Kategórie
Blog

Ako prebieha výstavba montovaného domu na kľúč

Vybrali ste si montovaný dom na kľúč podľa svojich predstáv? Máte uzatvorenú zmluvu o dielo so stavebnou spoločnosťou zaoberajúcou sa výstavbou montovaných domov a úspešne ste absolvovali celý administratívny proces, ktorý bol zavŕšený vydaním stavebného povolenia? Teraz môžu začať samotné práce, na konci ktorých bude naplnenie vašich snov o novom bývaní.

Prvková výstavba montovaného domu pozostávajúca väčšinou z tesársko-montážnych prác bude prebiehať priamo na stavenisku. Pretože každá stavba začína základmi a základovou doskou, inak tomu nebude ani v prípade montovaného domu na kľúč.

Základová doska

V prípade, že ste realizáciu základovej dosky zakomponovali do zmluvy o dielo, jej zhotovenie bude na pleciach stavebnej spoločnosti.

Základovú dosku si však môžete zrealizovať aj svojpomocne. Pri svojpomocnej realizácii budete musieť využiť služby geodeta, ktorý vám pomôže s osadením montovaného domu a vytýčením pôdorysu pomocou orientačných bodov.

Po vytýčení pôdorysu môžu prísť na rad výkopové práce základov, ktorých hĺbka a šírka závisí od výšky osadenia stavby montovaného domu, podložia a hmotnosti stavby. Pred zaliatím základov betónom nezabudnite na umiestnenie inžinierskych sietí (prívod vody, elektriny alebo plynu, či kanalizácie) a častí bleskozvodu.

Po realizácii betonáže základov a vybudovaní sokla, najlepšie z betónových tvárnic, prichádza na rad samotná základová doska. Povrch pod základovou doskou musí byť vyrovnaný, vysypaný štrkovou vrstvou a dôkladne zhutnený. Až po splnení týchto podmienok môže byť základová doska zaliata betónom triedy B20.

Celý proces realizácie základovej dosky podľa náročnosti terénu a stavby montovaného domu môže trvať 3 až 4 týždne.

Montáž stien a krovu

Po vyzretí základovej dosky, približne po 2 týždňoch, môže začať samotná montáž a váš montovaný dom na kľúč začne rásť rýchlo ako huby po daždi. A to doslovne, pretože hrubá stavba môže byť v závislosti od klimatických podmienok a veľkosti domu hotová za 5 až 12 dní.

Na vyzretú základovú dosku, ktorá je ošetrená penetráciou a vybavená hydroizoláciou je realizovaná stĺpiková konštrukcia obvodových a priečkových stien domu. Pri stavbe montovaného domu sú použité KVH hranoly, ktoré tvoria nosnú konštrukciu a celú kostru stavby. Použité KVH hranoly s prierezom 40 x 140 alebo 40 x 100 mm sa kotvia o základovú dosku pomocou uholníkov a vyznačujú sa tvarovou stálosťou (nepraskajú a nekrútia sa).

Priestorová stabilita ukotvených KVH hranolov je zabezpečená na maximum opláštením veľkoplošnými 12 mm OSB 3 doskami.

Následne je na montovanom dome na kľúč realizovaná montáž pomúrnic, krokiev a klieštin. Po zhotovení krovu je naň natiahnutá fólia, vykonané latovanie a položená strešná krytina.

Finalizácia prác

Následne v časovom horizonte 1 až 2 mesiacov prebieha realizácia poterov, finalizácia skladby obvodových stien, priečok a stropného systému.

Obvodové steny a priečky sú izolované tvrdenou 140/100 mm minerálnou vlnou (alebo striekanou izoláciou) a sú znovu oplášťované OSB 3 doskou. Na zvýšenie požiarnej bezpečnosti je na interiérové steny montovaný protipožiarny sadrokartón.

Súčasne sa realizuje osádzanie okien, dverí či parapiet. S pribúdajúcim časom prebieha maľovanie stien a stropov, montáž plávajúcich podláh, osádzanie sanity, dokončovanie inžinierskych sietí.

Zateplenie fasády

Interiér čoraz viac nadobúda svoju konečnú podobu. S napredovaním prác v interiéri vášho montovaného domu, prichádza čas na zateplenie fasády a natiahnutie silikónovej omietky.  Silikónová omietka nielen efektívne ochráni konštrukciu domu pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, ale aj esteticky dotvorí vzhľad montovaného domu na kľúč. Zároveň môže byť bodkou za pomerne hektickým obdobím stavby montovaného domu.

Iba tri mesiace

Tri mesiace poctivej práce vysoko kvalifikovaných ľudí napokon prinesú svoje ovocie v podobe dokončeného domu. Iba takýto krátky čas po podpísaní zmluvy o dielo vás bude deliť od sťahovania sa do vášho vysnívaného domu, avšak montovaný dom na kľúč bude vám a vašim ratolestiam slúžiť po dlhé desaťročia.

Kategórie
Blog

Tipy ako zväčšiť priestory montovaného domčeka

Vlastníte malý montovaný domček? Možno netušíte, ako pomerne jednoducho sa dá každý, aj ten najmenší priestor opticky alebo funkčne zväčšiť.  Aj malé priestory môžu vizuálne pôsobiť veľkoryso a vy nemusíte zvádzať boj o každý centimeter priestoru.

Mimochodom, pozornejším návštevníkom nášho blogu možno neuniklo, že tejto témy sme sa okrajovo dotkli aj v našom staršom článku. Nakoľko ide o zaujímavú tému, rozhodli sme sa jej venovať samostatný článok. Predpokladáme, že bude inšpiráciou nielen pre súčasných alebo budúcich majiteľov menších montovaných domčekov, ale aj pre majiteľov domov so štandardnými rozmermi.  Aké možnosti teda pri zväčšovaní priestorov máte?

Zväčšujte funkčne alebo opticky

Malý montovaný domček disponuje menšími priestormi, ktoré môžete zväčšiť jednak funkčne a to vylepšením úložných priestorov  s dobrou organizáciou priestoru miestností , či nábytku alebo môžete priestory opticky zväčšiť zladením farieb stien a podlahových povrchov. Ideálne však bude, ak na zväčšenie priestoru využijete obidva spôsoby. A ako to bude vyzerať v praxi?

Začnite nábytkom

Nábytok totiž všeobecne zaberá najviac miesta a to môže v prípade malých montovaných domčekov spôsobovať značné problémy. Preto by ste mali uprednostniť najmä viacúčelový nábytok, ktorý zároveň nebude pôsobiť robustne.

Viacúčelový nábytok v súčasnosti ponúka nielen úložný priestor, či jednoduchú a ľahkú manipuláciu, ale najmä ako napovedá jeho názov, poskytuje viacero funkcií. Sedačka tak môže slúžiť na pohodlné sedenie, no vďaka špeciálnemu mechanizmu sa po zaklopení môže zmeniť na skriňu alebo presklenú vitrínu.

Viacúčelový nábytok tak s možnosťami vyklápania, rozkladania, posúvania na kolieskach, či sklápania určite oceníte pri zväčšovaní obytného priestoru.

Objavte pódium alebo znížený podhľad

Pódium vyvýšené nad podlahou dokáže efektne ozvláštniť obytný priestor malého montovaného domčeka, no najmä vytvorí nezanedbateľný úložný priestor. Pódium môžete používať nielen na odkladanie sezónnych vecí, ale aj na uskladnenie rozmernejších vecí, napríklad postele pre návštevu.

Bez povšimnutia by nemal zostať ani priestor medzi stropom a zárubňou dverí, ktorý poskytuje ďalšie možnosti. Znížený podhľad vo vstupnej chodbe doplnený moderným osvetlením, môže byť rovnako ako pódium, praktickým a atraktívnym interiérovým prvkom. Poskytne vám ďalší úložný priestor, do ktorého môžete odkladať ľahšie a objemnejšie veci.

Nebojte sa predelenia alebo spojenia miestností

Ak to konštrukčne váš malý motovaný domček dovolí, pri zväčšovaní priestoru nezabudnite ani na možnosť spojenia dvoch menších miestností do jednej väčšej. Takáto veľká a viacúčelovo zariadená miestnosť potom môže slúžiť zároveň ako obývacia miestnosť, pracovňa, spálňa a knižnica.

Postup môže byť samozrejme aj opačný a väčšiu miestnosť môžete predeliť na dve menšie miestnosti. Jedna miestnosť tak môže napríklad slúžiť na relax a druhá na prácu. Na predelenie miestností nemusíte nevyhnutne použiť klasickú priečku. Efektne a vzdušnejšie vyzerá miestnosť, ktorá je predelená priehľadnou priečkou zo skla alebo štýlovou knižnicou.

A ako v praxi vyzerá optické zväčšenie priestoru?

Pri optickom zväčšovaní priestorov malého montovaného domčeka popusťte uzdu fantázii a nebojte sa experimentovať s farbami.

Uprednostnite svetlejšie farebné odtiene

Vyhýbajte sa tmavším odtieňom farieb na stenách, prípadne veľkým vzorom, ktoré priestor opticky zmenšujú. Naopak premyslená voľba svetlejších farieb a ich vzájomná kombinácia môže dokázať hotové divy. Najmä ak sú podobne zladené steny, podlahy, nábytok ale aj bytové doplnky.

Optimálne vybraté svetlejšie farby tak môžu malé miestnosti opticky zmeniť na nepoznanie a nízke miestnosti sa môžu zdať vyššie, úzke zasa širšie. Najlepší efekt pri optickom zväčšovaní priestorov malého montovaného domčeka dosiahnete použitím svetlých odtieňov žltejoranžovej, zelenej a modrej. Vhodná je aj neutrálna biela farba.

V prípade, že obľubujete tapety, rovnako ako pri farebných náteroch stien, uprednostnite tie svetlejšie. Nižšiu miestnosť opticky zväčšíte, ak použijete svetlé tapety s vertikálnymi pásmi, malú ak použijete tapetu s drobnými vzormi.

Pri optickom zväčšovaní priestoru tiež nezabudnite ani na zrkadlá. Umiestnenie zrkadiel v menších miestnostiach, napríklad na dverách skríň navodzuje pocit väčšieho priestoru.

Komfort bude väčší

Malý montovaný domček už sám o sebe vytvára svojim užívateľom predovšetkým príjemné a útulné prostedie. Menšie priestory malých domčekov vylepšené niektorým z uvedených tipov však môžu komfort bývania ešte o niečo viac zvýšiť a prispieť tak k vašej spokojnosti.

Kategórie
Blog

Plastové alebo drevené okná do montovaného domu? – porovnanie

Každý, kto už niekedy staval vie, že výber okien je dôležitou a zároveň nie práve najjednoduchšou záležitosťou. Pri výbere okien totiž musíte okrem farby a tvaru zohľadniť aj viacero technických  parametrov, či finančných kritérií a zosúladiť ich s vašimi predstavami alebo možnosťami.

Každý typ okien má nielen svoje výhody, ale aj limity. Preto sa pri ich výbere neponáhľajte a ponechajte si dostatočne dlhý čas na rozhodnutie. V nasledujúcich riadkoch vám pre lepšiu predstavu ponúkneme vzájomné porovnanie dvoch najčastejšie používaných typov okien.

Plastové okná

Plastové okná sa dokázali rýchlo etablovať na trhu a odvtedy si udržiavajú svoje postavenie. V súčasnosti  sú stále o niečo viac preferovaným typom okien oproti dreveným.

Plastové okná sú vyrábané z PVC profilu, ktorý je tvorený niekoľkými od seba oddelenými komorami. Čím je počet komôr vyšší, tým má rám plastového okna lepšie parametre tepelnej priepustnosti.

Výhody plastových okien

  • Jednoduchá údržba – rámy okien nepotrebujú náter, postačí iba bežné umývanie okien a premazanie kovaní
  • Nižšia cena – oproti dreveným oknám môžete ušetriť, aj keď špičkové plastové okná sa cenovo približujú k dreveným
  • Farebná variabilita – už dávno neplatí, že plastové okná musia byť iba biele. Okná sú ponúkané v rôznych, aj netradičných farebných prevedeniach ( zelené, modré, či sivé ktoré imitujú hliník) alebo dekoroch vyzerajúcich ako drevo.
  • Vyhovujú požiadavkám na zvukovú izoláciu  plastové okná dokážu stlmiť prienik vonkajšieho hluku do interiéru montovaného domu na 35 až 40 db
  • Výborné tepelno-izolačné vlastnosti – okná s optimálne zvoleným izolačným trojsklom môžu dosiahnuť koeficient  prechodu tepla Uw = 0,64 W/m2 . K a preto sa plastové okná uplatnia v nízkoenergetických montovaných domoch

Nevýhody plastových okien

  • Životnosť  oproti dreveným oknám nemajú plastové takú dlhú životnosť. Predpokladaná životnosť plastových okien jepribližne 25- 35 rokov, počas tejto doby by však nemalo dochádzať k zmenám ich vzhľadu a vlastností.
  • Nižšia požiarna odolnosť  plastové okná sú vysoko horľavé a ich požiarna odolnosť dosahuje 15 minút, pri drevených masívnych oknách je to 30 minút
  • Tepelná rozpínavosť – vplyvom kolísania teplôt može najmä pri oknách s väčšími rozmermi  dochádzať k deformáciam a zhoršeniu tesnosti
  • Širší rám – uberá zo svetlosti okien

Drevené okná (eurookná)

Drevené okná sú vyrábené z plného dreveného profilu, ktorý môže byť tvorený niekoľkými vrstvami dreva. Najbežnejšie využívaným materiálom na výrobu okien je smrekové drevo, borovicové alebo dubové drevo.

Výhody drevených okien

  • Životnosť  je jednoznačnou, rokmi overenou prednosťou drevených okien. Pri vhodnej starostlivosti majú drevené okná životnosť 70 a viac rokov. Na rámy súčasných drevených okien postačí naniesť prvý obnovovací náter po 12-15 rokoch.
  • Výborné tepelno-izolačné vlastnosti – drevené okná s optimálne zvoleným izolačným trojsklom môžu dosiahnuť koeficient  prechodu tepla Uw = 0,69 W/m2 . K a preto sa rovnako dobre ako plastové uplatnia v nízkoenergetických montovaných domoch.

Výnimku tvoria iba okná z dubového dreva. Dubové drevo má totiž oproti smrekovému približne dvojnásobnú hustotu, čo prospieva životnosti okien, avšak dubové drevo má podstatne horšie tepelno-izolačné vlastnosti. Okná z dubového dreva preto nie sú vhodné pre pasívne alebo nízkoenergetické domy. Smrekové drevo má najnižšiu hustotu, ale vďaka tomu aj najlepšie tepelno-izolačné vlastnosti.

  • Tvarová variabilita  možnosť vyrobenia okien atypických tvarov
  • Stabilita vlastností  drevo počas životnosti okien nemení svoje technologické vlastnosti
  • Užší rám  neuberá oknám na svetlosti

Nevýhody drevených okien

  • Cena – pri drevených oknách musíte počítať s väčšou investíciou
  • Náročnejšia údržba – oproti plastovým oknám, ktoré nevyžadujú náter, je pri drevených prvý náter potrebný ako sme už spomínali až po približne 12-15 rokoch, avšak druhý náter a potom nasledujúce je potrebné vykonávať v pravidelných 5 ročných intervaloch. Čistenie a navoskovanie okenných rámov je potrebné vykonávať  minimálne v 2 ročných intervaloch.

Nielen kvalitné okná , dôležitá je tiež precízna montáž

Ako môžete sami vidieť, obidva typy okien majú svoje špecifiká, svoje prednosti a nedostatky. Aké okná si teda do svojho montovaného domu  vybrať? Plastové alebo drevené? S touto neľahkou otázkou sa budete musieť napokon vysporiadať sami.

No nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ okien nezabúdajte, že kvalitné okná si vyžadujú precízne a dobre zvládnuté osadenie do stavby montovaného domu. Iba tak môžu plastové alebo drevené okná plniť svoju izolačnú funkciu.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov