Kategórie
Blog

2 Dôvody prečo sa rozhodnúť pre Hypotéku než Pre Nájom

Strach z toho že sa zadlžíte často víťazí nad nevysloveným prianím bývať vo vlastnom. Aké sú výhody aj úskalia hypotekárneho úveru a o čo všetko sa človek v nájme ochudobňuje?

Bývanie v nájme

Žiť v cudzom byte a platiť nájom – tento spôsob bývania volí takmer 20% slovenských občanov a to predovšetkým preto, že môžu ľahšie meniť miesto bydliska s ohľadom na aktuálnu rodinnú ekonomickú situáciu. V prenájmu sa nemusia riešiť žiadne väčšie opravy a ani rekonštrukcie, to všetko si hradí vlastník nehnuteľnosti. Platení nájmu so sebou teda prináša finančnú istotu. Týmto však výpočet pozitív, ktoré bývanie v nájme prináša, končí.

Nevýhody bývania v nájme

  • Nehnuteľnosť nevlastníte.
  • Ceny nájmov a energií rastú – majiteľ bytu vám náklady na bývanie môže kedykoľvek navýšiť.
  • Ste obmedzení v akejkoľvek rekonštrukcii či vo väčších úpravách – za svoje peniaze totiž zveľaďujete cudzí byt.
  • Ochudobňujete svoju starobu i budúcnosť vašich detí, ktoré po vás nič nehnuteľného nezdedí.
  • Peniaze, ktoré by mohli byť zároveň investíciou do budúcnosti, dávate prenajímateľovi.
  • V prípade bytu máte minimum súkromie a obmedzený úžitkový priestor.
  • Musíte sa riadiť stanovenými pravidlami.

Bývanie v nájme je výhodným riešením snáď len pre tých, ktorí v rámci svojej pracovnej profesie veľa cestujú a veľmi sporadicky sa zdržujú na jednom mieste. Aj tak sa ale ochudobňujú o navyšovaní vlastného portfólia – kúpiť byt či dom a prenajímať ho (napr. cudzincom) v období svojej neprítomnosti by bolo oveľa zmysluplnejšie.

Hypotéka na bývanie vo vlastnom

Bývanie vo vlastnom patrí medzi najčastejšie ľudská želania. Niektorým sa tento sen splní prostredníctvom dedičstva, iným zase mnohoročným sporením peňažných prostriedkov. V prípade sporenia sa ponúka otázka, či nie sú niekedy aj desiatky rokov šetrenia a obmedzovania sa, roky zbytočne premárnenými? Pri hypotekárnom úvere si totiž môžete užívať svoje budúcu nehnuteľnosť ihneď a nemusíte na čakať roky.

Výhody bývania vo vlastnom

  • Investujete do vlastného.
  • Môžete si bývanie úplne prispôsobovať svojmu vkusu a svojim potrebám.
  • Navyšujete svoje portfólio a zabezpečujete tým budúcnosť svojich detí aj svoju starobu.
  • Prináša vám súkromie, intimitu a voľnosť – žiadne obmedzenia, rozkazy, príkazy, iba vy ste pánmi svojho domu.
  • Možnosť trávenia voľného času na čerstvom vzduchu, kedykoľvek sa vám alebo vašim deťom zapáči.
  • Zvieratá už nie sú žiadnym problémom.

„Obavy z hypotéky sú v súčasnosti úplne zbytočnými strašiakmi

zabraňujúcimi uskutočnenie snov.“

Strašiak č. 1: Strata istoty a zamestnania

Prísť o zamestnanie môže ktokoľvek – teda či už nájomca alebo majiteľ nehnuteľnosti. Ľudia majú obavy z toho, že prídu o zamestnanie a nebudú môcť splácať úver. Rovnako bá ešte viac však je frustrujúca situácia, keď prídete o zamestnanie aj v prípade platenia nájmu.  Z nájomného bytu by sa totiž bez príjmov museli vysťahovať a bez finančnej rezervy by toho už mnohé nevymysleli a skončili by s veľkou pravdepodobnosťou na ulici. U hypoték sa proti danej situácii dá poistiť a ak nastane, máte dostatok času nájsť nové pracovné miesto. A ak by bolo naozaj najhoršie, dom môžete kedykoľvek predať, hypotéku doplatiť a za zvyšné peniaze kúpiť menšie byt alebo ešte žiť, kým situáciu nevyriešite.

Strašiak č. 2: Záväzok na celý život

Hypotéka dnes už dávno nemusí znamenať doživotný záväzok. Môže za to nástup montovaných domov s veľmi priaznivou obstarávacou cenou, nízke mesačné náklady za energie. Vďaka nízkoenergetickým riešením stavieb a novo vznikajúce hypotekárne produkty pre mladých.

Montovaný dom + nízke prevádzkové réžie + výhodná hypotéka

= vlastný dom už za pár rokov

U hypotekárnych úverov stále platí, čím dlhšia doba splácania, tým menšie splátky. O to však vyššia úroková sadzba. Preto záleží len na vás, či chcete ušetriť, mať pôžičku na dom rýchlo z krku a byť pánom domu čo možno najskôr. Alebo  si splátky rozložíte do takých sumičiek, ktoré ani nepocítite. Vďaka malým mesačným splátkam síce niečo viac preplatíte, napriek tomu vás bude hriať pocit, že raz bude obývaný dom výhradne vaším osobným majetkom.

Hypotéka a montovaný dom: súčasný trend

Vďaka hypotéke môžete mať finančné prostriedky k dispozícii ihneď, mesačne splácate to isté, čo by ste dávali niekomu inému do vrecka a vlastný dom môžete obývať počas neuveriteľných 3 mesiacov. Vyberte si jeden z typových projektov montovaných domov na www.mirano.sk a pomaličky baľte kufre, lebo jeho výstavba je naozaj blesková a cena viac než lákavá – hotový bungalov na kľúč začína už na 53.000 eur.

Kategórie
Blog

Typový alebo individuálny projekt?

Cieľom typových a individuálnych projektov je zrealizovať sny o bývaní a sprostredkovať zákazníkom reálnu predstavu o montovanom dome. Typové projekty šetria čas a psychické napätie, ktoré si vyhotovovanie projektovej dokumentácie žiada. Špeciálne požiadavky na vzhľad alebo interiérové usporiadanie domu, to je presne to čo oba typy projektov ponúkajú. Aké sú medzi nimi zásadné rozdiely a ktorý z nich je pre vás vhodnejší?

Projektová dokumentácia je nevyhnutnou súčasťou každej stavby domu a bez jej úradného schválenia a stavebného povolenia nemožno odštartovať žiadne stavebné práce. Jej tvorba bývala často sprevádzaná stresom a napätím budúceho majiteľa domu aj jeho projektanta, čo ešte viac znepríjemňoval stavebný úrad svojimi nekonečnými žiadosťami o vykonanie úprav v projektovej dokumentácii pred jej úradným schválením. To sa však ale razom zmenilo nástupom typových a odborných individuálnych projektov. Projektová dokumentácia Vám poskytne  presnú predstavu o Vašom dome. Súčasťou projektovej dokumentácie býva aj počítačová vizuálizácia a alebo dokonca ukážkový dom. Vďaka vizualizácii je úplne vylúčené, že budete po postavení domu s niečím nespokojní. Vopred totiž viete, ako presne bude dom podľa danej projektovej dokumentácie v budúcnosti vyzerať, vrátane všetkých detailov a konkrétnych požiadaviek.

Typové projekty

typové-projekty

Veľkou prednosťou typových projektov je, že boli už minimálne raz úspešne zrealizované k spokojnosti iného zákazníka. Typové projekty sú vychytané a dotiahnuté dokonca, a preto Vám ušetria more času, premýšľania, peňazí. Projekt je už kompletne hotový, takže si stačí len prezrieť jeho vizualizáciu prípadne k nemu patriaci ukážkový dom a do pár dní od objednania môžete mať na stole vytlačený typový projekt. Mimochodom ukážkový dom je úžasným pomocníkom pri výbere montovaného domu a býva k dispozícii takmer ku každému typovému projektu. U typových projektov nemajú šancu ani stavebné úrady, pretože ho už raz schválili. Nie je teda dôvod na ňom nič zásadné meniť. Zaobstarať sa dajú za veľmi výhodnú cenu a to predovšetkým vďaka tomu, že typové projekty nakupuje čoraz viac zákazníkov a tak sa neúčtuje všetka práca s nimi iba jednému kupujúcemu.

Každý sme výnimočná individualita s odlišnými potrebami a želaniami, preto sa rad týchto typových projektov neustále rozširuje, aby sa v tom či onom našlo čo možno najviac jedincov. Navyše existuje tiež možnosť zapracovávať do typových projektov špeciálne požiadavky na jeho úpravy a zmeny – odtiaľ variabilita.

Individuálne projekty

individualne-projekty

Individuálne projekty sú tu pre tých najnáročnejších jednotlivcov. Umožňujú ušiť dom na mieru predstavám zákazníka a to už od samotných základov. Často totiž rieši špecifické nároky atypických pozemkov. Dá sa povedať, že s individuálnym projektom nie je nič nemožné. Oproti typovému projektu si však za projekt šitý na mieru o niečo viac priplatíte a vynaložíte viacej úsilie pri jeho zhotovovaní, ktoré je zároveň časovo náročnejšie. To však mnohým ľuďom za výslednú originalitu stojí a individuálnych projektov sa tak veľmi často využíva. Kvalitná firma je vám potom k finálnemu individuálnemu projektu schopná ponúknuť aj počítačovú vizualizáciu.

Či už typový alebo individuálny projekt u oboch platí, že sú neoceniteľnými pomocníkmi vtedy, ak sú vypracované skúseným odborníkom,  ktorý sa vyznačuje skúsenosťami v odbore montovaných domov. Neodbornosť zhotoviteľa je to jediné , čo môže ohroziť vašu spokojnosť s výsledkom.

Spoločnosť Mirano s.r.o. vzhľadom k dlhoročným skúsenostiam a rade zrealizovaných montovaných domov je schopná ponúknuť naozaj kvalitné a cenovo výhodné typové projekty a vyhotovovať precízne individuálne projekty. Naprojektovaný dom Vám dokonca dokážeme kompletne alebo čiastočne zrealizovať prostredníctvom etáp hrubá stavba, holodom a dom na kľúč.

Ušetrite si čas aj nervy spojené nielen s projektom, ale tiež s výstavbou domu. Obráťte sa na Mirano s.r.o. a montovaný dom podľa Vaších predstív môže stať v priebehu niekoľkých mesiacov priamo pred vašimi očami.

Kategórie
Blog

7 dôležitých krokov pred stavbou montovaného domu

Proces od rozhodnutia až po začatie stavby domu sa často javí ako dlhá a kľukatá cesta s množstvom nástrah a neznámych . V podstate ide však o obyčajné vyriešenie siedmich na seba nadväzujúcich krokov.

1 Partner, pozemok a vízie

V súčasnosti sa oplatí voliť si partnera pre výstavbu ihneď po rozhodnutí zrealizovať myšlienku o vlastnom bývaní. Teda ešte dávno pred začatím vlastnej stavby domu. Dnešné stavebné firmy vám dokážu pomôcť  s výberom pozemku, voľbou rodinného domu, riešením pozemku  a tiež napríklad aj s dokumentáciou alebo stavebným konaním a predovšetkým potom so samotnou stavebnou realizáciou. Disponujú mnohoročnými skúsenosťami, a to čo je pre vás oriešok, pre nich len formalita. Prečo teda platiť partnera iba za výstavbu , keď je schopný za rovnakú či symbolickú cenu poskytnúť oveľa viac?

V prvopočiatkoch každej výstavby stojí vždy pozemok. Správny výber pozemku je veľmi dôležitý, lebo aj ten najideálnejší dom stráca na kráse a význame, ak stojí na veľmi frekventovanom mieste, v blízkosti skládky či elektrárne alebo na pôde s vysokou hladinou spodných vôd. Veľkú úlohu hrá tiež druh pozemku. Ak totiž nie je priamo určený na stavebné účely, vyžaduje si zdĺhavejšie a náročnejšie vyjednávanie s úradmi, čo stavbu domu nielen predlžuje, zároveň však tiež predražuje.

Zoskupenie predstáv o vonkajšom i vnútornom usporiadaní domu všetkých jeho budúcich obyvateľov je zásadou číslo jedna. Ak si vopred neujasníte a spoločne nezladíte priority a predstavy o dispozičnom riešení i funkčnosti domu, doba výstavby sa bude následne taktiež predlžovať a predovšetkým komplikovať.

2 Voľba rodinného montovaného domu

Ak máte riadne ujasnené vízie všetkých členov rodiny, môžete ich následne konzultovať s odborníkmi a následne vyberať ten pro vás najvhodnejší montovaný dom. Inšpiráciu môžete čerpať návštevou ukážkových alebo vzorových domov, stavebných výstav, zahraničia, štúdiom typových projektov alebo na internete.

3 Riešenie pozemku

Šikovným rozvrhnutím pozemku môžete veľa získať, zlým zase mnohé stratiť. Pozemok stojí nemalé peniaze  a preto by bola veľká škoda nevyužiť efektívne celý životný priestor, ktorý ponúka. Prípojky, cesty, nakladanie s odpadom, samotný dom, voľný priestor, prípadná garáž či altánok, stromy alebo studňa.  To všetko spolu musí dohromady fungovať aj dobre vyzerať.

4 Dokumentácia

Meranie objektu, zakresľovanie existujúceho stavu, vypracovanie situácie stavby a technické správy pre stavebné povolenie – ak nie ste projektant, toto všetko takmer vždy prenecháte odborníkom. Je vhodné si však vyberať takého partnera, ktorý bude otvorený vašim predstavám o dome a bude schopný a ochotný narysovať aj nevšedné priania tak, aby vznikla projektová dokumentácia korešpondujúca s tými najnáročnejšími požiadavkami. Je nutné si však uvedomiť, že požiadavky laikov bývajú niekedy bujné s praxou nezlučiteľné a ak vám realizátor stavby niektoré z nich vyvracia, u projektanta k tomu bude dochádzať dvakrát tak častejšie. Často sú to však rady odborné a rokmi preverené, preto sa oplatí na niektoré z nich naozaj dať a svojich snov, ktoré by v realite beztak nefungovali sa buď vzdať, alebo ich aspoň čiastočne prehodnotiť. Obojstranné kompromisy to je presne to, čo bude plnenie kroku “projektová dokumentácia” sprevádzať.

5 Financovanie

Tento krok je zase naopak jedným z tých, ktorý budete musieť často prekonať sami alebo s pomocou bánk či finančných inštitúcií. Dom je veľká investícia a tak je úplne normálne, že si určitú alebo celú čiastku budete zháňať u cudzích zdrojov. Montované domy sú špecifické pre svoj spôsob stavania a krátku dobu výstavby.  Preto je vhodné siahať po finančných produktoch k tomu účelu vytvorených, teda napríklad po hypotékach určených pre stavbu drevostavieb.

6 Stavebné konanie

Projektom príprava stavby nekončí, pretože je nutné zaistiť stavebné povolenie. Niekedy je dokonca potrebné riešiť ešte aj územné konanie. Rokovania s úradmi a dlhé čakacie lehoty na úradne vyjadrenie/rozhodnutia nie sú ničím príjemným a preto aj tento krok ľudia často prenechávajú skúsenejší osobe, najčastejšie potom tej istej, ktorá vypracovávala projektovú dokumentáciu stavby.

7 Stavba montovaného domu

Ak držíte v ruke súhlas o stavebnom povolení, nastal vysnívaný okamih, kedy je možné prvýkrát legálne rypnúť do hliny za účelom stavby domu. Vychutnajte si preto náležite daný moment, lebo na rad prichádza rozhodovanie nad spôsobom výstavby. Svojpomocne, za pomoci odbornej firmy alebo ich kombinácia? Všetko je možné a každá z možností má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa rozhodnete pre výstavbu montovaného domu, ktoré sa vyznačujú najmä bleskovou niekoľko mesačnou výstavbou, tak sa dočkáte vytúženého výsledku – vlastného moderného domova plného súkromia a intimity – a to oveľa skôr ako pri stavbe domu murovaného.
Keď si zvolíte spoľahlivého a skúseného partnera už v počiatkoch prípravy stavby, je týchto sedem krokov, vedúcich k samotnej stavbe montovaného domu, naozaj jednoduchých.

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov