Kategórie
Blog

Prečo hypotéka na dom víťazí nad bývaním v prenajatom byte? Existuje 5 pádných dôvodov.

Chcete sa oslobodiť od obmedzeného priestoru a srdcervúceho vyhadzovania peňazí za nájomné? Aj Vy si poviete, že vlastný rodinný dom je riešením, ale určite nie dostupným pre mňa? Táto myšlienka však nemusí byť vôbec pravdivá. Súčasné montované domy ponúkajú vyššiu užívateľskú úroveň s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi. Navyše, ich nákupná cena začína už na 54 750 eurách. Presťahovanie sa do vlastného montovaného domu je teda teraz nielenže možné, ale najmä rozumné.

1. Dôvod: Zvýšenie rodinného portfólia

Svätá pravda je, že z platenia nájomného ešte nikdy nikto nezbohatol. Prečo? Totiž tieto značné platby za bývanie sú každý mesiac neodvolateľne pripísané na účet prenajímateľa. Vy sa platobným príkazom svojich peňazí plne vzdávate a už nikdy z nich nebudete vidieť ani jedno jediné euro. Zatiaľ, čo Vášmu prenajímateľovi sa takto postupne zhodnocuje vynaložená investícia za Vami obývaný byt, Vaše vlastné portfólio nijako nenarastá. Hypotéka je spôsob, ako vlastniť a zároveň aj používať nehnuteľnosť takmer okamžite. Po splatení hypotéky máte zaistený dôchodkový vek, zaopatrené deti a finančné prostriedky navyše dostupné pre utrácanie za samé radosti a nie iba za starosti.

2. Dôvod: Oslobodenie od zbytočných nákladov

Možno si myslíte, že 15 alebo 20 rokov splácania hypotekárneho úveru je neskutočne veľa. Neprehliadnite však skutočnosť, že mnohokrát ešte vyšší pravidelný výdaj na bývanie, než je splátka hypotéky, musí  mesačne platiť každý sebestačný človek, ktorý potrebuje bezpečnú strechu nad hlavou. Po splatení hypotéky však budete Vy od týchto, dá sa povedať priamo nevyhnutných nákladov na bývanie, už navždy oslobodený, o čom sa môže ľuďom bez vlastnej nehnuteľnosti iba snívať. Odo dňa splatenia hypotéky totiž hradíte už len vedľajšie náklady na bývanie, t.j. náklady na kúrenie, energiu alebo poistenie. Je potrebné povedať, že prevádzkové náklady v nízkoenergetických montovaných domoch sú o dosť nižšie ako v bežných panelových bytoch.

3. Dôvod: Vytvorenie si bývania podľa vlastných potrieb

V  byte ste často obmedzený priestorom aj stavebnými úpravami. Dispozične presne dané, malé a každodenne niekým obsadené miestnosti so skromnou lodžiou, sa nedajú konfrontovať s možnosťami, ktoré prináša montovaný dom. Ak sa obrátite na kvalitného staviteľa, poskytne Vám okrem možnosti precízneho postavenia domu tiež pomoc s projektovou dokumentáciou. V projektovej dokumentácii  si môžete určiť, koľko a aké izby potrebujete v dome mať, aby sa každý člen rodiny cítil spokojne. Dodržané však musia byť isté dispozičné pravidlá, aktuálne platné pre všetky novostavby. Okrem možnosti priestorných lodžií sa Vám ponúka veľká záhradná plocha, ktorá je vhodná pre záhradkárstvo, detské ihriská, letné grilovanie, cvičenie jogy a pod. Prirodzené vonkajšie prostredie naviac ponúka inšpiratívne priestranstvo podporujúce tvorivosť.

4. Dôvod: Možnosť žiť slobodne

Sloboda patrí medzi základné hodnoty každého jedného človeka. Súčasná hektická doba praje skôr kompromisom, Vy sa však cez montovaný dom môžete oslobodiť od všetkých a všetkého. V prípade nájomného bytu  asi každý pozná nasledujúci scenár: z každej strany, v každom rohu, na každom poschodí,  číhajú rôzne naladení susedia. Jednému vadí to, druhému zase ono. Vyhnúť sa im dá iba vtedy, keď za sebou zamknete dvere na dva západy, a dlho z nich nevytiahnete nos. Psi, mačky a iné zvieratá, po ktorých toľko túžia nielen deti, sú často v nájomných bytoch zakázané alebo sú podmienené ďalšími poplatkami. Ste povinný dodržiavať X  pravidiel, ktoré sú dané domovým rádom.

Tento horor môžete veľmi rýchlo skončiť, a to obstaraním montovaného domu. Vo svojom vlastnom dome si totiž môžete  žiť voľne ako vták  a rovnakú slobodu a pokoj môžete mať aj na Vašej záhrade. Všetko závisí len od správnej voľby pozemku, kedy sa pred jeho kúpou uskutoční aj dôkladný prieskum lokálnych podmienok pre život, susedstva aj susedských vzťahov.

5. Dôvod: Možnosť žiť zdravo, ekologicky a v harmónii s prírodou

Nízkoenergetické montované domy často disponujú vstavanou rekuperačnou jednotkou, ktorá zaisťuje zdravé a čisté prostredie vo vnútri aj okolí budovy. Materiály použité na stavbu montovaného domu sú ekologické a ich výroba je takmer bezodpadová. To isté platí aj pre montáž a likvidáciu týchto domov. Montované domy sú samoregulačné – dokážu v lete udržiavať studený vzduch a v zime zase teplo vo vnútri domu, vďaka čomu sú nenáročné na prevoz. Vzhľadom na nízku nákupnú cenu montovaného domčeka sa priamo ponúka, aby ste ho následne opatrili aj niektorým zo zariadení alternatívnych technológií. Napríklad solárnymi panelmi alebo konektormi. Máte tak príležitosť ísť s prevádzkovými nákladmi na úplné minimum a to súčasne s minimálnou environmentálnou záťažou. Ďalej sa navrhujú prepojené obytné miestnosti s priamym prístupom do záhrady a veľké presklené priestory, ktoré umožňujú dostatočné osvetlenie miestností a poskytujú nádherné panorámy. Takže môžete žiť v dokonalej harmónii s prírodou.

Teraz poznáte päť dôvodov, prečo opustiť nájomný byt a presťahovať sa do vlastného domu, ktorého pánom budete výhradne len Vy. Ak kontaktujete našu spoločnosť Mirano s.r.o, môžete mať nízkoenergetický montovaný dom presne podľa Vašich predstáv, a to v priebehu niekoľkých mesiacov. Katalóg našich projektov ponúka ešte väčšiu akceleráciu.

Vďaka Mirano s.r.o. už nemusíte pozorovať, ako prenajímateľ bohatne z Vašich peňazí. S nízkoenergetickým montovaným domom môžete zbohatnúť Vy sami, a to po všetkých materiálnych, ale predovšetkým aj ľudských stránkach.

Kategórie
Blog

Konštrukčná ochrana dreva ako záruka dlhej životnosti stavby

Drevo sa opäť stáva vedúcim stavebným materiálom, a to najmä vďaka svojim neprekonateľným mechanickým vlastnostiam, nenahraditeľnému vzhľadu a prirodzenej atmosfére, ktorú vnáša do rodinného bývania. A v neposlednom rade aj vďaka svojej dlhej životnosti a  ekologickému aspektu – toto je však docielené iba v prípade, že sú pri výstavbe dodržané zásady konštrukčnej ochrany dreva.

Drevo má z pohľadu stavebníctva širokú škálu výhod, ako napríklad to, že sa jedná o obnoviteľný materiál, má ideálny pomer medzi pevnosťou, hmotnosťou a pružnosťou alebo to, že je rýdzo prírodné. Stavebníci po dreve dnes toľko siahajú najmä kvôli jeho cene, bezodpadovej výrobe alebo kvôli následnej ekologickej likvidácii stavby. Napriek tomu sa ľudia stále obávajú ďalšej jeho vlastnosti, bez ktorej by však nebolo niektorých z tých x vyššie vymenovaných – hygroskopia.

V histórii bol boj proti hygroskopii dreva zbytočne surový

Napriek tomu, že ľudia stavali svoje prístrešky z dreva oddávna, na dlhý čas tento stavebný materiál stratil svoj význam. A to z dvoch závažných dôvodov, ak pominieme túžbu byť odlišný a cenovo aj technologicky náročnými materiálmi poukazovať na svoje dobré majetnícke pomery. Po prvé, vzhľadom na to, že v prípade dreva hovoríme o rýdzo prírodnom materiáli, nemožno ho zbaviť aj takej vlastnosti, že má v prípade nepriaznivých klimatických podmienok tendenciu podliehať svojmu prirodzenému rozkladu vďaka schopnosti zvanej hygroskopicita  – schopnosť pohlcovať a udržovať vlhkosť. Pokiaľ sa vlhkosť do dreva absorbuje v nadmernom množstve, mení sa táto jeho pozoruhodná vlastnosť pri rodinných stavbách na nevýhodu. Nadmerná vlhkosť v dreve totiž vytvára pomyselnú vstupnú bránu pre najrôznejšie huby, plesne či drevokazný hmyz. Druhý šrám na popularite dreva ako na stavebnom materiále nadväzuje práve na spomínanú hygroskopicitu. Ľudia v histórii totiž objavili strašiaka vo forme agresívnej chemickej ochrany dreva, ktorá síce napadaniu a rozkladu drevenému materiálu zdarne čelila, avšak mala veľmi negatívny vplyv na zdravie človeka a prírodu ako takú. Pravdou síce je, že pokiaľ chceme, aby drevo vďaka hygroskopii nechátralo, musíme ho pred nadmernou vlhkosťou chrániť. Ide to však oveľa šetrnejšími metódami, bez toho, aby sme za cenu vlastného blahobytu likvidovali všetko okolo, vrátane sebe samého. Riešením je konštrukčná ochrana dreva a niekedy ešte aj chemická ochrana,  avšak už oveľa šetrnejšia.

Chemická ochrana dreva už dnes nie je taká agresívna

Chemická ochrana dreva sa zrodila v období industrializácie, kedy bolo potrebné naimpregnovať neskutočné množstvo železničných podvalov. Pri tejto impregnácii sa siahalo najmä po uhoľnom dechte a následne aj po surovom naftalíne, ktorých využitie sa rýchlo rozšírilo aj na krovy a stropné trámy. A to napáchalo viac škody ako úžitku. Dnes je chemická ochrana dreva obmedzená len na drevo vystavené vyššiemu ohrozeniu, pričom sa dohliada na to, aby pri nej boli použité odbúrateľné chemické prostriedky. To všetko je podmienené technickou normou – STN 49 0604: Ochrana dreva: Metódy stanovením biocídnych vlastností ochranných prostriedkov na drevo.

Alternatívne metódy v ochrane dreva sú oveľa zmysluplnejšie

Drevo je dostatočne chránené proti biotickým škodcom v prípade, že jeho vlhkosť dlhodobo neprekročí 12 % – 15 %. Toho sa dá docieliť oveľa vhodnejšími spôsobmi než len chémiou, čoho sú si vedomí aj kvalitní stavebníci montovaných domov. Ide o konštrukčnú ochranu dreva, kedy sú drevené prvky pred nadmernou vlhkosťou skryté, alebo premyslene zabudované či zaistené tak, aby pred ňou boli čo najviac chránené.

Montovaný dom je taká dômyselná rodinná stavba, ktorá ctí drevo ako styčný prírodný stavebný materiál. Nebráni sa však ani technologickému pokroku a do jeho konštrukčnej skladby obvodových i priečkových stien sú zároveň aplikované certifikované izolačné materiály. Drevené prvky tak v zásade tvoria konštrukciu a jadro stavby. Drevené KVH hranoly aj OSB dosky sú v skladbe stien dokonale zabudované a zaizolované zodpovedajúcim spôsobom tak, aby boli čo najlepšie chránené proti okolitým negatívnym vplyvom. Pokiaľ sa v montovanom dome nachádzajú aj odhalené drevené prvky, riadia sa zákonitosťami konštrukčnej ochrany dreva opísanými nižšie.

Drevo v exteriéri domu a jeho konštrukčná ochrana

Zákazníci kupujúci montovaný dom si často želajú vyniesť prírodného ducha vo forme dreva aj na povrch a prepojiť tak ich stavbu ešte viac s okolitou prírodou. Rozhodujú sa preto pre čiastočné či úplné exteriérové ​​drevené obloženie alebo pre odhalené stropné trámy. A ďalej aj pre prístrešokktorý je veľmi efektívnym riešením pre zatienenie južnej strany domu, alebo pre vznik pohodlného krytého posedenia či lacného garážového státia. A pri montovaných domoch je práve, aj v prípade prístrešku vsadené na drevo tak, aby bol vytvorený zmysluplný stavebný koncept. Všetky tieto vymenované drevené prvky, nachádzajúce sa vo vonkajšom prostredí, sú však vystavené nielen vlhkosti nad 12 %, ale zároveň tiež rovnako agresívnym živlom ako vode alebo vetru.

Je preto potrebné sa o také drevené prvky patrične starať a v prvom rade je ich premyslene zabudovať. Nehovoriac o tom, že na samotnom počiatku vždy stojí výber kvalitného, vhodného a dobre opracovaného dreva, zoťatého na správnom mieste a v správny čas.

Dostatočný presah strechy je veľmi dôležitý, lebo zabezpečí, aby dážď čo možno najmenej zasiahol steny, nosné stĺpiky i ostatné prvky pod týmto presahom umiestnené. Druhé zásadné riziko prevlhnutia vzniká tam, kde sa drevo spája so zemou. Ideálna výška pätky by pri zabudovaní stojok by preto mala byť aspoň 30 cm nad zemským povrchom. V prípade štrkového podložia (napr. pod prístreškom), stačí o niečo menej. Ďalej platí, že čím je odhalené drevo na povrchu hladšie, tým sa z neho ľahšie odvádzajú zrážkové vody. Príliš veľké drevené plochy zase majú tendenciu praskať a do prasklín sa tak voda dostáva neskutočne ľahko. Je preto lepšie vyskladať požadovanú plochu čiže napr. drevenú fasádu z viacerých drevených kusov, prípadne veľké kusy smerovať radiálnou plochou nadol. Pri drevenom obklade všeobecne platí, aby bol vyskladaný spôsobom neumožňujúcim vode zatekať do škár. Najlepšie je používať drevo s výhradne vodorovnou plochou a skladať ho ideálne pod malým uhlom sklonu. U palubkového systému pero-drážka sa pri horizontálnom kladení musí dbať na správne smerovanie drážok – vždy dole. V prípade dreveného obkladu by sa malo počítať aj s odvetrávanou medzerou a difúznou fóliou.

Drevo v interiéri domu a jeho konštrukčná ochrana

Napriek tomu, že sa na prvý pohľad môže zdať, že k výskytu vlhkosti nad 12% vo vnútri rodinného domu nemôže dôjsť, opak je pravdou. Nadmerné kondenzácie vodných pár, nechcené rozliatie či zatečenie vody pri upratovaní či havárii vodovodného potrubia, to všetko môže životnosť dreva nachádzajúceho sa v interiéri domu, ale aj vo vnútri skladby jeho stien, ohroziť. Rovnako ako úplne prisunutý nábytok k stenámnedostatočné vetranie či nedostatočný odvod vlhkosti. Riešením je správna kultúra bývania a bezchybné zhotovenie obvodových a priečkových stien s použitím takých materiálov, ktoré spolu budú aj po tejto stránke skvele hrať. No a bezpochyby tým najväčším bojovníkom proti nadmernej vlhkosti v dome je zabudovaná rekuperačná jednotka. Pravidelné prúdenie vzduchu a odvetrávanie, ktoré táto jednotka zaisťuje, vedie k dostatočnému vysychaniu drevených prvkov v dome a nehrozí tak žiadne dlhodobejšie zvýšenie vlhkosti dreva.

Oslobodenie od problematiky ochrany dreva – Montované domy Mirano s.r.o.

Ako ste sa mohli dočítať, použiť drevo v stavbe vhodne a správne, nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ak sa to ale podarí, môže vzniknúť veľmi útulné, hospodárne a kvalitné bývanie za veľmi výhodnú cenu. A presne také montované domy ponúka Mirano s.r.o. Pokiaľ si zaobstaráte dom z nášho katalógu alebo sa rozhodnete postaviť montovaný dom na podklade Vašich špeciálnych individuálnych predstáv práve s našou spoločnosťou, tak či tak dostanete vysoko kvalitné montované drevostavby stavané s dôrazom na konštrukčnú ochranu všetkých drevených prvkov. Značnú pozornosť venujeme tiež predpisovému kotveniu KVH hranolov k základovej doske, ktoré je doposiaľ stále podceňované, no určite nie u nás.  Návrh aj realizáciu montovaného domčeka hravo prevezme za Vás a jediné, čo Vás v problematike ochrany dreva bude v budúcnosti zaujímať, je následná údržba odhalených drevených prvkov – prípadných drevených okien, vonkajších či vnútorných odhalených trámov, prístrešku, dreveného plotu a pod. Táto údržba spočíva iba v obnovovaní ochranného náteru dreva, ku ktorej by malo dochádzať spravidla po 5tich rokoch. Ak chcete podporiť environmentálny prínos nízkoenergetickej novostavby pre životné prostredie, siahajte radšej napríklad po boritej soli, náteroch a lazúroch z ľanových olejov, živiciach a rastlinných či minerálnych pigmentoch. Jednoducho po náteroch na báze prírodných odbúrateľných surovín. Vo vnútri montovaného domčeku za Vás toľko dôležité vetranie prevezme zabudovaná rekuperácia, ktorú nielen odporúčame, ale tiež na prianie dodáme aj inštalujeme.

Ak sa s drevom vo výstavbe pracuje rýchlo, stáva sa tým najlepším a najlacnejším sluhom pod slnkom. A keď ho jedenkrát za päť rokov za jeho nadštandardné služby odmeníte pohladením štetcom nanesenom v šetrnom obnovovacom nátere, tak aj sluhom najvernejším.

Kategórie
Blog

Pomôcka pre prvý náčrt domčeka: minimálne rozmery obytných miestností

Rozhodli ste sa pre nový domček a Vaše blízke okolie či projektant (stavebník) od Vás chcú vedieť, aký bude veľký, koľko a aké bude mať miestnosti, najideálnejšie potom vidieť už jeho predbežný náčrt? Či už odborníkom, alebo naopak laikom toto príde jednoduché. Vy však viete, že to zďaleka nie je taká hračka. Zakopaný pes je v tom, že chýbajú znalosti legislatívy ohľadne súčasných požiadaviek na minimálne počty a rozmery jednotlivých miestností v dome a na dom samotný. Preto je tu tento článok. Po jeho prečítaní by Vám mal ísť nákres domu pekne od ruky bez toho, aby vám ho následne niekto celý zmietol zo stola.

Rodinný dom je budova, ktorá je určená pre rodinné bývanie.

Ale aj budova so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, disponujúci maximálne troma bytmi, dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím.

V úplnom prvopočiatku je namieste si uvedomiť, čo všetko by malo v rodinnom dome byť , aby mohol byť posúdený ako plnohodnotné zázemie určené pre bývanie. Stručne a jednoducho, rodinný dom by mal disponovať minimálne jedným a maximálne tromi bytmi s vlastným vstupom, zázemím pre varenie, uskladňovanie potravín, osobnú hygienu a uloženie predmetov na upratovanie. Okrem minimálne jedného bytu, čiže súboru funkčne usporiadaných miestností s odpovedajúcim príslušenstvom, sa odporúča, aby bol domový komplex ďalej vybavený odstavnou plochou pre osobné vozidlo na každý jeden byt, garážou, komorou, priestormi na domáce práce a hospodárskymi či relaxačnými priestormi.

My sa teraz však budeme zaoberať skôr obytnými miestnosťami, medzi ktoré patria predovšetkým:

  1. Jedáleň;
  2. Kuchyňa;
  3. Obývacia izba;
  4. Spálňa;
  5. Pracovňa;
  6. Detská či hosťovská izba.

Počet rodinných členov, ktorí budú rodinný dom v budúcnosti plne využívať, je smerodajný!

A to do takej miery, že existuje tabuľka, ktorá priamo udáva minimálne výmery bytu podľa počtu osôb, s ktorými sa do nového domu budete sťahovať, alebo s ktorými sa do budúcna takto počíta.

Zdroj: STN 73 4301, 2005

Pre všetky obytné miestnosti v dome platí, že musia mať ideálnu svetlú výšku aspoň 2 600 mm (2 400 na úplnej hranici) a v prípade iba jednej obytnej miestnosti v dome podlahovú plochu 18 m2. Ďalej musia byť priamo denne osvetlené, priamo alebo nepriamo vetrateľné, vykurované skladby ich obvodových stien musia plniť dostatočnú tepelnú a akustickú ochranu. Všade v dome by sa malo dať pohybovať s predmetom o minimálnych rozmeroch 1 8 00 mm x 600 mm x 1800 mm.

Obývačka ako komplexný priestor tvoriaci srdce domu

Aby to však nebolo také jednoduché, aj každý druh obytnej miestnosti má určený minimálny rozmer  a musí spĺňať aj iné príslušné požiadavky. Začneme obývacou izbou, ktorá takmer vždy tvorí tú najväčšiu miestnosť v dome a ponúka sa k viacúčelovému využitiu. V rámci nového domu totiž môže plniť rôzne funkcie, podľa toho či bude navrhnutá ako:

  • Obývačka samostatná, oddelená od kuchyne, jedálne a spálne;
  • Obývačka prepojená s jedálňou;
  • Obývačka prepojená s jedálňou aj spálňou;
  • Obývačka s kuchyňou aj jedálňou, čiže tiež obytná kuchyňa.

Tieto rôzne časti obývačky môžu byť pokope alebo oddelené spájacími otvormi o šírke najmenej 2/3 šírky deliacej steny. Alkovňa, čiže vedľajší priestor s posteľou spojený s obytnou miestnosťou, musí byť oddelená od obývačky otvorom najmenej o šírke 4/5 miestnosti. Pokiaľ budú otvory menšie, než ako je uvedené, miestnosti sa posudzujú ako samostatné. Obývacia izba by mala mať takmer vždy priamy vstup z predsiene či haly.

Vzhľadom na to, že si nový rodinný dom obstarávate najmä kvôli lepšiemu pohodliu a väčšiemu vlastnému priestoru, prepojovať v ňom obývačku so spálňou, lôžkom aj jedálňou by pre vás nemalo moc veľký význam. Len tak pre zaujímavosť, keď by ste si za týmto variantom predsa len stáli, rozmer takéhoto multifunkčného priestoru by musel mať minimálne 20 m2.

Súčasným trendom je prepojovať obývačku s kuchyňou, stolovaním a so záhradou cez veľkoplošne presklené steny.

Najmenšia plocha, ktorú by taká miestnosť mala zaberať je 18 m2. Obývacia kuchyňa musí byť široká minimálne 3 300 mm.  Pre absolútne pohodlie je ideálny rozmer plochy viacúčelovej obývačky bez spálne odporúčaný na 45 – 50 m2. A to z toho dôvodu, že okrem dostatočne veľkej sedacej súprave alebo jedálenského stola, aj kuchyňa tu figurujúca, musí poskytovať určitý minimálny komfort. Pre pohodlné varenie je napríklad potreba mať voľný priestor pred jednostranne usporiadaným kuchynským zariadením min. 1 100 mm. V rámci kuchyne je treba vždy myslieť aj na ukladanie potravín do špajzovej skrine či komory, ktoré sú odvetrávané a nesmia byť umiestené vedľa komína či sporáka. A pozor na sporáky plynové, ku ktorým pribúda ďalší rad obmedzení.

Pokiaľ chcete riešiť obývačku, kuchyňu a jedáleň oddelene, tak tu platia nasledujúce minimálne rozmery:

  • Pracovná kuchyňa: 8 m2
  • Oddelená jedáleň: 8 m2
  • Kuchyňa s jedálňou: 12 m2
  • Samostatná obývačka: 16 m2

Spálňa – miesto nielen pre odpočinok

Pre spálňu s jednou posteľou je zavádzajúci rozmer miestnosti 10 m2 zo šírkou aspoň 2 000 mm, spálňa s dvoma posteľami potom 14 m2 zo šírkou 2 400 mm. Aktuálne je treba však myslieť aj na také zariadenia ako sú veľké „letisko“, skrine, šatník, nočné stolíky, detská postieľka, veľkoplošný televízor alebo zrkadlo. Keď niečo z tohto preferujete, na rozmeroch spálne trochu pridajte. Dostačujúca plocha spálne je v tomto prípade 16 m2. A keď už sme pri súčasných trendoch, pri umiestňovaní spálne myslite aj na to, či si náhodou neprajete mať s drahou polovičkou iba Vám prístupnú kúpeľňu. Pokiaľ áno, budete musieť prikresliť ešte jednu plnohodnotnú kúpeľňu aj pre svoje deti či návštevy.

Zdravé detské izby poskytujú priestor pre bezstarostné hranie

Vieme, že Vašim deťom bude nový rodinný dom ponúkať tú pridanú hodnotu, že si môžu hrať vonku, pekne na čerstvom vzduchu  a to priamo vo vlastnej záhrade. Prídu ale daždivé, chladné dni, chrípka alebo v rámci výchovy možno aj nejaké to „zaracha“. A práve vtedy deti viac než inokedy uvítajú zázemie v ich vlastnej izbe. Podľa noriem by mala mať detská izba minimálne 8 m2 pre jedno dieťa, 12 m2 potom v prípade detí dvoch. S prihliadnutím na potrebný nábytok a moderné technológie či detskú elektroniku, ktoré v izbe rozhodne nebudú chýbať, a predovšetkým s ohľadom na absolútne súkromie a pevné zdravie detí, sa oplatí pouvažovať nad tým, či si každé z ratolestí nezaslúži takýto priestor iba pre seba. Ďalším efektným nápadom je aj to, keď deti zdieľajú jednu izbu ako spoločnú spálňu, a naviac majú k dispozícii ešte jednu pridruženú avšak plne oddelenú izbu o veľkosti minimálne 8 m2, ktorá slúži ako herňa a následne študovňa. Vy si tento komfort môžete dopriať tiež, vo forme pracovne o rovnakej minimálnej veľkosti ako u detskej izby.

Kúpeľne a WC v množnom čísle – to je súčasný trend

Pokiaľ ste skromný človek, pre ktorého je viac kúpeľní či WC v dome zbytočný prepych a na svoj ranný či večerný hygienický rituál si kľudne počkáte do doby, než si ním prejdú iní členovia rodiny, dobre. Nesmie vás však byť viac ako 5. Potom už ste totiž nútený zariadiť dom minimálne dvoma umývadlami v rozdielnych miestnostiach. WC musí byť od kúpeľne riadne oddelené, čiže musí tvoriť samostatnú miestnosť o rozmere 900 mm x 1 100 mm, prípadne 900 mm x 1 500 mm pri otváraní dverí dovnútra. Pri záchodoch so špeciálnou misou sa tieto rozmery ešte o cca 50 mm navyšujú. Kombinácia záchodu a kúpeľne je možná iba v 1-izbových bytoch, čo sa majiteľov nového rodinného domu skôr netýka. V rámci rozmerov je potom tiež dôležité, či máte vyriešené pripojenie a umiestnenie práčky v niektorých z miestností v dome. Pokiaľ nie, musí s práčkou, konkrétne s jej rozmermi a napojením, počítať práve kúpeľňa. Tak či onak, minimálne podlahové plochy kúpeľne a WC sú nasledujúce:

  • Kúpeľňa a priestor pre práčku: 3,3 m2
  • WC: 1 m2 (otváranie dverí von), 1,3 m2 (otváranie dverí dnu)
  • WC s bidetom: 1,5 m2

Ako už sme trošku načrtli, súčasne sa preferuje mať v dome jednu rodičovskú a potom ďalej tiež detskú/hosťovskú kúpeľňu, aj WC. Pri viacposchodovom dome sa odporúča brať na zreteľ aspoň jednu kúpeľňu a oddelené WC na každom poschodí.

Teraz sa o slovo hlásia aj vstavané skrine. Zádverie je potom tiež veľmi dôležité.

Vo viac ako 2-izbovom dome sa odporúča v projekte rátať minimálne s 1 m2 na vstavané skrine. Samozrejme čím viac, tým lepšie, lebo komory, pivnice či podkrovia určené pre skladovanie vecí  boli  zo súčasných návrhov domčekov doslova vymazané, a to predovšetkým vďaka ich negatívnemu vplyvu na hospodárnu prevádzku v dome. Kvôli rovnakému účelu sa odporúča rátať tiež s uzatvoreným zádverím pri hlavnom vstupe.

Riadené vetranie ŠETRÍ PRIESTOR V DOME

Požiadavky na rozmery miestností v dome vyplývajú z normy STN 73 4301, čiže sú (až na výnimky v tejto norme opísané) záväzne stanovené ako minimálne. To predovšetkým preto, aby sa v miestnosti nachádzal dostatočný objem čerstvého vzduchu:

  • priemerná 0,5–násobná výmena vzduchu za hodinu,
  • výmena najmenej 15 m3 čerstvého vzduchu za hodinu,

a dalo sa v nej bez problémov pohybovať. Avšak práve vďaka riadenému vetraniu sa dajú tieto normové či odporúčané hodnoty o niečo podliezť, lebo rekuperačná jednotka zásobuje celý dom čerstvým a zdravým vzduchom nepretržito. S rekuperáciou tak môžete ušetriť ako pri samotnej novostavbe domu, tak aj pri jeho následnej prevádzke.

Tak vezmite ceruzku a papier. Náčrt vášho budúceho domčeka už teraz nepredstavuje žiadny zásadný problém, nemyslíte?

Je Vám teraz už všetko jasnejšie? No, zkúste si prehĺbiť  vedomosti ešte aj v ďalšom článku o tepelnom zónovaní a dotiahnite Váš náčrt k dokonalosti. Pokiaľ aj po prečítaní dnešných riadkov predsa len  v predstave o usporiadaní Vášho domu tápete, inšpirovať vás môžu naše typové projekty montovaných domov. Možno práve jeden z nich je pre Vás to pravé orechové a žiadnymi skicami sa  nemusíte viac zaoberať. Všetko už je totiž hotové a plne pripravené k realizácii vášho sna o bývaní. Montovaný dom od firmy Mirano s.r.o. disponuje rekuperačnou jednotkou, pýši sa veľmi nízkou energetickou náročnosťou a už na jeho stavbe samotnej sa dá neskutočne veľa ušetriť. Môže za to rýchla výstavba, premyslená konštrukcia a dômyselné stavebné postupy. Kontaktujte nás, a my pre Vás radi  vás urobíme kompletný projekt pre potrebu stavebného povolenia a celú či iba čiastočnú stavbu montovaného domu. A pokojne aj ten prvopočiatkový náčrt, ktorý by sa Vám teraz toľko zišiel, aby ste uspokojili zvedavých kamarátov či rodinu.

Kategórie
Blog

Ku novému montovanému domu – prístrešok alebo garáž, prečo sa rozhodnúť?

Dnes sa bez svojho motorového miláčika nezaobíde snáď nikto. Otázka, či si k novému domu poriadiť skôr prístrešok alebo garáž je teda na mieste. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré riešenie je pre Vás výhodnejšie.

Prístrešok je lacnejším variantom a môže poslúžiť tiež ako posedenie

Prístrešok napojený priamo na nový dom je súčasne veľmi preferované riešenie garážového státia. Pre jeho prím hovorí nízka cena a málo náročná stavebná príprava aj realizácia. Prístrešok dokáže Vaše vozidlo ochrániť pred dažďom, krupobitím, snehom a UV žiarením. Zároveň však môže plniť efektívnu spoločenskú funkciu, kedy počas pekných dní môžete parkovať auto nekryto pri dome a tráviť radostné chvíľky s návštevou či rodinou idylicky, na čerstvom vzduchu. Stačí iba rozprestrieť stôl, pritiahnuť lavicu, gril a útulné a predovšetkým kryté posedenie je na svete.

Ak prístrešok korešponduje s výzorom domu a je zhotovený z kvalitných materiálov, tvorí moderný dizajnový prvok a zdobí celý Váš pozemok. Zhotovený by preto mal byť výhradne z totožného stavebného materiálu ako dom, pričom podceňovaná by nemala byť ani voľba dlažby a strechy,  ktoré by taktiež mali ladiť s domom.

Garáž dokáže dokonale zabezpečiť voz, a navyše predstavuje tiež mnohostranný priestor k ďalšiemu využitiu

Garáži nemôžme uprieť tú nesmiernu prednosť, že naproti prístrešku dokáže auto ochrániť oveľa viac. Potencionálny lupič musí totiž najprv zdolať kvalitnú garážovú bránu a vysporiadať sa s prípadným moderným zabezpečovacím systémom, než sa mu podarí k Vášmu vozidlu iba len priblížiť. Jej ďalšie výhody spočívajú v tom, že je vozidlo pekne v suchu, v odpovedajúcej teplote, dokonale chránené pred akýmikoľvek nepriazňami počasia.

Jej kúzlo však spočíva aj v tom, že poskytuje priestor pre majstrovanie a je schopná za optimálnych podmienok uskladňovať všemožné zariadenia a náradie.  To všetko je však spojené s dôslednou stavebnou prípravou, ešte pred zahájením samotnej výstavby domu, čiže v rámci projektovej dokumentácie domu – pokiaľ bude zakomponovaná priamo do priestoru domu. Odporúča sa vopred spočítať priestor potrebný nielen pre vozidlo, ale aj pre kolesá, police, závesné systémy ale aj pre spôsob otvárania garážovej brány. Pre toto všetko by mohlo v budúcnosti chýbať miesto. Ak sa rozhodnete pre garáž mimo domu, jej projektová dokumentácia a schválenie potrebné na jej výstavbu môže počkať, avšak z pohľadu nákladov a časového vypätia sa toto odkladanie neodporúča. Výhodné je aj v tomto prípade riešiť projekt novej garáže súčasne s projektom nového domu.  Čo potom môže pri voľbe garáže trošku odradiť, je jej obstarávacia cena, ktorá je oproti prístrešku vyššia. Ak je  však garáž súčasťou montovaného domčeka, z pohľadu ceny a kvality si tu stojí najlepšie.

Garáž či prístrešok korešpondujúci s charakterom montovaného domu – krásne a cenovo výhodné riešenie

Či už sa rozhodnete pre garáž alebo prístrešok, oboje zvyšuje potencialitu Vášho nového domu. Aj keď ich cena nie zanedbateľná, ak sú súčasťou montovaného domu, stávajú sa oveľa dostupnejším luxusom. Totižto montovaný dom sám o sebe prináša lacné, avšak zároveň plnohodnotné a moderné bývanie. Montované garáže sa rovnako, ako montované domy vysporiadali s chybnou predstavou o tom, že iba to, čo je z ťažkého stavebného materiálu, je bezpečné a kvalitné. Naopak, odpoveďou na všetko je drevo, ľahký, stabilný a prispôsobivý materiál, ktorý chránil ľudské životy aj majetok od nepamäti. Moderná technológia za pomoci ďalších kvalitných materiálov tieto výhody dreva iba posunula o niečo vyššie, a umožnila tým takmer všetkým vlastniť nízkoenergetický rodinný dom spolu s miestom určeným pre iné, avšak tiež potrebné využitie, než iba bývanie. Pokiaľ teda chcete stavať dom montovaný, správnou voľbou je montovaná garáž z totožného stavebného materiálu alebo drevený prístrešok.

Premyslené projekty domov s garážou či prístreškom za vynikajúcu cenu – Mirano s.r.o.

Nechcete strácať čas s plánovaním ideálneho domu odpovedajúceho potrebám vpotrebám všetkých Vašich členov rodiny, vrátane tých motorových? Obráťte sa na našu skúsenú stavebnú spoločnosť Mirano s.r.o.. Náš postup je jednoduchý:

  1. Najprv vypočujeme Vaše predstavy o novom bývaní.
  2. Tieto predstavy, korešpondujúce so súčasnými stavebnými normami a vylepšené o naše skúsenosti a odporúčaní, prenesieme na papier vo forme projektovej dokumentácie.
  3. Nový nízkoenergetický montovaný dom, vrátane prístrešku, garáže alebo oboch dvoch, Vám rýchlo avšak s dôrazom na precíznosť, postavíme.

Pokiaľ patrí garáž alebo prístrešok medzi Vaše požadované štandardy, my Vám ich bez problémov zrealizujeme spolu s novým montovaným domom. Tešiť sa tak budete môcť z plnohodnotného bývania za výhodnú cenu dostupného pri nasťahovaní už do 3 mesiacov od podpisu zmluvy. Pre ešte väčšie ušetrenie času pozrite si náš katalóg typových projektov a cestu k vlastnému dokonalému bývaniu si teraz môžete skrátiť na úplné maximum.

Kategórie
Blog

3 typy striech vhodné pre nízkoenergetický montovaný dom

Strecha domu býva často nazývaná aj ako “piata fasáda domu“. A to celkom oprávnene, lebo jej tvar, sklon, konštrukčné riešenie a krytina značne ovplyvňujú vzhľad aj tepelno-technické vlastnosti rodinného domu. Cieľom súčasného stavebníctva je vtesnať čo možno najväčší vnútorný objem do čo najmenšieho obvodového plášťa. Týmto počinom sú totiž eliminované budúce tepelné straty. Z tohto hľadiska je optimálna plochá alebo pultová strecha. A taktiež sedlová strecha, ktorá je kompromisom na hranici optima.

Kvalitná strecha nad hlavou a jej výhody

To, že nám strecha domu poskytuje bezpečie pred všemožnými nepriazňami počasia, berme už ako samozrejmosť. Mala by však plniť ešte veľa ďalších ochranných funkcií, ako chrániť podkrovie pred ochladzovaním v zime a prehrievaním v lete. Ďalej tiež odvádzať dažďové vody a zamedzovať prenikaniu vlhkosti vzniknutej vnútornou prevádzkou v dome do strešnej konštrukcie. Súčasťou strechy bývajú tiež všetky prvky vymenované nižšie s tým, že krov je neodmysliteľnou súčasťou len u sedlových striech. Žiadne práce okolo týchto prvkov nesmia byť podcenené.

Pri všetkých druhoch striech platí, že ak je cieľom dosiahnuť čo najvýhodnejších energetických hodnôt domu, overené a jednoduché riešenie strechy je tou správnou voľbou. Teraz už sme aj v prípade striech viazaní príslušnými predpismi. Každá nová strecha nízkoenergetického domu musí dosahovať hodnoty prestupu tepla max. 0,16 W.M-2.K-1 a jej plášť musí disponovať zodpovedajúcou tepelnou izoláciou. Odkvapy by mali byť opatrené normovanými pozdĺžnymi spádmi. Ich zvody by sa mali vyznačovať jednoduchým priebehom a krátkym vedením. Ak je to len možné, ventilačné hlavice kanalizácie, anténné držiaky, komínové telesá a ďalšie prestupy hydroizolačným súvrstvím, sa snažte sústrediť do obvodového plášťa.

Druhy striech, ktoré sa neodporúčajú

Vzhľadom k tomu, že strecha značne udáva finálny výzor celého domu, investori sa snažia docieliť originality skrze túto neoddeliteľnú súčasť budovy. Bohužiaľ akýkoľvek iný atypický tvar strechy než aký má strecha rovná alebo šikmá, zhoršuje tepelnú bilanciu domu a komplikuje konštrukčné strešné detaily. Valbová, polvalbová, členitá alebo romboidná strecha sú potom síce realizovateľné, ale stavbu domu značne predražujú a zvyšujú budúce náklady na prevádzku.

Správna voľba pre nízkoenergetický montovaný dom: Šikmé a ploché strechy

Plochá strecha predstavuje multifunkčné riešenie

Plochá strecha môže byť rovnako ako tie ostatné, jednoplášťová či viacplášťová. V prípade jednoplášťovej plochej strechy sa odporúča voliť inverznú plochú strechu tak, aby nedochádzalo ku kondenzácii pár vzniknutých vnútornou prevádzkou. Inverzná plochá strecha má obrátené poradie vrstiev: spádová vrstva – hydroizolácia – tepelná izolácia – ochranná vrstva. Plochá strecha sa musí vyznačovať absolútnou vodotesnosťou, čo zaisťujú buď asfaltové pásy s hrúbkou 5 mm alebo hydroizolačná fólia s hrúbkou 2 mm. Kontrola vodotesnosti sa nazýva zaplavovacia skúška a vykonáva sa po dobu 24 hodín. Strecha (s utesnenými odtokmi) je napustená vodou ako bazén, a to to do výšky min. 100 mm. Ďalšie špeciálne rozdelenie plochých striech potom spočíva v tom, či pôjde o strechu pochôdznú alebo nepochôdznú. Pochôdzná plochá strecha môže slúžiť aj ako terasa či ako okrasná zelená strecha. Ak si však prajete strechu osádzať vegetáciou, musíte toto oznámiť projektantom ešte v rámci projektu nového domu. Materiálová skladba rovnej strechy totiž bude v tomto prípade prepracovanejšia a teda aj nákladnejšia. Zelené strechy sú súčasne veľmi preferovaným trendom v bývaní.

Šikmé strechy sú stávka na istotu

Šikmé strechy sú tie, ktorých sklon sa pohybuje medzi cca 10 ° – 55 °. Vyšší uhol sklonu je potom znakom striech strmých. Napriek tomu, že šikmé strechy navýšujú náklady na údržbu a predražujú prevádzku domu, jedná sa o preferovanejší typ strešných konštrukcií. Oveľa častejšie totiž zodpovedajú architektonickým plánom miest či požiadavkám pamiatkarov. Niektorým tiež vyhovuje vzniknuté podkrovie či vyvýšený strop a to aj za cenu väčšej tepelnej náročnosti budovy. Šikmé strechy sú menej vystavované nepriazňam počasia, čo je ich nespornou výhodou.

Prevedenie šikmých striech je náročnejšie na výpočty, ale rýchlejšie na realizáciu. Sedlové strechy, alebo tiež tzv. “Áčka” (podľa tvaru písmena A) sú najrozšírenejším variantom šikmých striech. U čo raz viac obľubených montovaných domov a drevostavieb sa v prípade sedlových striech osvedčuje krov zo štíhlych krokiev. Vonkajšia strana strechy býva zakrytá OSB doskou s perom a drážkou – tá plní funkciu poistnej hydroizolácie. Medzi krokvami je vsadzovaná minerálna vlna či polystyrén. Súčasťou strešnej konštrukcie býva tiež parozábrana. Nad záklopom strechy sa  nachádzajú štandardné laty, kontra laty a strešná krytina.

Do popredia sa však dostávajú aj šikmé strechy pultové, ktoré majú spád len na jednu stranu. O pultovej streche sa dá povedať, že spája výhody striech plochých a sedlových. Nepotrebuje žiadny krov a je  stavebne menej náročná ako strecha sedlová. Čo sa týka vodotesnosti, tu zase víťazí pultová strecha nad plochou. Zvýšená strana fasády s veľkými oknami sa orientuje smerom k slnku, čím sa zachytáva viac slnečnej energie. Pultová strecha je zástupcom štylistickej jednoduchosti a originality.

Správna voľba strechy nie je jedinou zárukou kvalitného bývania

Aby strecha mohla plne dosahovať aktuálnych cieľov – zaručovať vysokú ochranu, životnosť a tepelnú pohodu v dome, to všetko za nízkych obstarávacích aj prevádzkových nákladov, je dôležité správne zvoliť skladbu certifikovaných a zodpovedajúcich materiálov. A predovšetkým potom nepodceniť technologický postup pri výstavbe. Zhotoviť strechu svojpomocne je hazard, ktorý sa už mnohým nevyplatil. Napriek tomu, že sú dnes strešné systémy dodávané spolu s užívateľskou príručkou, ako vyriešiť typické skladby konštrukcie, chyby svojpomocných robotníkov sa neustále opakujú:

  • Šikmé strechy nemajú dostatočne utesnenú hydroizoláciu k fasáde.
  • Problematické napojenie asfaltových pásov je podceňované.
  • Vďaka zlej voľbe tepelnej izolácie dochádza ku kondenzácii vodných pár.
  • Zle utesnená alebo nefunkčná poistná izolácia má za následok zatekanie z topiaceho sa snehu či nárazových dažďov.
  • Rovnako podceňované sú konštrukčné detaily zmeny výškovej úrovne strechy, detaily pri hrebeni, pri atike, pri vikieri, u strešných vpustí, pri strešných oknách atď., čo spôsobuje rad prevádzkových problémov a znižuje životnosť nielen strechy ale aj celého domu.

Preto je viac než rozumné obrátiť sa na odborníkov so skúsenosťami vo výstavbe montovaných domov s variabilným riešením strešných konštrukcií. Naša firma prichádza s katalógom projektov, medzi ktorými nájdete nielen montované domy so strechou sedlovou, ale tiež plochou aj pultovou.

Naším cieľom je navrhnúť a postaviť ultra-nízkoenergetický montovaný dom – kvalitne a za nízku obstarávaciu cenu. Nebránime sa tiež originálnym riešeniam kombinujúcich tieto tri preferované druhy striech tak, aby ste získali originálne, moderné a zároveň funkčné bývanie. Zhotovíme a zrealizujeme teda tiež nový projekt na základe vašich individuálnych potrieb. Stavba nízkoenergetického montovaného domu s pomocou odborníkov je hračka. Nerobte si teda život ťažším, a neváhajte nás kontaktovať. Objednať si u nás môžete iba hrubú stavbu, v ktorej rámci je aj kompletná strecha. Zvyšok máte možnosť dokončiť si sami. Pozor však na rizika svojpomocných prác. Alebo tiež kompletný montovaný dom na klúč , kedy máte všetko urobené bez starostí. V prípade realizácie strechy sa držíme všetkých základných štandardných požiadaviek opísaných v danom článku.

Za niekoľko pár týždňov o vlastnom zdravom dome s peknou strechou nemusíte len snívať, ale môžete si ho plnými dúškami skutočne užívať. Mirano s.r.o..

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov