Interiér montovaného domu môže byť často jedinou možnosťou ako ujsť pred vysokými teplotami počas horúcich letných dní. Čo však robiť v prípade, keď slnko prehreje aj vnútro montovaného domu a obyčajné vetranie stráca na význame, pretože neprinesie požadovanú úľavu? Poradíme vám. Možností máte hneď niekoľko.
Nevetrajte, radšej rekuperujte
V nízkoenergetických montovaných domoch môže pomôcť udržiavať príjemnú teplotu interiéru rekuperačná jednotka. Tá je síce primárne určená na eliminovanie tepelných strát pri riadenom vetraní počas zimného obdobia, no rovnako dobre sa dokáže uplatniť aj počas letných horúčav.
Narozdiel od klasického vetrania rekuperačná jednotka do interiéru nevpustí teplý vzduch, pretože bude v priebehu dňa do miestnosti privádzať iba vzduch ochladený v rekuperačnom výmenníku. V prípade prepojenia rekuperačnej jednotky s podzemným výmenníkom môže byť teplota privádzaného vzduchu schladená dokonca až na 12 °C. V noci môže byť interiér montovaného domu zasa ochladzovaný iba chladnejším vonkajším vzduchom. V tomto prípade vzduch obchádza rekuperačný výmenník a do miestnosti montovaného domu prichádza neohriaty.
Súčasťou kvalitnej rekuperačnej jednotky je filtrácia vzduchu, ktorá v konečnom dôsledku môže prospievať deťom a alergikom. Vzduch privádzaný rekuperačnou jednotkou je totiž zbavený peľových a prachových nečistôt, ktorým sa pri klasickom vetraní pomocou okien nie je možné vyhnúť.
Finančné náklady nie sú síce zanedbateľné, no s rekuperačnou jednotkou v montovanom dome môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Téme rekuperácie tepla sme sa už v minulosti venovali, preto vám odporúčame prečítať si náš starší príspevok s názvom Rekuperácia.
S klimatizáciou vás vonkajšie teploty nebudú zaujímať
Ďalšiu možnosť schladenia miestností montovaného domu ponúkajú klimatizácie. Špičkové technológie súčasných klimatizačných jednotiek zamerané na maximálny chladiaci výkon pri zachovaní energetickej úspornosti vám kedykoľvek vytvoria optimálnu tepelnú pohodu.
Na výber pritom máte takmer neobmedzené možnosti rôznych značiek a modelových radov. Podľa typu umiestnenia vnútornej klimatizačnej jednotky si môžete vyberať z nástenných, kazetových, okenných alebo parapetných klimatizácií. Jednotlivé modelové rady klimatizačných jednotiek potom ponúkajú multisplitové alebo monosplitové prevedenia.
V praxi to bude znamenať to, že ak budete požadovať chladenie iba jednej miestnosti montovaného domu, tak vám postačí monosplitové prevedenie. Dôvod je jednoduchý. Monosplit prevedenie disponuje jednou vonkajšou a jednou vnútornou klimatizačnou jednotkou, ktorá bude umiestnená v miestnosti montovaného domu. Naopak pre chladenie viacerých miestností sú určené multisplitové klimatizácie. Multisplit prevedenie síce disponuje jednou vonkajšou klimatizačnou jednotkou, ale na ňu je možné napojiť až päť vonkajších klimatizačných jednotiek.
Klimatizácie využívajú rôzne špeciálne režimy, ktoré vám napríklad aj počas spánku dokážu samostatne vo vašej spálni prispôsobiť nielen optimálnu teplotu, ale aj vlhkosť vzduchu. Podobne ako rekuperačná, tak aj klimatizačná jednotka disponuje filtrami, ktoré zachytávajú baktérie a prachové častice. Klimatizačnú jednotku môžete navyše prostredníctvom telefónu alebo počítača riadiť aj na diaľku.
Mobilná klimatizácia ponúka zaujímavé riešenie
Tento typ klimatizácie sme mohli spomenúť aj v rámci vyššie uvedených klimatizačných jednotiek. Pre špecifiká ktoré ponúka, však pokladáme za vhodné venovať tomuto typu zariadenia osobitnú pozornosť. Mobilná klimatizácia totiž vo všeobecnosti patrí medzi najpredávanejšie klimatizácie.
Dôvodom jej obľúbenosti je ľahká prenosnosť, odpadá pomerne náročná montáž a v prospech vypovedá aj nižšia obstarávacia cena. Jedinou nevýhodou môže byť o niečo vyššia hlučnosť, ktorá je však v prípade mobilnej klimatizácie úplne pochopiteľná (mobilné zariadenie musí obsahovať aj komponenty vonkajšej klimatizačnej jednotky).
Mobilné klimatizácie ponúkajú nielen dostatočný chladiaci, ale podobne ako ich pevne zabudované alternatívy, aj primeraný vykurovací výkon, ktorý postačí na vytvorenie tepelného komfortu miestností s objemom od 40 m3 do 100 m3.
Stropný ventilátor môže osviežiť
Tieto zariadenia samozrejme ani zďaleka nedokážu to, čo klimatizačné alebo rekuperačné jednotky, pretože vzduch v miestnosti neochladzujú. Vytvorením prúdenia vzduchu ho však dokážu aspoň osviežiť a viac-menej tým spríjemniť pobyt v miestnosti montovaného domu.
Pri výbere stropného ventilátora stoja za pozornosť najmä tie modely, ktoré sú schopné nepretržitej prevádzky aj pri náročných teplotných podmienkach. Nemusí ísť pritom o nejaký výraznejší problém, pretože na trhu je dostatočná ponuka stropných ventilátorov a niektoré typy spoľahlivo zvládajú vytvárať prúdenie vzduchu pri teplotách ktoré dosahujú aj 40°C.
Niektoré modely stropných ventilátorov umožňujú vďaka reverznému motoru zmeniť smer prúdenia vzduchu, teda dokážu vzduch privádzať alebo odvádzať. Pri týchto ventilátoroch je potom samozrejmosťou zmena pohybu prúdenia vzduchu v smere zospodu hore a naopak. Výbornou voľbou v rámci možností však môže byť stropný ventilátor, ktorý disponuje zvyčajne dvomi snímačmi teploty umiestnenými nad podlahou a pod stropom. Takýto stropný ventilátor potom vďaka ovládaču samostatne porovnáva vysoké i nízke teploty a zaisťuje tak jeho najefektívnejšiu prevádzku. Takáto funkcia je potom využiteľná aj v zimnom období.
Nielen v lete, aj počas zimy
Mnohí z nás v lete hľadajú útočisko v interiéri svojho domu. Namiesto vytúženého chládku nás však po otvorení dverí zvyčajne čaká horúčava podobná tej vonkajšej. Niet najmenších pochýb, že prehrievanie interiéru je nepríjemnou záležitosťou, ktorá si bude skôr či neskôr vyžadovať riešenie.
No a práve spomenuté alternatívy chladenia priestorov montovaného domu majú všetky predpoklady na to, aby vám vytvorili patričný tepelný komfort aj pri tých najvyšších vonkajších teplotách. Pridanou hodnotou je potom možnosť ich celoročného využívania.