Záhrada ako v minulosti, tak aj dnes plní niekoľko dôležitých funkcií. Okrem estetického hľadiska, zohráva i spoločenskú úlohu a pri vhodnom naplánovaní dokáže prinášať aj úžitok. Záhrada tak vo všeobecnosti vplýva na nás svojou krásou, umožňuje odpočinok, načerpanie nových síl a je miestom stretávania sa nielen s našimi blízkymi, ale aj s priateľmi, či kolegami z práce. Túžba vlastniť svoju záhradu, je napokon častým dôvodom výstavby vlastného rodinného domu.
Aby však váš súkromný ostrovček zelene naozaj dokázal plniť všetky spomínané funkcie a popritom možno ponúkol ešte aj niečo navyše, bude potrebné plánovaniu záhrady venovať dostatok pozornosti.
Najprv si stanovte priority
Maximálne dispozičné využitie priestoru záhrady dosiahnete, ak si pred jej samotnou úpravou určíte, čo budete od nej predovšetkým očakávať. Najlepšie však urobíte, keď doplánovania záhrady zapojíte svojho životného partnera, či partnerku a svoje predstavy o vzhľade alebo kompozícii záhrady zosúladíte s ich očakávaniami.
Manželka totiž môže oceniť nielen okrasné trvalkové záhony, dekoratívne stromčeky, či ozdobnú skalku, ale uvítala by tiež niekoľko hriadok v ktorých by si mohla dopestovať čerstvú zeleninu.Platí to však aj naopak. Manžel možno neplánuje tráviť veľa času pri kosení trávnika, no nevie si predstaviť záhradu bez grilu, altánku alebo záhradného jazierka. Zoznam na ktorom budú zachytené všetky spoločné predstavy vám neskôr pomôže dodržať plánované zámery.
Záhradu plánujte spolu s domom
Plánovanie záhrady ktoré ide ruka v ruke s výstavbou domu bude mať svoje nespochybniteľné výhody. Dôvod je prozaický. V takomto prípade totiž po dohode so stavebnou firmou, ktorá vám stavia montovaný dom môžete na niektoré záhradné predprípravy alebo úpravy využiť služby ich zamestnancov.
A hneď si uvedieme konkrétne príklady. Elektrikár, ktorý má vo vašom dome na starosti inštaláciu rozvodov vám pomôže s inštaláciou káblov do altánku alebo na vonkajšie osvetlenie záhradných chodníčkov. A obkladač po dokončení vašej kúpeľne vám pomôže napríklad s obložením záhradných schodísk.Takýmto spôsobom odpadnú starosti s neskorším zháňaním odborníkov a v konečnom dôsledku vás to môže celé vyjsť o niečo lacnejšie.
Záhradnej kompozícii nesmie chýbať logika
Pri plánovaní a napokon pri samotnej realizácii záhrady vyčleňte funkčným častiam záhrady a jej jednotlivým prvkom miesto ktoré im patrí. A ako by to teda malo vyzerať v praxi?
Záhradu rozdeľte na okrasnú, úžitkovú alebo oddychovú zónu a ak máte malé deti priestor ponechajte aj pred detské ihrisko. Priestor pre deti by mal byť umiestnený v blízkosti montovaného domu pričom výhľad z interiéru by nemal byť zakrytý vyššími záhonmi kvetov alebo stromami. Vďaka takémuto umiestneniu budete môcť aj pri varení obeda vizuálne kontrolovať svoje ratolesti.
Podobne bazén, jazierko s rybičkami alebo aj terasa ak nie je súčasťou montovaného domu by mali byť umiestnené v blízkosti domu. Poruke by ste mali umiestniť tiež záhradný kozub a gril. Naopak ďalej v kompozícii záhrady môže byť umiestnený altánok, lavička či iné záhradné prvky. Do najvzdialenejšieho zákutia záhrady potom umiestnite kompostovisko.
Podobný princíp pri zakladaní zelene a vysádzaní rastlín
Pri plánovaní zelene alebo vysádzaní rastlín treba postupovať podobne ako pri zónovom členení záhrady a treba myslieť na praktické hľadisko.
Vo všeobecnosti platí, že kvety, kry a ozdobné stromčeky treba vysádzať tak, aby ponúkali pekný výhľad do záhrady z interiéru montovaného domu a nie naopak. Zároveň striktne platí, že vyššie stromčeky sa vždy vysádzajú na okraje hraníc susedného pozemku alebo do pozadia záhrady a menšie dopredu. Pri kvetoch je to rovnaké. Napríklad vyššie trvalky pri skupinovej výsadbe umiestnite do pozadia záhona a nižšie druhy nechajte rásť v ich podraste.
Predovšetkým pri stromčekoch je potrebné zohľadniť ich výšku v dospelosti a dobre si premyslieť, kde budú vysadené pretože neskoršie presadenie už nie je možné. V menších záhradách preto využite skôr nízke kultivary stromčekov.
Čo robiť ak sa na plánovanie záhrady necítite
Ak si netrúfate sami naplánovať záhradu alebo vám robí problém tiež výber vhodných rastlín, či stromčekov, môžete využiť služby záhradného architekta a záhradníka.
Prvý z nich vám podľa vašich požiadaviek alebo fotografií záhrad, ktoré zodpovedajú vašim predstavám navrhne najoptimálnejšie rozčlenenie vášho pozemku. Zoberie pritom do úvahy veľkosť vášho pozemku, orientáciu svetových strán a ďalšie faktory. Okrem najvhodnejšieho usporiadania priestoru môžu byť súčasťou takéhoto projektu vypracované úpravy chodníkov, navrhnuté efektné tienenie domu, či naplánovanie osvetlenia záhrady.
Záhradník sa postará o výber stromčekov, kvetov a ozdobných kríkov, pričom zohľadní požiadavky rastlín na typ pôdy a nároky na slnko. Okrem toho vám v budúcnosti pomôže so starostlivosťou o okrasné dreviny.
Zostávajúce zimné dni využite na plánovanie
Zima zatiaľ ešte stále nepovedala svoje posledné slovo a práve toto obdobie je najvhodnejšie pre plánovanie záhrady. Ak sa teda počas týchto dní povenujete vašej záhrade a svoje predstavy zhmotníte napríklad do náčrtu, tak už s príchodom prvých jarných dní budete môcť začať pracovať na novej podobe vašej záhrady.