Uvažujete o rekonštrukcii montovaného domu a chystáte sa vymeniť súčasné okná za plastové? Alebo sa iba v predstihu snažíte pozháňať čo najviac informácií ako vybrať plastové okná, ktoré budú možno onedlho namontované do vašej novostavby? Nech je to už akokoľvek, v obidvoch prípadoch ste urobili dobre. V článku vám totiž prinesieme zopár užitočných informácií, ktoré vám napovedia ako vybrať plastové okná.
Ak ste si spomedzi ponuky drevených alebo hliníkových okien vybrali práve plastové, vsadili ste na istotu. Plastové okná ponúkajú prijateľnú cenu, moderný dizajn, nenáročnú údržbu a dlhú životnosť, ktorá sa v ich prípade počíta v niekoľkých desiatkach rokov. Pri starostlivosti o tento typ okien zároveň odpadá potreba lakovania alebo maľovania, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou údržby drevených okien.
Vyzdvihnúť však treba aj ich dobré protihlukové alebo tepelnoizolačné schopnosti. No a napokon nemôžeme obísť ani ich priedušnosť a vodotesnosť, ktorá je garantovaná certifikáciou.
Či však budú plastové okná plniť všetky svoje dôležité funkcie a prispievať k úspore energií bude v mnohom závisieť nielen od kvality okien, ale aj od precíznosti montáže. Ak totiž už počas tohto procesu dôjde k akýmkoľvek chybám, tak celá investícia do kvalitných plastových okien môže vyjsť nazmar.
Nadmerná kondenzácia alebo zníženie tepelnoizolačných schopností okien si v takom prípade môžu vyžiadať komplikovanú reklamáciu s neistým výsledkom. Takéto problémy sa môžu vyskytnúť samozrejme iba pri neodbornej montáži. V prípade výstavby montovaného domu skúsenou a dôveryhodnou stavebnou spoločnosťou s vyškolenými pracovníkmi nekvalitné osadenie plastových okien jednoducho nehrozí. Nechajme však hypotetické úvahy a poďme sa pozrieť na konkrétne tipy ako vybrať plastové okná do montovaného domu.
1. Úspornosť okien bez dobrej hodnoty Uw nie je možná
Vo všeobecnosti sa pri oknách rozlišujú tri hodnoty U ktoré sú však neraz navzájom často zamieňané a preto ich treba správne rozlišovať. Hodnota Uw (w = window) vyjadruje celkovú hodnotu tepelnej priestupnosti okna. Hodnota Ug (g = glazing) zasa udáva hodnotu tepelnej priestupnosti zasklenia alebo ak chcete samotného skla. No a napokon z hodnoty Uf (f = frame) sa môžete dozvedieť aká je tepelná priestupnosť rámu okna.
Súčiniteľ prestupu tepla Uw sa vzťahuje k celému oknu a táto hodnota je ovplyvňovaná hodnotami U pre zasklenie Ug a rám Uf. No a pretože hodnota Uw má najlepšiu výpovednú hodnotu o tepelnoizolačných schopnostiach celého okna, tento údaj si pri plastových oknách všímajte ako prvý. Čím nižšia bude táto hodnota, tým lepšie.Tento parameter by vám bez akéhokoľvek zdráhania sa mal poskytnúť každý seriózny predajca alebo výrobca okien.
2. Ako vybrať plastové okná podľa zasklenia
Dvojsklo alebo trojsklo? Správne zasklenie okien si zaslúži rovnakú pozornosť ako spomínaný súčiniteľ prestupu tepla. Odpoveď na otázku aké zasklenie si zvoliť však môže byť individuálna.
Kým niekto uvažuje nad dvojsklom, iný sa uspokojí iba s oknami ktoré sú vybavené trosklom. Ani okná s dvojsklom však v princípe nemusia byť nevyhnutne zlou voľbou. Je jasné, že dvojsklá majú v porovnaní s trojsklom horšie izolačné vlastnosti, ale v ich prospech vypovedajú vyššie tepelné zisky. Dôvod? Lepšia priepustnosť slnečného žiarenia, ktorá môže prísť vhod najmä počas prechodných ročných období. Takéto okná by sa teoreticky mohli uplatniť predovšetkým na južnejšie orientovaných stranách montovaného domu.
Trojsklá v plastových oknách však majú vo všetkých ostatných parametroch jednoznačne navrch. Prepúšťajú síce menej slnečného žiarenia, ale vďaka výborným hodnotám Uw aj menej tepla z interiéru rodinného domu. Okrem toho majú nižší index vzduchovej nepriezvučnosti, takže do interiéru prepustia menej vonkajšieho hluku. Pre montované domy s pasívnym alebo nízkoenergetickým štandardom je teda trojsklo jednoznačne najoptimálnejším riešením.
3. Pozrite sa aj na profil
Pri výbere plastových okien by vašej pozornosti nemal ujsť ani počet komôr v profile. Vo všeobecnosti panuje názor, že čím vyšší počet komôr tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti profilu. Tu sa však žiada vzápätí dodať, že vyšší počet komôr nemusí byť automaticky zárukou najlepších izolačných parametrov. Nemenej dôležitú rolu zohráva ich veľkosť a šírka. V profile vykonáva funkciu hlavného izolantu vzduch a preto by mala byť minimálna šírka komory 5 až 8 milimetrov.
Z pohľadu výborných tepelnoizolačných vlastností tak môžu byť ideálnou voľbou napríklad 6 komorové plastové okná s 82 mm stavebnou hĺbkou vybavené trojsklom a stredovým tesnením.
4. Čo to napovie ergonómia a bezpečnosť
Na nekvalitnom kovaní môžu pohorieť akékoľvek kvalitné okná. Dobré plastové okná preto musia umožňovať jednoduchú, ale bezpečnú manipuláciu s oknami pri ich uzatváraní, sklápaní alebo úplnom otváraní. Nevyhnutnou súčasťou kovania by mala byť poistka proti chybnej manipulácii a nastaviteľné viac polohové vetranie.
V súčasnosti naberá na význame tiež odolnosť okien proti vlámaniu.Za úvahu preto stoja bezpečnostné kovania, ktoré dokážu vytvoriť pevný bezpečnostný bod. Takéto kovanie efektne zabráni vypáčeniu okna bežne dostupnými nástrojmi.Tieto bezpečnostné prvky však nie sú štandardom a v prípade záujmu si za ne budete musieť priplatiť.
5. Vyberajte aj podľa farby okien
Na rozdiel od minulosti dnes máte pri výbere farebného prevedenia plastových okien takmer neobmedzené možnosti. Z bohatej ponuky si preto dokáže vybrať aj ten najnáročnejší stavebník.Do architektúry domu môžu vhodne zapadnúť osvedčené biele okná alebo imitácie orecha i zlatého dubu. Ak sa vám však žiada niečo úplne iné, pokojne môžete siahnuť po netradičných dekoroch a farebných prevedeniach okien v podobe zelených, modrých, či sivých odtieňov.
U nás rozhodujete vy
Naša spoločnosť pri výstavbe montovaných domov používa plastové okná Slovaktual s trojsklom. Vyberať si môžete z rôznych farebných prevedení.V prípade záujmu o iný profil alebo výrobcu vám však vyjdeme v ústrety a ponúkneme aj iné možnosti. Ak vás téma plastových okien zaujala prečítať si môžete článok: Plastové alebo drevené okná do montovaného domu? – porovnanie.