Kategórie
Blog

Postaviť energeticky nenáročný dom nie je zložité. Ako na to, o tom už sa učia aj malé deti.

O tom, ako je súčasná výstavba domov odlišná od tradičných murovaných stavieb svedčí fakt, že pribúda rad odborných publikácií o danej problematike a to nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Prebudiť už v ranom veku záujem a povedomie o zdravom bývaní je totiž pre našu spoločnosť nesmierne dôležité. Novinkou na trhu je detská kniha “Týna a Kocúr Mikeš stavajú zdravý a krásny dom”, ktorá sa môže stať ideálnym sprievodcom stavbou nového nízkoenergetického domu pre celú rodinu.

“Prvý musí nastúpiť softvér v podobe vedomostí a skúseností a až potom prichádza k slovu hardware, kedy sa začne miešať, búchať a stavať.” Iva Černá

Kniha “Týna a Kocúr Mikeš stavajú zdravý a krásny dom” je prínosná pre malého ale aj veľkého čitateľa. Predstavuje celý proces súčasnej nízkoenergetické výstavby, ale predovšetkým tiež poukazuje na nasledujúce fakty:

  • Novostavba nízkoenergetického rodinného domu nie je ničím zložitým, ak je človek informovaný a ochotný obrátiť sa na skúsených odborníkov.
  • Súčasné bývanie nie je len a iba o prežívaní, ale predovšetkým o radosti zo života, zdravom životnom štýle a ohľaduplnosti k prírode okolo nás.
  • Tradičná murovaná výstavba je nahradená alternatívnymi prínosnejšími stavebnými technológiami.
  • Novostavba sa dnes nezaobíde bez moderných technologických zariadení a riadeného vetrania.

Kniha bola vyrobená v Českej republike a má vysoký podiel ručných prác, čo deti ešte viac aktivizuje k jej čítaniu. Kľúčové témy v nej obsiahnuté sú často veľkou neznámou aj pre mnohých dospelých jedincov, čím sa stáva prínosom pre všetky generácie. Pokiaľ máte deti a chystáte sa stavať nový dom, s pomocou tejto knihy sa stavba zmení na zábavu. Všetci členovia vašej rodiny budú o veľa viac chápať, aký významný krok robia pre seba ale aj pro celú spoločnosť tým, že si zaobstarávajú energeticky nenáročnú strechu nad hlavou.

Aj malá Týna si je vedomá toho, že na výstavbu domu je nutné privolať si odborníka

Časy, kedy sa stavali rodinné domy svojpomocne ako na bežiacom páse, sú nenávratne preč. Takto postavená obydlia zďaleka nespĺňajú aktuálne energetické požiadavky. A s tým, aby tomu tak bolo, si potom vie obyčajný človek len ťažko poradiť. Chýba totiž skúsenosť a našou jedinou pomocou je inšpirácia zo zahraničia a ďalej odborníci orientujúci sa v nízkoenergetické výstavbe. Všetko sa začína správnou voľbou skúseného architekta, najlepšie potom architekta a realizačnej firmy nízkoenergetických domov v jednom.

Požiadavky na nové bývanie sú náročnejšie ako inokedy

Autori onej knihy presne vystihli súčasné nároky kladené na nové bývanie. A práve nízkoenergetický montovaný dom na tieto požadavky zareagoval a stal sa predstaviteľom zdravého, absolútne čistého, lacného, ​​útulného bývania, šetriaceho životné prostredie. Vďaka neustálemu vývoju vo stavebníctve a rozmachu dopytu po montovaných domoch tak nie sú vysoké nároky uživatelov opísané v obrázkoch nižšie ničím nedosiahnuteľným.

Mravenisko môže poslúžiť ako jednoduchý príklad správneho situovania domu na svetové strany

Dráhu slnka berú do úvahy aj menej inteligentný tvorovia, ako sú napríklad mravce či vtáky. Ak si urobíte prechádzku lesom, môžete zistiť, že státisíce mravčích robotníkov sa spoločne zhodli na tom, stavať si mravenisko tak, aby jeho väčšia plocha bola orientovaná na juh. Do ich gigantického príbytku sa totiž týmto dostáva oveľa viac tepla od slnka. Rovnako tak by ste mali pristupovať aj v prípade situovanie rodinného domu. Skúsený architekt vám s tým pomôže, rovnako ako zo správnym dispozičným usporiadaním miestností vo vnútri domu. Cieľom je, aby vaše obydlie bolo dostatočne presvetlené, funkčné a vyznačovalo sa čo možno najhospodárnejšou prevádzkou.

Týna predstavuje základné stavebné materiály, s pomocou ktorých možno postaviť zdravý a krásny dom

Jej zoznam je však variabilný. To, čo deti posúdiť nedokážu, je cena týchto stavebných materiálov. Najekonomickejšie z Týniného zoznamu je rozhodne drevo v súčinnosti s príslušnými izolačnými materiálmi. Zástupcom tohto druhu nízkoenergetických domov sú opäť domy montované, lebo tie sa vyznačujú výbornými izolačnými vlastnosťami, nízkou obstarávacou cenou a bleskovou výstavbou. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú aj veľkoformátové či klasické okná s izolačnými trojsklami. Dôležitosť izolačných trojskiel v novostavbách je značná, a preto sú deťom v prezentovanej knihe taktiež patrične predstavené.

Samotná výstavba montovaného domu sa dá zhrnúť do 6 základných bodov

Ak sa obrátite na odborníkov a pre vznik svojho domu zvolíte ľahké stavebné materiály, výstavba rodinného domu sa stáva naozaj hračkou:

V knihe je prezentovaných 8 základných stavebných krokov, pri montovaných stavbách sa tieto kroky zužujú len na púhych 6. Pri drevených montovaných stavbách je totiž izolácia súčasťou skladby stien montovaného domu. “Upchatie všetkých dier” ako toto nazýva naša hlavná predstaviteľka Týna, je riešené taktiež v rámci etapy výstavby stien. Testovanie  vzduchotesnosti domu sa vykonáva tzv. Blower door testom. A ďalej potom následnou kontrolou úniku prestupu komína strechou, styku dverí a podlahy, správneho osadenia okien či nasávania a výfuku vzduchotechniky.

Ideálne je, ak je súčasťou domu tiež prístrešok, ktorý bude tieniť južnú stranu a v neposlednej rade tiež riadená rekuperácia. Jej zmysel a funkčnosť sú v knihe krásne a jednoducho popísané: “Týna sa čuduje, že jej v dome všetko tak vonia a je tam svieži vzduch. “Ako je to ale len možné, keď sme ešte nestihli ani poriadne vyvetrať?” Premýšľa nahlas Týna …. “Je tomu vďaka takémuto šikovnému systému v dome, ktorému sa hovorí riadené vetranie. Vďaka nemu teplo neutečie von a pritom je stále v dome svieži vzduch. “ Vraví architekt Hlavička“.

Kniha “Týna a Kocúr Mikeš stavajú zdravý a krásny dom” je dosuptná aj online.

Zdravý a krásny dom od Mirano s.r.o.

Kategórie
Blog

Ako nájsť toho pravého architekta?

Kto verí, že projektová dokumentácia (PD) je len nevyhnutný zlom, je na omyle. PD výrazne ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu života, ekonomiku návrhu aj stavby a správnosť konštrukčného riešenia či realizácie. Bez kvalitnej projektovej dokumentácie neexistujú lacné ani kvalitné stavby, preto je výber architekta kľúčový. Najmä v prípade, ak ide o nízkoenergetický montovaný dom, ktorého realizácia už neposkytuje žiadny priestor pre chyby.

Projektová dokumentácia spĺňa množstvo neoceniteľných funkcií

Okrem toho, že projektová dokumentácia definuje základnú koncepciu diela, umožňuje vám navyše si celý dom kompletne predstaviť. Dnes už sú totiž súčasťou projektových dokumentácií prepracované vizualizácie, vďaka ktorým uvidíte svoje budúce rodinné hniezdočko v plnej kráse. Danú dokumentáciu po vás môžu a tiež aj často budú vyžadovať  finančné inštitúcie pri obchodných stretnutiach v oblasti financovaní novej budovy. Na úradoch sa potom s vami bez vyhotovenej PD nebude nikto ani baviť. A ak je zhotovená nekvalitne, hrozí, že vysnívané dokument “stavba povolená” zostane v nedohľadne, minimálne sa začatie stavby predĺži o mesiace dokonca roky. Projekt domu špecifikuje technické parametre budovy a jej zariadenie. PD je koordinovaná s aktivitami všetkých zainteresovaných profesií v oblasti riadenia a implementácie budovy. Slúži tiež pre následnú kontrolu na stavenisku, prípadne je podkladom pre následné úpravy, zmeny, nedajbože súdne spory. Hlavnou funkciou projektovej dokumentácie je  jej schopnosť predísť značným budúcim nákladom navyše a neprekročiť finančný strop stanovený na celý montovaný dom.

Aká sú riziká zlej voľby architekta / dizajnéra?

Zoznam horeuvedených hrozieb pri podhodnotení výberu architekta určite nestojí za to. Na akých samo-menovaných špecialistov je treba si dávať pozor tak, aby ste získali skutočne kvalitný projekt na nízkoenergetický dom? Problémom číslo jedna je, že mnohí projektanti sa nedokážu veľa pohybovať v problematike nízkoenergetických stavieb a prefabrikovaných domov, ktorých stavba sa u nás stala hitom posledných rokov a na svojej razancii pridávajú až teraz. Na mieste je preto sledovať referencie, medzi ktorými by mali byť skúsenosti s výstavbou nízkoenergetických stavebných projektov a počúvať recenzie známych plynúcich z vlastných skúseností!  Prehliadka dokončených prác architekta/projektanta je potom viac ako odporúčaná. Zveriť vaše dielo projektantovi bez praxe alebo neskúsenej projekčnej či architektonickej kancelárii je cestou do záhuby. Týmto laikom totiž dávate príležitosť učiť sa za vaše peniaze a experimentovať na vašej budúcej streche nad hlavou. Neochotné jednanie, presadzovanie iba vlastnej pravdy a odmietanie práce vo variantoch. Toto všetko vždy naznačuje, že by ste radšej mali brať nohy na ramená.

Prvá možnosť, ako si zabezpečiť kvalitné bývanie – autorizovaný architekt

Projektant je zodpovedný za presnosť, úplnosť, bezpečnosť a realizovateľnosť projektovej dokumentácie. Je povinný pozvať si odborníkov na časti projektu, pre ktoré nemá dostatočnú kvalifikáciu. Už tento fakt hovorí  o tom, že autorizovaný architekt, ktorý prešiel praxou u skúsenejších architektov a ktorý má skúšky z teórie, praxe a legislatívy bude isto lepšou voľbou pri vypracovaní vašej PD než síce lacný ale málo kvalifikovaný projektant. Autorizovaný architekt dokáže klientovi poradiť aj v tom, ako integrovať budúci dom do kontextu vybranej lokality, a to vďaka základným poznatkom prenesených zo štúdia architektonickej školy. Vysokokvalitní profesionáli v oblasti architektúry absolvujú intenzívne samo štúdium a zúčastňujú sa sérií odborných školení a seminárov. Nebojte sa preto požiadať vybranú osobu o predloženie certifikátov a osvedčení, ktoré potvrdzujú túto neoddeliteľnú súčasť portfólia každého architekta. Dôveryhodný architekt je dobre oboznámený s fyzikou budov a zo stavebnými detailmi a dokáže odpovedať na všetky základné dotazy ohľadne výstavby nízkoenergetických domov.

Druhá možnosť, ako si zabezpečiť kvalitné bývanie – profesionálna všestranná realizačná spoločnosť

Všestranná realizačná firma je firmou, ktorá poskytuje okrem stavebných služieb tiež ich projektovanie. Ciel získať rýchlo stavebné povolenie je tak v záujme oboch strán. O kvalitu a rýchlosť spracovania projektovej dokumentácie tak nemusíte mať strach. Ako odborná všestranná realizačná firma sa potom môže prezentovať tá, ktorá k týmto službám poskytuje navyše aj vlastný katalóg typových projektov, stavebné etapizácie, záruku na dielo a klientsky servis. Výhoda pri voľbe takejto firmy spočíva v tom, že projektant je v danom prípade zároveň aj vaším architektom, autorským dozorom, stavbyvedúcim a stavebným pracovníkom v jednom. Solídna firma je s vami od prvého náčrtu domu na papier až po nasťahovanie. Odborná firma poznáva váš dom v tých najmenších detailoch a presne vie, ako musí postavaná budova fungovať tak, aby ste v budúcnosti čo najmenej “prekúrili aj presvietili”.

Spoločnosť Mirano s.r.o. je jednou z tých, ktorý si zakladajú nielen na presnej stavebnej realizácii montovaného domu, ale aj na jeho projekte. Po dokončenie projektovej dokumentácie vždy vydávame výpočet potvrdzujúci špecifickú spotrebu tepla na vykurovanie. Za projekčnú dokumentáciu vo štyroch paré u nás zaplatíte 1450 EUR. Od 54 750 EUR potom za kompletný montovaný dom snov. My sa cenami netajíme a garantujeme ich ako konečné – záväzne, v každej zmluve o dielo.

Kategórie
Blog

Nový prístup vedúci ku správnemu dispozičnému usporiadaniu domu: tepelné zónovanie

S nástupom montovaných domov sa stalo bývanie vo vlastnom dostupným, zďaleka nie však podceňovaným. Dávno už nejde len a len o bývanie, ale skôr o bývanie v zdravých, nenákladných a ekologických podmienkach. S tým všetkým je silne späté dômyselné dispozičné riešenie, ktoré sa rodí už v samotnom zárodku projektovej dokumentácie. Chybné rozmiestnenie izieb vedie k zvýšeným výdavkom za energie aj vykurovanie a narúša útulnosť a pohodu v dome.

Pomôcka pre správne rozvrhnutie miestností

Pre toho, kto sa nechce zaoberať dlhými návodmi na to, ako správne usporiadať interiérové priečky, existuje stručná ale vysoko účinná pomôcka. Sú v nej uvedené svetové strany, na ktoré je možné orientovať miestnosť so špecifickým účelom. Riadenie sa týmto návodom má veľmi pozitívny vplyv na budúce tepelné straty domu a efektívnu hospodárnosť prevádzky.

PriestorOrientácia  ku svetovým stranám
ObývačkaZ – ZJ – J
Detská izbaJZ – J – JV
SpálňaJ – JV -V
PríslušenstvoJV – V – SV
JedáleňJZ  J – JV
KuchyňaZ – SZ – S
WCV – SV – S
KúpeľňaZ – SZ – S
Úložné priestoryZ – S – V
VstupS – V

Súčasným prístupom k členeniu dispozície je tzv. TEPELNÉ ZÓNOVANIE

Existujú stovky variant a možností dispozičných riešení, rovnako ako existujú odlišné potreby a požiadavky ľudí na ich budúce bývanie. Napriek tomu možno uviezť riešenie, s ktorým sa už stotožnilo mnoho užívateľov domov aj ich architektov a ukázalo sa ako veľmi účinné. Ide o tepelné zónovanie, ktoré sa snaží združovať miestnosti podľa ich režimu vykurovania aj spôsobu užívania. V rámci tepelného zónovania sa rieši rozdelenie domu na tri moduly – obytný, servisný a prídavný.

Obytná časť zahŕňa miestnosti na pobyt osôb a sú orientované vždy na slnečné strany. Servisné priestory sú určené ako komunikácia alebo ako príslušenstvo. Do prídavného modulu patria nevykurované časti domu (komory, prístrešok pre auto a pod.). Ďalej sa pri pôdoryse rozdeľuje vnútorný priestor domu na nočnú a dennú zónu.

Miestnosti a zariadenia ktoré sú pre montovaný dom prežitkami

Suterén alebo pivnica. Áno či nie?

Ak máte pozemok v rovine či veľmi miernom svahu, pivnica tu prestavuje zbytočný luxus. Jeden jej obostavaný kubík je o mnoho drahší, ako kubík zastavanej plochy nad zemou. K navýšeniu ceny dochádza predovšetkým vďaka ťažkej kontrole cien za zemné a výkopové práce.

Zimná záhrada bola nahradená presklenými plochami s priamym vstupom na záhradu

Zimné záhrady sa uchýlili do ústrania, lebo sa zistilo, že neprinášajú žiadne energetické zisky ale naopak. Lákavá nie je ani ich obstarávacia cena s prihliadnutím na skutočnú funkciu, ktorú v dome následne plnia. Konštrukčne sa však samozrejme zhotoviť dajú a to tak, že sa dokonale tepelne oddelia od vykurovaného priestoru, čo sa navrhuje zhodne s obvodovými konštrukciami. Presklené lodžie sú dnes už takmer nepotrebné, nahradili ich totiž veľké presklené plochy s priamym vstupom na záhradu. Trend veľkoformátových okien a dverí je značne obľúbený a energeticky prínosnejší. Je však nutné mať na mysli, že nič by sa nemalo preháňať. Na miestach, kde sa presklené plochy nachádzajú, chýbajú izolačné materiály, ktoré sú následne postrádané pri dosahovaní požadovaných energetických hodnôt.

Špajza je pre nízkoenergetické domy orieškom

Špajza známa z bežnej štandardnej výstavby sa stáva pre potrebu nízkoenergetického domu neekonomická a narúša vzduchotesnosť aj tepelné vlastnosti domu, a to najmä jej ventilačné otvory. Napriek tomu, že sa výstavba špajze v súčasných novostavbách neodporúča, riešenie tu tiež existuje. Pristavanú špájzu opatriť totožnými izoláciami a povrchom ako celý obvodový plášť domu a potom ho oddeliť od interiéru domu dvojitými zateplenými a tesnými dverami.

Riešenie krbu a digestora v súčasných nízkoenergetických novostavbách

Aj keď nízkoenergetické stavby poskytujú isté technické riešenia vytvárajúce podmienky pre zakomponovanie otvoreného krbu či klasického digestora, odporúča sa siahnuť po vhodnejších variantoch. Napríklad krbová vložka či alternatívne krbové kachle na miesto otvoreného krbu. Čo sa týka digestorov, vhodný je cirkulačný s výmennými filtrami namiesto klasického kuchynského digestora s núteným odvetrávaním. A nakoniec nielen na tento účel, ale aj na dosiahnutie čo najväčšej pohody a zdravého pobytu vnútri domu sa viac než odporúča inštalácia rekuperačnej jednotky.

Ak sa bez práce ani doma nezaobídete

Pracovňa je dnes preferovaná takmer v každom druhom projekte domu. Kde ju ale umiestniť? Predovšetkým na neslnečnú časť domu. Ak je dom viac podlažný, tak je dobré pracovňu situovať priamo na prízemie, blízko vstupu. Alebo do samostatného bloku prepojeného s domom. Prečo takto oddelene? Záleží samozrejme na vyťaženosti, ale prevažne platí, že pracovňa si nevyžaduje rovnakú pozornosť na vykurovanie ako miestnosti určené pre celodenný pobyt.

Hra na záver

Narysujte si schému požadovaného dispozičného rozvrhnutia miestností v dome a z katalógov si vystrihnite budúci zariaďovací nábytok v rovnakej mierke. Ten následne do nakresleného interiéru domu rozmiestnite a simulujte ceruzkou váš predpokladaný pohyb po dome v priebehu celého dňa. Táto na prvý pohľad detská hra už zhatila mnoho potencionálnych dispozičných riešení. Zásadou číslo jedna je, aby vnútorné komunikácie boli čo najkratšie a v každej miestnosti sa objavovali pokojné zákutia bez priechodov. Naraziť môžete na problém s rozmiestnením preferovaného nábytku alebo umiestnením televízie, ktorá nesmie byť rušená slnečnými lúčmi ani odrazmi plameňov z krbu.

Chyby v oblasti dispozície prenášané z tradičnej výstavby sa neustále opakujú

Aby ste nemuseli hru vyššie hrať stále dokola, alebo nedaj bože celý život nadávať, ako ste dom mohli rozvrhnúť inak, mrknite na chyby, ku ktorým opakovane dochádza:

  • Veľké množstvo presklených plôch je síce vizuálne veľmi efektívné, avšak nie tak tepelnoizolačné, ako obvodový plášť. V lete zasa môže dochádzať k nadmernému prehrievaniu. U presklených plôch sa teda oplatí riadiť heslom – všetkého s mierou.
  • Hriechom je situovať do zádverí (predsiene) dvere do kúpeľne. Dochádza k teplotným spádom až o 10 stupňov.
  • Zasadenie okenných rámov do líca fasády v exteriéri vedie k rozsiahlym tepelným mostom.
  • Plytvanie chodbami a nevyužívanými priestormi je nevyslovene zakázané.
  • Predsieňam chýba funkčné zádverie, ktoré je inak veľmi dôležité a to najmä pre nízkoenergetické vlastnosti domu. Plnia totiž funkciu tepelného filtra tesných vstupných a vnútorných dverí. V našich klimatických podmienkach je zádverie nutnosťou.
  • Šikmé a zakrivené steny síce nezapríčiňujú žiadne energetické prehrešky v stavebníctve, ale u ľudí vzbudzujú pocity úzkosti. Takže toto radšej tiež zvážte.
  • Málo úložných priestor je častým problémom nových projektov. Nezabudnite, že už nemáte pivnicu, špájzu ani iné nadbytočné miestnosti, kde by ste mohli veci uskladňovať.
  • Sporadické obloženie stien nábytkom má tiež za následok väčšie tepelné straty. Nebojte sa postaviť nábytok klasicky pri stenách, má to svoj praktický účel.

Nízkoenergetický montovaný dom Mirano stavaný na podklade tepelného zónovania

So správnou dispozíciou by vám samozrejme mal poradiť váš architekt. Ak ešte žiadneho nemáte a chcete si svoj sen o novom bývaní splniť čo najskôr, obráťte sa na firmu Mirano s.r.o.. Pomôžeme s projektom, ale aj so samotnou výstavbou montovaného domu, ktorého hrubá stavba stojí už za jeden týždeň. Naše montované domy sú ultra-nízko energetické, a preto je našou povinnosťou riešiť ich dispozíciu tak, aby sa týmto prívlastkom mohli pýšiť a šetriť vám čo najviac budúcich nákladov na bývanie.

Kategórie
Blog

Populárna zelená strecha sa hodí aj pre montovaný dom

V posledných rokoch je cítiť stúpajúci záujem o zelené strechy, čo je dôsledkom odlišného prístupu k stavebníctvu ľudí, firiem aj celej spoločnosti. Rodinné domy sú čoraz častejšie integrované do prirodzeného prostredia a mimo priestor na bývanie naviac umožňujú žiť zdravo a ekologicky. Bola by teda veľká škoda, keby zelená strecha, na ktorú len samotný pohľad svedčí o naturalizme, nebolo možné zrealizovať na ultra-nízkoenergetickom montovanom dome. Montovaný dom má veľmi nízku obstarávaciu cenu a preto priamo láka k siahnutiu po ďalších stavebných úpravách. Konktrétne po takých úpravách, ktorými by sa Vaša stavba ešte viac odlíšila od okolitých stavieb. A práve zelená strecha je dokonalým prostriedkom k originalite.

Zelené strechy – v čom spočíva ich kúzlo a v čom naopak hrozba?

Zelená strecha oslovila svojich užívateľov predovšetkým preto, že naozaj pekne vyzerá. Mnohí však ešte neodhalili jej ďalšie blahodarné funkcie.

Výhody zelenej strechy:

  • Spríjemňuje okolité prostredie.
  • Predlžuje životnosť strechy.
  • Tlmí hluk.
  • Funguje ako izolant a preto zlepšuje izolačné vlastnosti domu.
  • Zlepšuje miestnu mikroklímu – viaže prach a filtruje škodlivé látky.
  • Pri prívalových dažďoch odľahčuje kanalizačný systém.
  • Zadržiava zrážkovú vodu.

Na druhej strane existujú aj isté riziká, ktorým sa však dá včas prechádzať a to predovšetkým odbornou výstavbou a dôslednou  stavebnou prípravou. Nutnosťou je, aby bola zelená strecha riešená už vo fáze projektu nového domu.

Nevýhody zelenej strechy

  • Je finančne nákladnejšia než riešenie v podobe klasickej strechy zo strešnou krytinou.
  • Strešná konštrukcia musí mať väčšiu nosnosť.
  • V prípade porúch sa ťažko odhaľujú príčiny a horšie sa dostáva k miestu ich pôvodu. Výstavba zelenej strechy preto nesmie byť podceňovaná.

Nie je zelená strecha ako zelená strecha: extenzívna vs. intenzívna zeleň

Všetky popísané výhody a nevýhody vyššie sa ešte viac zintenzívňujú finálnym výberom z dvoch základných typov zelených striech: extenzívna zelená strecha, intenzívna zelená strecha. Ich zásadný rozdiel tkvie v tom, že extenzívnej zeleni na streche postačuje minimálne vegetačné súvrstvie  6 – 15 cm. Predpokladá sa, že vrstva bude osadená nenáročnými suchomilnými rastlinami. Naproti tomu intenzívna zeleň zelenej strechy musí mať vegetačné súvrstvie 30 cm a viac. Iba vtedy je totiž umožnené osádzanie kríkmi, stromami, ďalšími náročnejšími rastlinami. Strecha s intenzívnou zeleňou môže sľúžiť aj ako ďalšia pochôdzna plocha. Keď už hovoríme o súvrství, je na mieste si bližšie špecifikovať konkrétnu skladbu zelenej strechy.

Extenzívna zelená strecha si vyžaduje ľahšiu údržbu, nepotrebuje zálievku, disponuje nenáročnou vegetáciou a jej zhotovenie je finančne menej náročne. Z týchto dôvodov je extenzívna zeleň vhodnejšia a dostupnejšia pre potrebu zelených striech domov.

A čo na zelenú strechu hovorí montovaný dom?

Aby sme lepšie pochopili, ako konkrétne zelená strecha pôsobí  na vlastnosti montovaného domu, je dobré spoznať zmysel a funkčnosť týchto nízko-energetický stavieb. Montovaný dom je navrhnutý tak, aby skladba jeho obvodových stien, strechy, podláh aj priečok využívala čo najhospodárnejšie (ne)priame energie. Takto postavené obydlia sa v lete neprehrievajú a v zime udržujú blahodarné teplo, čím značne šetria náklady na vykurovanie a za klimatizáciu. Rekuperačná jednotka v montovaných domoch potom zaisťuje riadenú výmenu vzduchu bez nutnosti manuálneho vetrania. Konštrukcia montovaných domov je prevažne drevená. To je zárukou toho, že sa pri stavbe siaha po obnoviteľných, stabilných a pružných materiáloch s dlhou životnosťou. Pri výstavbe montovaného domu je všetko vopred naplánované do tých najmenších detailov. To umožňuje postaviť dom za niekoľko pár týždňov s minimálnou produkciou stavebného odpadu.

Vegetácia na montovanom dome všetky jeho výhody ešte viac podtrhuje, lebo napomáha k čo raz väčším finančným úsporám za prevádzku a predlžuje životnosť celej konštrukcie domu. Zelená strecha podporuje izolačné vlastnosti domu a zdravú klímu vo vnútri domu aj v jeho okolí.

Ak vás teda výhody montovaných domov uchvátili a jediné vaše pochybnosti spočívajú v tom, či je reálne do nich zakomponovať zelenú strechu, nemajte obavy. Naša stavebná spoločnosť Mirano s.r.o. dokáže vlastný typový alebo individuálny projekt montovaného domu pripraviť tak, aby so zelenou strechou počítal v oblasti konštrukčnej, funkčnej aj vizuálnej. Zelené strechy sa odporúča navrhnúť ako ploché lebo šikmé zo sklonom 5 – 45 °C. Takto naprojektovaný dom potom vieme za veľmi priaznivé ceny a krátky čas postaviť, to všetko kvalitne a v troch rôznych finálnych etapách: hrubá stavba, holodom, dom na kľúč. Strecha domu býva súčasťou už hrubej stavby domu, pričom táto etapa sa viac než odporúča zrealizovať odborne. Do zvyšku sa môžete pustiť aj sami, informovať sa však o rizikách svojpomocných prác na montovaných stavbách je na mieste.

Prístrešok so zelenou strechou? Taktiež riešenie.

Ak je zelená strecha vaším snom, avšak nechcete zapaltiť väčšiu vstupnú investíciu, nechajte si postaviť prístrešok alebo altánok so zelenou strechou.  Pri altánkoch totiž nie je izolačná funkcia natoľko dôležitá, a preto sa nebudete stresovať z toho, že by sa mohla na streche objaviť nejaká tá porucha. Aj také prísterešky sú pre zelenú strechu ako stvorené. Rovnako ako u rodinných domov však aj v prípade prístreškov platí, že by sa malo s vegetáciou na streche počítať už v rámci technickej prípravy.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov