. Úplne preto postačí dlhá drevená doska a vytvoríte tým dostatočne veľký priestor pre dvoch.

TIP: Zariaďovaniu jednotlivých miestností sme sa venovali aj v našich minulých článkoch, preto vám dávame do pozornosti tipy Ako zariadiť obývačku alebo Ako zariadiť kúpeľňu hravo a prakticky.

Kategórie
Blog

Ako dlho trvá príprava stavby montovaného domu?

Každá realizácia výstavby montovaného domu si vyžaduje dôslednú prípravu. Nikto nemôže začať stavať dom zo dňa na deň a bez prípravy. Ako dlho takáto príprava trvá? Rôzne a záleží od mnohých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jej dĺžku. V dnešnom článku vám priblížime, aké činnosti a práce musíte vykonať ešte predtým, aby ste mohli začať stavať svoj vysnívaný dom.

Výber pozemku

Jedným z faktorov, ktoré môžu fázu prípravy stavby montovaného domu predĺžiť je výber pozemku. V prípade, že pozemok už vlastníte, máte o jeden problém menej a celá príprava sa skráti. Výberu pozemku sme sa už venovali v článku: “Ako vybrať správny pozemok pre výstavbu domu“. Nie je pozemok ako pozemok, s nami budú súhlasiť určite všetci, ktorí už raz dom stavali. Je rozdiel, či pozemok, ktorý máte je stavebný alebo je klasifikovaný ako orná pôda. V tom prípade potrebujete súhlas na vyňatie tohto pozemku z poľnohospodárskej pôdy. Je vhodné navštíviť pozemkový úrad, potrebujete vyhotoviť geodetom geometrický plán, ktorý pozemok zakreslí a vytvorí sa nová parcela. Geometrický plán musíte dať potvrdiť na príslušný katastrálny úrad a až potom môžete požiadať o vyňatie pôdy. Toto všetko vám môže trvať aj 1 mesiac.

Projektová dokumentácia

Pokým budete čakať na vyňatie pôdy, využite čas na oslovenie projektanta, ktorý vám pomôže s vypracovaním projektovej dokumentácie. V prípade, že si dáte postaviť montovaný dom firme, tie ponúkajú aj služby projektanta, ktorý projekt pripraví. Máte dve možnosti, buď si vyberiete hotový projekt, ktorý firmy ponúkajú alebo túžite po niečom originálnom a pomocou projektanta vypracujete projekt podľa vašich predstáv a pripomienok. Táto fáza môže trvať niekoľko týždňov. Pri vypracovaní projektu na mieru treba rátať aj s tým, že projekt stavby pozostáva aj z prác iných profesií a to statika, návrhu vykurovania aj elektroinštalácie. Všetko to závisí aj od vás, či ste rozhodný a máte priority ujasnené, čo sa týka veľkosti domu, počtu miestností, ich veľkosti a približné rozmiestnenie. V prípade, že ste nerozhodný a neustále budete niečo pripomienkovať, túto fázu môžete predĺžiť na 1 – 2 mesiace.


Môžete si aj vybrať katalógový projekt, tak ušetríte mnoho času, pretože budete riešiť len detaily ako umiestnenie stavby na pozemku alebo nejaké doplnkové, vedľajšie objekty garáž, prístrešok či terasu.
Fáza projektovej dokumentácie môže byť predĺžená aj veľkým zaneprázdnením projektanta, preto si hneď na začiatku zistite, koľko má momentálne na stole rozpracovaných projektov a kedy sa pustí do práce na vašom projekte.

Financovanie stavby

Veľmi dôležitou súčasťou prípravy stavby domu je jej financovanie. Ak ste si na svoj vysnívaný montovaný dom našetrili, v podstate nemáte ohľadom financovania čo riešiť. Avšak poväčšine je skutočnosť iná. Väčšina ľudí financuje svoje bývanie pomocou cudzích zdrojov. Aké máte možnosti financovania, sme sa venovali v článku:„Financovanie montovaného domu.“Čakanie na projektovú dokumentáciu využite na prieskum trhu hypotekárnych úverov, navštívte pobočky bánk a zistite, za akých podmienok sú vám ochotné požičať a samozrejme aké dokumenty na hypotekárny úver budete potrebovať. Môžete si postupne pripravovať doklady preukazujúce príjem, v prípade zakladania inej nehnuteľnosti jej znalecký posudok a podobne.

Vybavenie stavebného povolenia

Súčasťou prípravy stavby každého domu je vystavenie stavebného povolenia. Žiadosť o vydanie stavebného povolenia podávate na príslušnom stavebnom úrade spolu s ďalšími dokumentmi. Okrem samotného projektu potrebujete mať vyjadrenia od rôznych inštitúcií. Napríklad správcov inžinierskych sietí (vodárenský podnik, plynárenský, správcu energetickej siete).Musia dať súhlas s napojením stavby na ich prípojky. Potrebujete vyjadrenie od inšpektorátu požiarnej ochrany, dopravného inšpektorátu (v prípade, že je potrebné dopravné značenie na vjazd a výjazd zo staveniska). Každá inštitúcia má 30-dňovú lehotu na vyjadrenie sa k vašej žiadosti. Ak sú však zavalení prácou, tak často tieto lehoty nedodržiavajú. Preto je lepšie na to myslieť dopredu a v prípade, že máte projektovú dokumentáciu toto treba riešiť ako prvé. Suma sumárum vybavenie týchto všetkých vyjadrení vám bude trvať minimálne 1 mesiac.

Vybavenie stavebného povolenia nie je zložitý proces, avšak môže sa neúmerne predĺžiť kvôli nekompletne predloženej dokumentácii, či jej nesprávnemu vyplneniu. Jednotlivé stavebné úrady majú na svojich webových stránkach konkrétne príklady tlačív žiadostí o stavebné povolenie a aj zoznam príloh, ktoré je potrebné k žiadosti predložiť, preto získanie týchto informácií vám pomôže skrátiť čas tohto konania.
Ku vybaveniu stavebného povolenia musíte už vedieť, či budete stavať montovaný dom svojpomocne, alebo stavbu realizujete dodávateľsky, potom potrebujete vedieť názov a adresu dodávateľa stavby. Po predložení kompletnej žiadosti, má stavebný úrad zákonnú lehotu 30 dní na vyjadrenie.

Stavebné konanie

Do 30 dní úrad rozhodne, či zvolá stavebné konanie, preruší ho, napríklad ak niečo chýba alebo konanie zruší. V prípade, že zvolá konanie, všetci jeho účastníci sa stretnú na obhliadku miesta stavby, aby sa každý na mieste mohol k projektu vyjadriť. Potom zase beží doba 30 dní, aby úradník napísal právoplatné stavebné povolenie. Priemerná doba vybavovania stavebného povolenia sa tak pohybuje okolo štyroch mesiacov. Stavebné povolenie nadobúda platnosť po uplynutí 15-dňovej lehoty, počas ktorej môžu zúčastnené strany spresniť rôzne detaily. Právoplatnosť musí stavebný úrad osobitne potvrdiť.

Začiatok stavby montovaného domu

Všetka papierová tortúra je takmer za vami a keď to pekne sčítame, tak príprava stavby montovaného domu trvá takmer tak dlho, ako jeho samotná realizácia, ba dokonca dlhšie. Nechceme vás týmto odrádzať, stratený čas dohoníte, keď si dáte postaviť montovaný dom na kľúč a všetko zveríte do rúk odborníkov. Rýchlosť výstavby pri dome na kľúč aj so základovou doskou trvá približne 3 mesiace po podpise zmluvy. V dnešnej uponáhľanej dobe je vhodné si nájsť firmu, ktorá vám pomôže nielen s realizáciou montovaného domu. Niektoré firmy vám pomôžu aj pri výbere vhodného pozemku, s voľbou vhodného projektu domu, dokumentáciou, aj stavebným konaním, čím ušetríte mnoho času.

Kategórie
Blog

Plochá strecha a všetko čo by ste mali o nej vedieť

Pošramotená povesť nekvalitných plochých striech z minulosti upadá do zabudnutia a ploché strechy sa v súčasnosti stali jedným zo základných prvkov modernej architektúry. Popri rôznych nákupných centrách, moderných bytových komplexoch alebo polyfunkčných objektoch sa s týmto typom strechy môžete čoraz častejšie stretnúť aj pri rodinných domoch.

Plochá strecha môže byť prvkom nadčasového dizajnu a moderného vzhľadu, ale aj dôvodom nejednej vrásky na čele majiteľa domu. Druhý prípad sa samozrejme týka iba nezvládnutej realizácie strechy. Poďme však pekne poporiadku.

Plochá strecha pohľadom normy

Aktuálne platná technická norma STN 73 1901 rozdeľuje strechy na ploché, šikmé a strmé. Pre určenie rozdelenia striech je rozhodujúci sklon vonkajšieho povrchu krytiny. Za plochú strechu je v zmysle tejto normy považovaná strecha so sklonom krytiny do 10°.

Sklon 0° nie je v norme nikde uvedený. Odporúčaný je však sklon povlakovej hydroizolačnej vrstvy(krytiny), ktorý by mal predstavovať najmenej 1°a musí smerovať k odvodňovacím prvkom. No a práve strechy s minimálnym sklonom do 5° nás budú zaujímať najviac.

Jednoplášťová alebo dvojplášťová plochá strecha?

Každá strecha bez výnimky, teda aj plochá, musí spoľahlivo slúžiť svojmu účelu. Plochá strecha musí zvládať všetky vrtochy počasia bez toho, aby niekde zatekala. Pri rodinných domoch je bežne využívaná jednoplášťová strecha.V prípade pasívnych, či nízkoenergetických montovaných domov sa však  často môžete stretnúť s dvojplášťovou strechou. V čom je rozdiel?

V prvom prípade je interiér domu od exteriéru oddelený jedným plášťom. Skladba takejto plochej strechy pozostáva z nosnej konštrukcie, spádovej vrstvy, parozábrany, tepelnoizolačnej vrstvy, expanznej vrstvy a napokon z povlakovej krytiny.

Dvojplášťová plochá strecha je tvorená dvomi nosnými konštrukciami, ktoré sú navzájom oddelené prevetrávanou vzduchovou medzerou. V nosnej konštrukcii spodného plášťa je použitá parozábrana a tepelnoizolačná vrstva.Nosnú konštrukciu horného strešného plášťa zasa tvorí expanzná vrstva a povlaková krytina. Dvojplášťová strecha v zime minimalizuje tepelné úniky, ale v lete vďaka prevetrávaniu priestoru nad tepelnou izoláciou bráni prehrievaniu interiéru.Rozhodnutie aký typ plášťa zvoliť však ponechajte na projektantov.

Výhody plochej strechy

Plochá strecha prináša v porovnaní so sedlovou strechou niekoľko benefitov. Viaceré z nich sa odvíjajú od oveľa menšej plochy, ktorú takýto typ strechy zaberá a v konečnom dôsledku tak môže byť investícia do plochej strechy nižšia. Pri plochej streche navyše odpadajú komplikované strešné detaily. Obvodový plášť je tak možné lepšie utesniť, čo napokon zabráni neželanému vzniku tepelných mostov.

Okrem spomínanej úspory energií finančných prostriedkov možno plochú strechu využiť na vybudovanie priestrannej terasy alebo záhrady. Túto možnosť oceníte v mestských podmienkach alebo aj na vidieku pri menšej výmere pozemku.

Krytiny na plochú strechu

Vo všeobecnosti sa na plochú strechu v súčasnosti používajú najmä dva typy hydroizolácií. Modifikované asfaltové pásy alebo hydroizolačný systém FATRAFOL na báze fólií z mPVC a TPO, ktorý mimochodom používa aj naša stavebná spoločnosť pri realizácii projektu s plochou strechou.

Asfaltové pásy ponúkajú výhodu dvojvrstvového systému, no ekonomickejšie a čistejšie riešenie predstavujú spomínané hydroizolačné fólie, ktoré sú rovnako tak odolné voči UV žiareniu ako aj proti poveternostným vplyvom. Okrem toho fólie ponúkajú výbornú zvariteľnosť aj po mnohých rokoch (sú k sebe zvárané teplovzdušnou pištoľou), nezaťažujú nosnú konštrukciu a disponujú vysokou odolnosťou voči prerastaniu koreňov. Sú preto ideálnou voľbou pre zelené vegetačné strechy. Nič vám však nebráni zaťažiť ich riečnym štrkom, ktorý takisto vytvorí atraktívny vzhľad plochej strechy.

Aby vás z plochej strechy nebolela hlava

Modifikované asfaltové pásy i hydroizolačné fólie disponujú primeranou kvalitoua vynikajúcimi vlastnosťami. Tieto materiály teda rozhodne neponesú vinu na tom, ak si plochá strecha nebude plniť všetky svoje funkcie tak ako má.

Základy kvalitnej strechy sú totiž položené už pri výbere skladby strešného plášťa a materiálov. Nevhodne zvolené materiály alebo zle vyriešené vtokyžľabydilatácie, či samotný sklon strechy môžu mať potom na svedomí nadmerné namáhanie hydroizolácie, znižovanie jej životnosti a neraz aj zatekanie strechy.

Problémy môžu nastať tiež pri nevhodne zvolených technologických postupoch. Nedostatočné mechanické ukotvenie alebo neprecízne zvarenie fólie môže spôsobiť netesnosti a zatekanie do strešného plášťa. Akákoľvek neodborná práca sa vám tak v prípade plochej strechy môže neskôr vypomstiť. Experimentovanie so strechou skutočne nie je namieste a preto túto prácu zverte do rúk skutočných odborníkov.

Tip: Ak vás táto téma zaujíma prečítajte si tiež náš článok 3 typy striech vhodné pre nízkoenergetický montovaný dom.

Kategórie
Blog

Odporúčané rozmery izieb v montovanom dome

Pri výbere katalógového projektu montovaného domu máte k dispozícii všetky podstatné informácie. Okrem iných kritérií si tak projekt môžete vyberať podľa zastavanej, úžitkovej a obytnej plochy. Vopred je vám známa aj veľkosť izieb v dome a ich dispozičné riešenie. V takomto prípade sa teda nemusíte zaoberať odporúčanými rozmermi izieb a ani tým, či je ich veľkosť v súlade s normami.Všetko je navrhnuté tak, ako má byť.

Iná situácia však môže nastať, ak sa rozhodnete využiť služby architekta alebo projektanta a rozhodnete sa pre montovaný dom podľa vlastných predstáv.Vtedy si môžete rozmery izieb v dome prispôsobiť individuálnym preferenciám. Projektant dá vašim predstavám reálnu podobu.Okrem toho vám poradíusmerní vás a upraví všetky požiadavky na rozmiestnenie izieb tak, aby spĺňali kritériá kvalitného bývania. Samozrejme pri tom nenechá bez povšimnutia ani veľkosť detských izieb, spální a ostatných obytných miestností montovaného domu.Rozmery izieb v dome  budú napokon vyhovovať nielen vašim požiadavkám, aleaj platným normám.

Čo hovorí norma Budovy na bývanie STN 73 4301 o rodinných domoch

Podľa tejto normy je rodinný dom budova určená predovšetkým na rodinné bývanie. Dom musí disponovať samostatným vstupom z verejnej komunikácie a môže mať najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie. Norma ďalej delí rodinné domy podľa spôsobu zástavby a ich uplatnenia v urbanistickej štruktúre na dvojdomy, izolované domy, radové, terasové alebo átriové domy.

Obytná miestnosť verzus norma STN 73 4301

Norma vyžaduje, aby obytná miestnosť stavebno-technickým riešením a vybavením spĺňala požiadavky na trvalé bývanie. Preto musia byť splnené tieto kritériá:

  • podlahová plocha miestnosti musí byť minimálne 8 m2, ak však má tvoriť obytnú plochu jediná miestnosť, tak musí mať podlahovú plochu najmenej 16 m2
  • musí mať priame denné osvetlenie
  • musí mať priame alebo primerané nepriame vykurovanie
  • musí mať dostatočnú tepelnú zvukovú izoláciu obklopujúcich konštrukcií
  • musí mať priame alebo dostatočne účinné nepriame vetranie.

V zmysle normy medzi obytné miestnosti patrí jedáleň, obývacia izba, spálňa, pracovňa, detská izba, hosťovská izba i obytná kuchyňa.

Kritérií je však ešte viac

Kritériá vyžadované na obytné miestnosti, ktoré sme uviedli však ešte nie sú kompletné. Minimálna svetlá výška obytnej miestnosti má byť 2,4 metra, no odporúča sa 2,6 metraPre podkrovie je stanovená svetlá výška 2,3 metra a v tomto prípade sa odporúča ísť až na 2,4 metra.

Pri podkroví ešte na chvíľu zostaneme. Vzhľadom na rôzne riešenie strechy sa v podkrovnej miestnosti vyžaduje dodržanie minimálneho objemu vzduchu. Takáto izba preto musí spĺňať nasledovné:

  • podkrovná izba určená na spanie 1 osoby musí disponovať objemom vzduchu v hodnote 20 m3
  • podkrovná izba určená pre 2 osoby musí mať objem vzduchu 31 m3.

Minimálny objem vzduchu však musí byť dodržaný aj v ostatných obytných miestnostiach. Pri minimálnej výmere izby 8 m2 pre jednu osobu bude teda potrebný objem vzduchu v hodnote 20 m3.

Pri minimalizácii miestností pomôže riadené vetranie

Norma STN 73 4301 spomínané objemy vzduchu prispôsobovala klasickému vetraniu oknami. Ak teda vo vašom individuálnom projekte montovaného domu plánujete veľkorysé priestory s priestrannými a vyššími izbami, tak norme vyhoviete za každých okolností. Jednoducho povedané, nemusíte uvažovať o riadenom vetraní.

Ak však máte o svojom novom montovanom dome opačné predstavy a chcete dať prednosť vyššiemu počtu menších miestností, riadené vetranie s rekuperáciou tepla vám to umožní. Systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla zabezpečí nepretržitú optimálnu výmenu vzduchu v miestnosti a zároveň eliminuje tepelné straty v miestnosti. Čo je však najdôležitejšie z nášho pohľadu, riadené vetranie vám umožní minimalizovať miestnosti. Ako by to mohlo reálne vyzerať v praxi si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Minimalizovanie izieb v praxi

Vďaka riadenému vetraniu môžete bez akýchkoľvek obáv minimalizovať veľkosť izieb v dome, čím v konečnom dôsledku pri individuálnom projekte dosiahnete úsporu plochy. Tá môže byť využitá napríklad na zriadenie sauny, pracovne alebo hosťovskej izby pre jednu osobu.Najlepšie bude, ak si to ukážeme na konkrétnom príklade.

Zoberieme si projekt montovaného domu ktorý, disponuje obývacou izbou prepojenou s kuchyňou, spálňou a dvomi detskými izbami. Kým pri dome s bežným vetraním by bola výmera obývacej izby 42,4m2, spálne 16 m2, prvej detskej izby 16,3 m2 a druhej detskej izby 11,4 m2, pri riadenom vetraní by mohli rozmery týchto obytných miestností vyzerať takto.

Z plochy obývačky by bolo možné ubrať najviac metrov, no bolo by to na úkor pohodlia všetkých členov domácnosti a preto postačí zaokrúhliť jej výmeru na 40 m2. Výmera prvej detskej izby s plochou 16,3 m2 umožňuje kvalitné bývanie pre dve deti. No pre pohodlné bývanie im postačia bežne používané výmery detskej izby s plochou 12 m2. Druhú detskú izbu necháme bez povšimnutia, no pri riadenom vetraní s rekuperáciou tepla si môžeme dovoliť minimalizovať rozmery spálne. Pre tú postačí vyčleniť 13 m2. Konečný výsledok? Zmenšením priestorov sme získali takmer 10 m2.

Vždy sme na vašej strane

V prípade, že vám z nejakého dôvodu nevyhovuje katalógová ponuka, využite služby nášho projektanta. Na základe vášho návrhu vám priamo na mieru naprojektuje montovaný dom, ktorý bude zohľadňovať vaše predstavy i finančné možnosti.

Kategórie
Blog

Ako zariadiť obývačku? 6 tipov, ktoré oceníte.

Niet najmenších pochybností o tom, že obývačka patrí k najdôležitejším miestnostiam rodinného domu alebo bytu. Ak práve premýšľate nad tým ako zariadiť nazvime to, spoločné srdce domu, možno vám príde vhod niekoľko užitočných tipov a rád.  

Obývačka nie je len miestom kde zvyčajne usadíte návštevu. Predovšetkým ide o rodinný priestor v ktorom spoločne s ostatnými rodinnými príslušníkmi zdieľate sviatočné i všedné okamihy. Obývačka je tak svedkom spoločných hier, rozhovorov, sledovania televízie, či iba jednoduchého leňošenia pri dobrej knihe. Z tejto miestnosti by teda mala sálať pohoda a útulná atmosféra nielen na spomínanú návštevu, ale predovšetkým sa v nej musíte cítiť pohodlne i príjemne vy sami.

Niet preto divu, že plánovaniu obývačky je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Pri jej zariaďovaní môžete samozrejme popustiť uzdu fantázii, no ak vám vyhovuje minimalistický štýl môžete pokojne ostať pri ňom. Nech už sa však rozhodnete pre akékoľvek štýl, bude dobré ak popri zariaďovaní obývačky budete pamätať nielen na estetiku, ale aj na jej funkčnosť.

Začať treba od podlahy

Vo všeobecnosti sú steny a podlaha dominantné prvky interiéru, ktoré ako prvé dokážu upútať našu pozornosť. Ak teda zariaďujete obývačku napríklad v novostavbe, myslite už dopredu na to, aký bude mať podlaha neskorší dopad na celkový vzhľad interiéru.

Platí to o to viac ak sa od farebného prevedenia podlahy bude odvíjať samotný vzhľad doplnkov a nábytku. Drevená, laminátová, vinylová, či keramická podlaha. V podstate každá z nich môže byť dobrou voľbou, no nezabúdajte na to, že pri podlahe by ste nemali experimentovať s výstrednými vzormi a farebnosťou. Menej je totiž niekedy viac a vyniknúť nechajte skôr doplnky, či zaujímavé kúsky nábytku.

Farebnosť i klasika

Výber farebného prevedenia nábytku, stien alebo doplnkov bude vecou individuálneho vkusu.Nie každý preferuje sýte farby a rovnako tak niekto nemusí byť dvakrát nadšený z klasickej bielej farby. Aj keď tá sa mimochodom už dlhodobo a stabilne umiestňuje na prvej priečke v rebríčku obľúbenosti. V princípe však asi ani nikdy nevyšla z módy.

Biela farba stien alebo nábytku sa nikdy neopozerá. Okrem toho pôsobí vzdušne, čisto, presvetlí a opticky zväčší aj menšie priestory. Pri obývačke sú žiadané tiež jemnejšie hnedé, béžové, vanilkové a smotanové odtiene. Jemné pastelové odtiene nepôsobia vyzývavo a dajú vyniknúť výrazným doplnkom, ktoré keď vás omrzia budete môcť jednoducho vymeniť.

Nábytok do obývačky

Fantázii sa pri zariaďovaní obývačky nábytkom medze nekladú. Výber by sa však mal niesť v znamení pohodlia, praktickosti a funkčnosti. Sedacia súprava, kreslá, skrinky, komody, vitríny, či regály musia nielen dobre vyzerať, ale predovšetkým musia byť aj dostatočne pohodlné a stabilné. Ak budú navyše vyrobené z kvalitných materiálov a v dizajne, ktorý ani po rokoch nestratí na atraktivite, tým lepšie.

Zo spomenutých kúskov si dajte zvlášť záležať na výbere vhodnej sedacej súpravy. Práve sedačka je totiž v obývačke najviac „okupovaná“ a namáhaná. Jej veľkosť si prispôsobte podľa vašich potrieb a rozlohy miestnosti. Čo sa týka materiálového prevedenia je iba na vás čomu dáte prednosť. Perfektným riešením môžu byť sedačky z pravej kože, no rozhodne nič nepokazíte kvalitnou látkovou sedačkou.

Pri ostatnom nábytku si môžete dovoliť siahnuť po overených zostavách, či sektorovom nábytku, ale báť sa nemusíte ani originálnych a exkluzívnych kúskov. Samozrejme za predpokladu, že do koncepcie obývačky vhodne zapadnú. A myslite aj na to, aby ste nábytkom zbytočne nezapratali celý priestor.

Neobíďte ani osvetlenie

Pri zariaďovaní obývačky nevynechajte ani návštevu predajne s osvetlením. Nástenné svietidlá alebo stojanové lampy dokážu dodať interiéru obývačky ten správny šmrnc. Bodové svetlá alebo reflektory v rámci tzv. akcentového osvetlenia totiž dokážu nasvietiť prvky interiéru, na ktoré chcete vo vašej obývačke upriamiť pozornosť. Môžete tak dať vyniknúť obrazom na stenách, fotografiám alebo zviditeľníte knižnicu a presklenú vitrínu.

Bez rastlín to nie je ono

Izbové kvety alebo aj nekvitnúce rastliny vnesú do vašej obývačky kúsok prírody a  podčiarknu celkový dojem z interiéru obývačky. Nemusíte ich však za každú cenu napratať do všetkých voľných kútov obývačky.

Pri kúpe kvetov zohľadnite ich životné podmienky a priestorové možnosti obývačky. V interiéri obývačky zvyčajne vyniknú kaktusy a iné sukulenty, juka, dracéna, popínavá voskovka, ibištek čínsky, palma, alebo guzmánia. V jej rohoch sa zasa bude dariť antúrii, lopatkovcu, šeflere, monstere, filodendronu, cisusu a niektorým begóniám s okrasnými listami.

Doplnky vyčarujú výnimočnú atmosféru

Ak ste zvládli skombinovať podlahu, steny a nábytok obývačky do estetického celku, ostáva iba jediné. Nakúpiť doplnky, ktoré dokážu dať vzhľadu obývačky úplne inú dimenziu. Dekorácie v podobe textilných vankúšikov, záclon alebo závesov vnesú do miestnosti potrebnú útulnosť. Použitie spomenutých doplnkov treba zvážiť iba pri minimalistickom a industriálnom štýle.

Výborné služby pri dolaďovaní obývačky vám preukáže kusový koberec. Napriek dočasnému trendu vyraďovania kobercov z domácností sa tento doplnok v súčasnosti začína tešiť opätovnej obľube. Vkusný koberček pod konferenčným stolíkom alebo pod jedálenským stolom môže napokon plniť nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu.

No a báť sa netreba ani obrazov na stenách, fotografií,či rôznych sviečok i svietnikov, ktoré vnesúdo dizajnu obývačky príjemnú atmosféru.

Tip: Zariaďovaniu miestností v montovanom dome sme sa venovali už aj v našich minulých príspevkoch. Dobré nápady pre kúpeľňu nájdete napríklad v článku Ako zariadiť kúpeľňu hravo a prakticky.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov